Czy można nakazać rolnikowi zalesienia gruntów rolnych zagrożonych erozją?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy można nakazać rolnikowi zalesienia gruntów rolnych zagrożonych erozją?

12.06.2022autor: dr Aneta Suchoń

Czy to prawda, że w przypadku erozji gleby starosta może nakazać zalesienie gruntów rolnych?

Kto odpowiada za przeciwdziałania degradacji gleb?

Artykuł 15 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (u.o.g.r.l.) wskazuje, że właściciel gruntów stanowiących użytki rolne oraz gruntów zrekultywowanych na cele rolne jest obowiązany do przeciwdziałania degradacji gleb, w tym szczególnie erozji i ruchom masowym ziemi. Właściwy organ ze względu na ochronę gleb przed erozją i ruchami masowymi ziemi może, w drodze decyzji, nakazać właścicielowi gruntów zalesienie, zadrzewienie lub zakrzewienie gruntów lub założenie na nich trwałych użytków zielonych.

r e k l a m a

Kto ponosi kosztu poniesione na przeciwdziałanie erozji gleb?

Właścicielowi gruntów przysługuje wtedy zwrot kosztów zakupu niezbędnych nasion i sadzonek ze środków budżetu województwa. Jeżeli wykonanie nakazu spowoduje szkody wynikające ze zmniejszenia produkcji roślinnej, właścicielowi gruntów przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu województwa, wypłacane przez 10 lat. Obowiązek utrzymywania w stanie sprawności technicznej urządzeń przeciwerozyjnych oraz urządzeń melioracji szczegółowych ciąży na właścicielu gruntów, na których znajdują się te urządzenia.

Należy także wskazać, że według ust. 5 art. 15 ww. ustawy, w razie wystąpienia z winy właściciela innych form degradacji gruntów, w tym również spowodowanej nieprzestrzeganiem przepisów o ochronie roślin uprawnych przed chorobami, szkodnikami i chwastami, wójt, w drodze decyzji, nakazuje właścicielowi gruntów wykonanie w określonym terminie odpowiednich zabiegów.

Czy rolnik może odmówić wykonania działań mających przeciwdziałać erozji?

W razie niewykonania tej decyzji, wójt zleca wykonanie zastępcze tych zabiegów na koszt właściciela gruntów, wykorzystując do czasu zwrotu kosztów wykonania zastępczego środki budżetu województwa.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 21 kwietnia 2020 r. (sygn. akt: II OSK 630/19) orzekł, że art. 15 ust. 5 u.o.g.r.l. może stanowić samodzielną podstawę prawną wydania decyzji nakazującej przeprowadzenie zabiegów agrotechnicznych, pod warunkiem wykazania, że właściciel gruntów stanowiących użytki rolne oraz gruntów zrekultywowanych na cele rolne z własnej winy doprowadził do ich degradacji, a więc doprowadził do pomniejszenia rolniczej wartości użytkowej tych gruntów. Doprowadzenie do zachwaszczenia gruntów może być klasyfikowane jako wadliwa działalność rolnicza. Zaprzestanie przez rolnika stosowania jakichkolwiek zabiegów mających wyeliminować występujące na działce chwasty może bowiem w konkretnych przypadkach przyczyniać się do degradacji gruntów rolnych w rozumieniu art. 4 pkt  16 u.o.g.r.l.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mimo deszczu susza utrzymuje się aż w 9 województwach! IUNG opublikował nowy raport

Mimo opadów deszczu susza utrzymuje się aż w 9 województwach w Polsce. IUNG poinformował, gdzie i jakie uprawy są najbardziej zagrożone.

czytaj więcej

Rosnące koszty produkcji i susza coraz bardziej martwią rolników

Dawniej opłacało się nabywać i dzierżawić ziemię, a następnie ją uprawiać. Dziś rolnicy działający w Mazowieckiej Izbie Rolniczej nie wyrażają się tak optymistycznie o tym procesie. Szczególnie w obliczu niepewnej przyszłości i ciągłym życiu w niepokoju, jakie ceny będą po żniwach.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)