Z artykułu dowiesz się
- Czy można zgłaszać reklamację jakości materiału siewnego?
- Jakie możliwości dochodzenia sowich roszczeń ma pokrzywdzony rolnik?
Z artykułu dowiesz się
Z reklamacją materiału siewnego jest ogólnie problem. Pan, kupując materiał siewny na działalność rolniczą, nie jest, niestety, konsumentem, dlatego nie może skorzystać z art. 5615 Kodeksu cywilnego. Przede wszystkim powinien Pan dokonać zgłoszenia także do właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa. Instytucja ta powinna dokonać kontroli i oceny parametrów jakościowych materiału.
Może Pan jednak żądać zapłaty za utracone korzyści, czyli obniżone plony, na podstawie art. 566. § 1 Kodeku cywilnego. Jeżeli z powodu wady fizycznej rzeczy sprzedanej kupujący złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny, może on żądać naprawienia szkody, którą poniósł przez to, że zawarł umowę, nie wiedząc o istnieniu wady, choćby szkoda była następstwem okoliczności, za które sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności, a w szczególności może żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy, kosztów odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia rzeczy oraz zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł korzyści z tych nakładów.
Zapłata taka jest także zasadna na podstawie art. 5 k.c., czyli zasad współżycia społecznego.
Po upływie 30 dni od złożenia reklamacji najlepiej wysłać pismo z wnioskiem o niezwłoczne rozpatrzenie sprawy.
W przypadku wadliwych nasion można także wystąpić z roszczeniem do przedsiębiorstwa na podstawie art. 471 k.c. oraz 415 k.c. Pierwszy z nich wskazuje, że dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że jest ono następstwem okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności. Drugi natomiast – że kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. arch. red.
dr Aneta Suchoń
Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.
Najważniejsze tematy