Co się stanie z zadatkiem, jeśli rolnik nie otrzyma kredytu na zakup ziemi?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co się stanie z zadatkiem, jeśli rolnik nie otrzyma kredytu na zakup ziemi?

10.01.2022autor: dr Aneta Suchoń

Mam zamiar kupić grunty rolne i wziąć kredyt na ich zakup. Nie wiem jednak, czy go otrzymam. Właściciel gruntów stwierdził, że możliwe jest zawarcie umowy przedwstępnej z zadatkiem. Czy zawarcie takiej umowy w odniesieniu do nieruchomości rolnych jest możliwe? Co w przypadku, gdy wyrażę zgodę na zadatek, a nie uzyskam kredytu i nie zawrę umowy ostatecznej?

Z artykułu dowiesz się

  • czy możliwe jest zawarcie umowy przedwstępnej z zadatkiem dla nieruchomości?
  • co z zadatkiem. Przepada czy zostaje zwrócony?
  • jak uchronić się przed obowiązkiem zapłaty dwukrotności kwoty zadatku?

Czy możliwe jest zawarcie umowy przedwstępnej z zadatkiem dla nieruchomości?

Artykuł 389 k.c. wskazuje w § 1, że umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Możliwe jest zawarcie umowy przedwstępnej także w odniesieniu do nieruchomości rolnych. Artykuł 390 k.c. wskazuje w § 1, że jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania. Zgodnie z § 2 art. 390 k.c., gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności wymaganiom co do formy (akt notarialny), strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej.

r e k l a m a

Co z zadatkiem. Przepada czy zostaje zwrócony?

Strony mogą także wprowadzić postanowienia dotyczące zachowku. Artykuł 394 k.c. w § 1 określa, że w braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować. Jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała. Jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek podlega zwrotowi. Natomiast § 3 wymienionego wyżej artykułu wskazuje, że w razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.

Jak uchronić się przed obowiązkiem zapłaty dwukrotności kwoty zadatku?

Zatem najlepiej wprowadzić zastrzeżenie do umowy przedwstępnej, że w przypadku gdy kupujący nieruchomość rolną nie uzyska pozytywnej decyzji kredytowej, umowa przedwstępna ulega rozwiązaniu. Wtedy zadatek będzie zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej nie ma zastosowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

KONKURS: Rolnik - zawód wielkiej wagi! Wygraj ładowarkę Weidemann 1390 i zbiornik na paliwo rolnicze Kingspan!

Nowy 2022 Rok zaczynamy od ogłoszenia kolejnego konkursu organizowanego przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze - wydawcę naszego magazynu top agrar Polska. Tym razem możecie w tym konkursie wygrać nagrodę główną ładowarkę przegubową Weidemann 1390 oraz jako drugą nagrodę -  stacjonarny zbiornik na olej napędowy o pojemności 2500 litrów marki Kingspan.

czytaj więcej

Koniec z absurdalnym prawem i blokadą kredytów dla rolników

Parlament naprawił swój błąd i zmienił przepisy blokujące udzielanie kredytów rolnikom. Za nowelizacją Kodeksu Postępowania Cywilnego opowiedzieli prawie wszyscy posłowie. Oznacza to, że rolnicy będą mogli na normalnych warunkach zaciągać kredyty.

czytaj więcej

Czy na gruntach rolnych można prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą?

Prowadzę gospodarstwo rolne i mam zamiar rozpocząć prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Ma to być firma transportowa. W tym celu będę wykorzystywał niewielką część gruntów rolnych. Słyszałem, że wchodzą nowe regulacje prawne dotyczące korzystania z gruntów rolnych na cele pozarolniczej działalności gospodarczej. Na czym ma to polegać?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)