Jak odrzucić spadek po zmarłej bliskiej osobie? W jakim terminie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak odrzucić spadek po zmarłej bliskiej osobie? W jakim terminie?

03.06.2021

Okazało się, że bliska rodzina mojej cioci odrzuciła spadek. Spadkobiercą jest więc teraz siostra cioci, czyli moja mama. Czy mama może także odrzucić spadek? Jeśli tak, to w jakim terminie?

Czy można odrzucić spadek po zmarłej cioci? Co oznacza przyjęcie spadki z dobrodziejstwem inwentarza?

Według art. 1012 Kodeksu cywilnego spadkobierca ma 3 możliwości postąpienia ze spadkiem:

  • może go przyjąć bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste),
  • przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza)
  • albo go odrzucić.

W razie prostego przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia (art. 1031 k.c.) W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku.
Powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada (art. 1031 k.c.), jeżeli spadkobierca:

  • podstępnie pominął w wykazie inwentarza lub podstępnie nie podał do spisu inwentarza przedmiotów należących do spadku lub przedmiotów zapisów windykacyjnych, albo
  • podstępnie uwzględnił w wykazie inwentarza lub podstępnie podał do spisu inwentarza nieistniejące długi.
r e k l a m a

W jakim terminie należy odrzucić spadek ?

Natomiast z art. 1015 k.c. § 1 wynika, że oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym w § 1 jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Trzeba mieć na uwadze, iż według art. 1018 k.c. oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku nie może być odwołane.

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z urzędowo poświadczonym podpisem. Według art. 1030 k.c. do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku. Natomiast od chwili przyjęcia spadku – z całego swego majątku.

Według art. 1020 k.c. spadkobierca, który odrzucił spadek, zostaje wyłączony od dziedziczenia, jakby nie dożył otwarcia spadku.

Reasumując, Pana mama może odrzucić spadek po siostrze, ale nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od kiedy została do niego powołana.

dr hab. prof. UAM Aneta Suchoń,
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy można obniżyć wysokość zachówku?

Mam zapłacić zachowek, ale będę miał z tym problem. Stan mojego gospodarstwa nie jest dobry, mam na utrzymaniu pięcioro dzieci. Czy mogę wnieść o obniżenie zasądzonej kwoty?

czytaj więcej

Czy przejęcie gospodarstwa rolnego przez państwo odbywa się na zasadzie umowy dożywocia?

Moi dziadkowie przekazali w 1989 roku gospodarstwo wraz z budynkami na rzecz państwa. Dziadek przeszedł wtedy na emeryturę, a babcia na rentę inwalidzką. Dziadek zmarł 15 lat temu. Babcia ma ponad 85 lat i wymaga opieki, którą sprawujemy wspólnie z mamą. Urząd gminy, który przejął gospodarstwo, w ogóle się tym nie interesuje. Czy gmina ma jakieś obowiązki wobec babci?

czytaj więcej

Kiedy i jak można zmienić umowę dożywocia za przekazanie gospodarstwa na rentę?

Przekazałem gospodarstwo rolne w ramach umowy dożywocia. Obecnie osoba z rodziny, która jest jego właścicielem, nie wypełnia postanowień umowy. Często dochodzi do kłótni. Czy mogę żądać zamiany tej umowy na rentę albo rozwiązać zawartą umowę? – chciałby wiedzieć rolnik–Czytelnik Tygodnika Poradnika Rolniczego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)