Z artykułu dowiesz się
- kiedy i jaki organ należy powiadomić o zamiera prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej?
- kiedy nie ponosi się opłaty za wyłączenie gruntów?
- jaka grozi kara za niezgłoszenie działalności do właściwego starosty?
Z artykułu dowiesz się
Z dniem 1 stycznia weszła w życie ustawa z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Według nowelizacji, osoba, która zamierza wykonywać w zabudowie zagrodowej działalność inną niż rolnicza, powiadamia o tym starostę właściwego ze względu na miejsce położenia tej zabudowy i składa stosowny wniosek. Należy to zrobić w terminie 30 dni przed dniem planowanego podjęcia działalności.
W powiadomieniu wskazuje się dane ewidencyjne działki ewidencyjnej pod zabudową zagrodową. Do powiadomienia dołącza się plan budynków i urządzeń, które składają się na zabudowę ze wskazaniem:
Jeżeli te wymogi nie zostaną spełnione, uznaje się, że grunty rolne pod zabudową zagrodową zostały wyłączone z produkcji niezgodnie z przepisami ustawy.
Pod pojęciem zabudowy zagrodowej rozumie się budynki mieszkalne oraz budynki i urządzenia służące wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu, jeżeli są położone na gruntach rolnych i wchodzą w skład gospodarstwa rolnego.
Warto podkreślić, że według art. 12b ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, zmienionej ustawą z 17 listopada 2021 r., obowiązek uiszczenia należności i opłat rocznych za wyłączenie gruntów nie powstaje, jeżeli:
Nowelizacja zawiera dodany art. 29a, według którego kto w zabudowie zagrodowej podejmuje działalność inną niż działalność rolnicza, nie powiadamiając właściwego starosty, podlega karze pieniężnej w wysokości od 5 do 30 tys. zł. Karę pieniężną wymierza w drodze decyzji starosta. Środki finansowe pochodzące z kar pieniężnych stanowią dochód budżetu powiatu.
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay
dr Aneta Suchoń
Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.
Najważniejsze tematy