Czy na gruntach rolnych można prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy na gruntach rolnych można prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą?

12.01.2022autor: dr Aneta Suchoń

Prowadzę gospodarstwo rolne i mam zamiar rozpocząć prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Ma to być firma transportowa. W tym celu będę wykorzystywał niewielką część gruntów rolnych. Słyszałem, że wchodzą nowe regulacje prawne dotyczące korzystania z gruntów rolnych na cele pozarolniczej działalności gospodarczej. Na czym ma to polegać?

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy i jaki organ należy powiadomić o zamiera prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej?
  • kiedy nie ponosi się opłaty za wyłączenie gruntów?
  • jaka grozi kara za niezgłoszenie działalności do właściwego starosty?

Kiedy i jaki organ należy powiadomić o zamiera prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej?

Z dniem 1 stycznia weszła w życie ustawa z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Według nowelizacji, osoba, która zamierza wykonywać w zabudowie zagrodowej działalność inną niż rolnicza, powiadamia o tym starostę właściwego ze względu na miejsce położenia tej zabudowy i składa stosowny wniosek. Należy to zrobić w terminie 30 dni przed dniem planowanego podjęcia działalności.

W powiadomieniu wskazuje się dane ewidencyjne działki ewidencyjnej pod zabudową zagrodową. Do powiadomienia dołącza się plan budynków i urządzeń, które składają się na zabudowę ze wskazaniem:

  • budynków i urządzeń, w których będzie wykonywana działalność inna niż działalność rolnicza,
  • całkowitej powierzchni zabudowy zagrodowej,
  • powierzchni, na której będzie wykonywana działalność inna niż działalność rolnicza.

Jeżeli te wymogi nie zostaną spełnione, uznaje się, że grunty rolne pod zabudową zagrodową zostały wyłączone z produkcji niezgodnie z przepisami ustawy.

Pod pojęciem zabudowy zagrodowej rozumie się budynki mieszkalne oraz budynki i urządzenia służące wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu, jeżeli są położone na gruntach rolnych i wchodzą w skład gospodarstwa rolnego.

r e k l a m a

Kiedy nie ponosi się opłaty za wyłączenie gruntów?

Warto podkreślić, że według art. 12b ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, zmienionej ustawą z 17 listopada 2021 r., obowiązek uiszczenia należności i opłat rocznych za wyłączenie gruntów nie powstaje, jeżeli:

  • wyłączenie gruntów z produkcji dotyczy części gruntu rolnego pod zabudową zagrodową, którego powierzchnia nie przekracza 30% całkowitej powierzchni tego gruntu pod zabudową zagrodową w danym gospodarstwie rolnym, nie więcej niż 0,05 ha,
  • właściciel gruntów wyłączanych z produkcji zobowiąże się do dalszego prowadzenia gospodarstwa rolnego, w skład którego wchodzi zabudowa zagrodowa, składając wniosek o wyłączenie tych gruntów z produkcji.

Jaka grozi kara za niezgłoszenie działalności do właściwego starosty?

Nowelizacja zawiera dodany art. 29a, według którego kto w zabudowie zagrodowej podejmuje działalność inną niż działalność rolnicza, nie powiadamiając właściwego starosty, podlega karze pieniężnej w wysokości od 5 do 30 tys. zł. Karę pieniężną wymierza w drodze decyzji starosta. Środki finansowe pochodzące z kar pieniężnych stanowią dochód budżetu powiatu.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

KONKURS: Rolnik - zawód wielkiej wagi! Wygraj ładowarkę Weidemann 1390 i zbiornik na paliwo rolnicze Kingspan!

Nowy 2022 Rok zaczynamy od ogłoszenia kolejnego konkursu organizowanego przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze - wydawcę naszego magazynu top agrar Polska. Tym razem możecie w tym konkursie wygrać nagrodę główną ładowarkę przegubową Weidemann 1390 oraz jako drugą nagrodę -  stacjonarny zbiornik na olej napędowy o pojemności 2500 litrów marki Kingspan.

czytaj więcej

Do 500 tys. złotych dotacji dla rolników na małe przetwórstwo i RHD w 2022 roku

Rolnicy mogą składać wnioski o dotacje na tzw. małe przetwórstwo oraz Rolniczy Handel Detaliczny. Wysokość dotacji PROW może wynieść do 200 lub 500 tys. złotych. Na co rolnik może wydać dotacje?

czytaj więcej

Co się stanie z zadatkiem, jeśli rolnik nie otrzyma kredytu na zakup ziemi?

Mam zamiar kupić grunty rolne i wziąć kredyt na ich zakup. Nie wiem jednak, czy go otrzymam. Właściciel gruntów stwierdził, że możliwe jest zawarcie umowy przedwstępnej z zadatkiem. Czy zawarcie takiej umowy w odniesieniu do nieruchomości rolnych jest możliwe? Co w przypadku, gdy wyrażę zgodę na zadatek, a nie uzyskam kredytu i nie zawrę umowy ostatecznej?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)