Czy małe spółdzielnie przetwórcze mogą ubiegać się o dotacje?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy małe spółdzielnie przetwórcze mogą ubiegać się o dotacje?

20.04.2021autor: Michał Czubak

Od 15 kwietnia do 31 maja trwa nabór wniosków o wsparcie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Czy mniejsze spółdzielnie przetwórcze, w których spółdzielcami są rolnicy, mogą tworzyć organizacje producentów rolnych i starać się o te środki unijne?

Z artykułu dowiesz się

  • czy małe spółdzielnie mogą starać się o środki unijne?
  • czy organizacja producentów może ubiegać się o środki unijne?
  • kto uznaje organizacje producentów?

Czy małe spółdzielnie mogą starać się o środki unijne?

Moim zdaniem jest to możliwe, gdyż według przepisów unijnych organizacje mogą zajmować się wspólnym przetwarzaniem. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych wskazuje, że państwa członkowskie mogą na wniosek uznawać organizacje producentów, które:

  • są tworzone i kontrolowane zgodnie z art. 153 ust. 2 lit. c przez producentów z określonego sektora wymienionego w art. 1 ust. 2;
  • powstały z inicjatywy producentów i prowadzą wspólnie jeden z następujących rodzajów działalności: przetwarzanie, dystrybucja (w tym również wspólne platformy sprzedaży lub wspólny transport), pakowanie, etykietowanie lub promocja, organizacja kontroli jakości, wykorzystywanie urządzeń lub miejsc składowania, wspólne zarządzanie odpadami pochodzącymi bezpośrednio z produkcji, pozyskiwanie środków produkcji.
r e k l a m a

Czy organizacja producentów może ubiegać się o środki unijne?

Takie postanowienia dają szansę szczególnie mniejszym spółdzielniom na staranie się o środki unijne, o ile spełnione są zasady dotyczące finansowania określone w polskich i unijnych regulacjach prawnych.

Według rozporządzenia z 2 sierpnia 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej w ramach działania „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” z PROW 2014–2020, o pomoc może ubiegać się także organizacja producentów uznana nie wcześniej niż 1 stycznia 2014 r.

Kto uznaje organizacje producentów?

Problematyka tworzenia organizacji producentów rolnych poruszona została w ustawie z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych i wydanym na jej podstawie rozporządzeniu wykonawczym (Rozporządzenie MRiMR z 7 stycznia 2016 r. w sprawie uznawania organizacji producentów i zrzeszeń organizacji producentów...) oraz ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Organizacje producentów uznaje dyrektor oddziału regionalnego ARiMR.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowe władze funduszów promocji produktów rolno-spożywczych. Kto będzie w komisjach?

Minister rolnictwa powołał 1 czerwca br. członków komisji zarządzających dziewięcioma funduszami promocji produktów rolno-spożywczych (mleka, mięsa wieprzowego, mięsa wołowego, mięsa końskiego, mięsa owczego, ziarna zbóż i przetworów zbożowych, owoców i warzyw, mięsa drobiowego oraz ryb) na nową kadencję, tj. na lata 2021–2025.

czytaj więcej
Aktualności

Pomoc finansowa dla spółdzielców

Prawie 40 mln zł chce przeznaczyć rząd na dodatkową pomoc dla rolników. Dzięki preferencyjnym kredytom będą oni mogli nabywać udziały w spółdzielniach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa rolnego. 

czytaj więcej

Mlekovita liderem innowacji

Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, którzy oczekują wciąż nowych produktów, Grupa MLEKOVITA – lider branży mleczarskiej – we współpracy z firmą CPF Poland S.A. przygotowała nową linię dań gotowych Bistro Minutka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)