Czy można zgłaszać reklamacje materiału siewnego?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy można zgłaszać reklamacje materiału siewnego?

22.08.2022autor: dr Aneta Suchoń

Kupiłem materiał siewny, a nasiona okazały się złej jakości i z tego powodu plony są bardzo niskie. Złożyłem reklamację i nadal nie mam odpowiedzi. Czy mogę żądać naprawienia szkody?

Z artykułu dowiesz się

  • Czy można zgłaszać reklamację jakości materiału siewnego?
  • Jakie możliwości dochodzenia sowich roszczeń ma pokrzywdzony rolnik?

Czy można zgłaszać reklamację jakości materiału siewnego?

Z reklamacją materiału siewnego jest ogólnie problem. Pan, kupując materiał siewny na działalność rolniczą, nie jest, niestety, konsumentem, dlatego nie może skorzystać z art. 5615 Kodeksu cywilnego. Przede wszystkim powinien Pan dokonać zgłoszenia także do właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa. Instytucja ta powinna dokonać kontroli i oceny parametrów jakościowych materiału.

r e k l a m a

Jakie możliwości dochodzenia sowich roszczeń ma pokrzywdzony rolnik?

Może Pan jednak żądać zapłaty za utracone korzyści, czyli obniżone plony, na podstawie art. 566. § 1 Kodeku cywilnego. Jeżeli z powodu wady fizycznej rzeczy sprzedanej kupujący złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny, może on żądać naprawienia szkody, którą poniósł przez to, że zawarł umowę, nie wiedząc o istnieniu wady, choćby szkoda była następstwem okoliczności, za które sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności, a w szczególności może żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy, kosztów odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia rzeczy oraz zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł korzyści z tych nakładów.

Zapłata taka jest także zasadna na podstawie art. 5 k.c., czyli zasad współżycia społecznego.

Po upływie 30 dni od złożenia reklamacji najlepiej wysłać pismo z wnioskiem o niezwłoczne rozpatrzenie sprawy.

Rolnik powinien wystąpić do  przedsiębiorstwa z roszczeniem

W przypadku wadliwych nasion można także wystąpić z roszczeniem do przedsiębiorstwa na podstawie art. 471 k.c. oraz 415 k.c. Pierwszy z nich wskazuje, że dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że jest ono następstwem okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności. Drugi natomiast – że kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. arch. red.

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wielkopolski Rolnik Roku: produkcja materiału siewnego wymaga precyzji i nie wybacza błędów

Produkcja materiału siewnego zbóż to spore wyzwanie. Wymaga dużej precyzji na etapie uprawy. Nie wybacza też błędów. Firmy zajmujące się odbiorem zbóż siewnych nie tolerują zanieczyszczeń oraz wszelkich zaburzeń związanych z jakością i parametrami.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)