Czy można obniżyć wysokość zachówku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy można obniżyć wysokość zachówku?

06.06.2021autor: dr Aneta Suchoń

Mam zapłacić zachowek, ale będę miał z tym problem. Stan mojego gospodarstwa nie jest dobry, mam na utrzymaniu pięcioro dzieci. Czy mogę wnieść o obniżenie zasądzonej kwoty?

Z artykułu dowiesz się

  • czy można obniżyć wysokość zachowku?
  • co bierze się pod uwagę przy obniżeniu wysokości zachowku?
  • czy spłatę zachowku można rozłożyć na raty?

Czy można obniżyć wysokość zachowku?

Według art. 1082 Kodeksu cywilnego, jeżeli do spadku należy gospodarstwo rolne, ustalenie zachowku następuje z uwzględnieniem przepisów niniejszego tytułu, a także odpowiednio art. 216 k.c. Z uwagi np. na wysokie ceny gruntów rolnych czy trudną sytuację rodzinną spłata zachowku może być znacznym wydatkiem, który może negatywnie wpłynąć na kondycję gospodarstwa rolnego. Dlatego prawodawca dopuścił obniżenie spłaty wysokości zachowku, odwołując się do art. 216 k.c.

r e k l a m a

Co bierze się pod uwagę przy obniżeniu wysokości zachowku?

Paragraf 1 tego artykułu wskazuje, że wysokość przysługujących współwłaścicielom spłat z gospodarstwa rolnego ustala się stosownie do ich zgodnego porozumienia. Z kolei § 2 – że w razie braku takiego porozumienia spłaty przysługujące współwłaścicielom mogą być obniżone.

Przy określaniu stopnia ich obniżenia bierze się pod uwagę:

  • typ, wielkość i stan gospodarstwa rolnego będącego przedmiotem zniesienia współwłas­ności,
  • sytuację osobistą i majątkową współwłaściciela zobowiązanego do spłat i współwłaściciela uprawnionego do ich otrzymania.

Czy spłatę zachowku można rozłożyć na raty?

Według § 3 k.c. obniżenie spłat nie wyklucza możliwości rozłożenia ich na raty lub odroczenia terminu ich zapłaty, stosownie do przepisu art. 212 § 3 k.c.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Unsplash

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak odrzucić spadek po zmarłej bliskiej osobie? W jakim terminie?

Okazało się, że bliska rodzina mojej cioci odrzuciła spadek. Spadkobiercą jest więc teraz siostra cioci, czyli moja mama. Czy mama może także odrzucić spadek? Jeśli tak, to w jakim terminie?

czytaj więcej

Pogrzeb Basi z OSP Michałowice i jej dzieciątka. „Gdyby miłość mogła uzdrawiać…”

Strażacy i znajomi pożegnali tragicznie zmarłą Basię z OSP Michałowice i jej syneczka. –Byłaś z nami od zawsze, pamiętam, jak zapatrzona w mundur taty Henia, prowadzona za rączkę przychodziłaś do remizy. Nie żegnamy Was, Ciebie i Twojego synka, mówimy do zobaczenia – mówiła nad grobem jedna z koleżanek z OSP.

czytaj więcej
Zboża

Znaczący spadek produkcji zbóż we Włoszech

Włoscy rolnicy ograniczyli uprawę zbóż o dobre 14%, podczas gdy powierzchnia gruntów ornych zmniejszyła się o niecałe 3%. Zamiast tego skoncentrowali się na drzewach owocowych i użytkach zielonych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)