Jak odrzucić spadek po zmarłej bliskiej osobie? W jakim terminie?
Okazało się, że bliska rodzina mojej cioci odrzuciła spadek. Spadkobiercą jest więc teraz siostra cioci, czyli moja mama. Czy mama może także odrzucić spadek? Jeśli tak, to w jakim terminie?
Czy można odrzucić spadek po zmarłej cioci? Co oznacza przyjęcie spadki z dobrodziejstwem inwentarza?
Według art. 1012 Kodeksu cywilnego spadkobierca ma 3 możliwości postąpienia ze spadkiem:
- może go przyjąć bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste),
- przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza)
- albo go odrzucić.
W razie prostego przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia (art. 1031 k.c.) W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku.
Powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada (art. 1031 k.c.), jeżeli spadkobierca:
- podstępnie pominął w wykazie inwentarza lub podstępnie nie podał do spisu inwentarza przedmiotów należących do spadku lub przedmiotów zapisów windykacyjnych, albo
- podstępnie uwzględnił w wykazie inwentarza lub podstępnie podał do spisu inwentarza nieistniejące długi.
W jakim terminie należy odrzucić spadek ?
Natomiast z art. 1015 k.c. § 1 wynika, że oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym w § 1 jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Trzeba mieć na uwadze, iż według art. 1018 k.c. oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku nie może być odwołane.
Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z urzędowo poświadczonym podpisem. Według art. 1030 k.c. do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku. Natomiast od chwili przyjęcia spadku – z całego swego majątku.
Według art. 1020 k.c. spadkobierca, który odrzucił spadek, zostaje wyłączony od dziedziczenia, jakby nie dożył otwarcia spadku.
Reasumując, Pana mama może odrzucić spadek po siostrze, ale nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od kiedy została do niego powołana.
dr hab. prof. UAM Aneta Suchoń,
fot. Pixabay
Najważniejsze tematy