Czy mając kopalnie można kopać żwir na własny użytek?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy mając kopalnie można kopać żwir na własny użytek?

04.08.2020autor: Michał Czubak

Kupiliśmy pole ze starą żwirownią. Pole ma powierzchnię 3,5 ha, w tym 0,5 ha żwirowni. Ile w ciągu roku mogę wybierać żwiru na potrzeby własne? Czy w ogóle mogę to robić? Jeśli nie, jaka kara mi grozi za korzystanie z wyrobiska? Kto może ją naliczyć?

Z artykułu dowiesz się

  • czy wydobywanie żwiru bez pozwoleń niesie jakieś konsekwencje?
  • czy możliwe jest kopanie żwiru na własny użytek?
  • posiadanie kopalni żwiru oznacza, że można ją eksploatować?

Posiadanie kopalni żwiru oznacza, że można ją eksploatować?

Bycie właścicielem gruntu, na którym znajduje się kopalina, nie oznacza, że można ją swobodnie wydobywać. Istnieją następujące kategorie kopalin:

  • objęte własnością górniczą – ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel kamienny i brunatny, sól kamienna, gips, których właścicielem jest Skarb Państwa;
  • objęte prawem własności gruntowej – piasek, żwir, gliny, kamienie budowlane i drogowe, należące do właściciela nieruchomości.
r e k l a m a

Kiedy można kopać żwir na własnej żwirowni?

Jednak i w tym drugim przypadku nie jest możliwe dowolne dysponowanie kopaliną. Co do zasady, kopaliny można wydobywać jedynie po uzyskaniu decyzji udzielającej koncesji na taką działalność. Od tej reguły jest jednak wyjątek.

Czy możliwe jest kopanie żwiru na własny użytek?

Zgodnie z art. 4 ustawy z 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze, możliwe jest wydobywanie przez osobę fizyczną na potrzeby własne piasków i żwirów z nieruchomości stanowiących przedmiot jej prawa własności (użytkowania wieczystego), bez prawa rozporządzania wydobytą kopaliną, jeżeli jednocześnie wydobycie:

  • będzie wykonywane bez użycia środków strzałowych (materiałów wybuchowych);
  • nie będzie większe niż 10 m3 w roku kalendarzowym (limit wygasa, jeżeli nie został wykorzystany w danym roku);
  • nie naruszy przeznaczenia nieruchomości.

Ustawa nie zawiera definicji pojęcia potrzeb własnych. Istnienie tych potrzeb lub ich brak wymaga każdorazowej samodzielnej oceny.

Jak ustalić przeznaczenie danej nieruchomości?

Przeznaczenie nieruchomości może wynikać m.in. z ewidencji gruntów i budynków prowadzonej na podstawie przepisów ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne. W ewidencji tej oznacza się bowiem grunty jako np. grunty rolne, leśne, wody itp. Ten, kto zamierza podjąć wydobywanie żwiru lub piasku na własnej działce, jest obowiązany z 7-dniowym wyprzedzeniem na piśmie zawiadomić o tym starostę. Jednocześnie musi określić lokalizację zamierzonych robót oraz przewidywany czas ich wykonywania.

Do zawiadomienia należy dołączyć dokument potwierdzający prawo własności nieruchomości (użytkowania wieczystego) oraz mapę orientacyjną lub ewidencyjną z zaznaczeniem lokalizacji zamierzonych robót.

Czy wydobywanie żwiru bez pozwoleń niesie jakieś konsekwencje?

Naruszenie wyżej określonych warunków powoduje, że traktuje się właściciela działki jak osobę wydobywającą kopaliny bez koncesji.

W takiej sytuacji grozi odpowiedzialność finansowa, a także karna. Starosta jest uprawniony do nałożenia karnej opłaty w wysokości czterdziestokrotnej stawki opłaty eksploatacyjnej dla danego rodzaju kopaliny, pomnożonej przez ilość wydobytej bez zgody kopaliny.

Zgodnie natomiast z art. 177 pkt 2 Prawa geologicznego i górniczego, kto wykonuje działalność w zakresie wydobywania kopalin ze złóż bez wymaganej koncesji, popełnia wykroczenie zagrożone karą aresztu lub grzywny, a jeśli spowoduje przy tym powstanie znacznej szkody w środowisku lub w mieniu – popełnia przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

2 wypadki ciągników. Jeden rolnik w szpitalu, a drugi ZGINĄŁ

Niespokojny czwartek w powiecie nowotarskim. Doszło tam do dwóch wypadków z udziałem ciągników. W obu wypadkach ciągniki przewrócił się i przygniotły rolników. Niestety 43-letni rolnik zginął na miejscu na skutek odniesionych obrażeń.

czytaj więcej

Rolniku, złóż wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

Na sierpień przypada drugi termin składania wniosków o zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego. Rolniku, nie przegap tego terminu.

czytaj więcej

KORW odebrał grunty rolnikowi, a ziemia teraz leży odłogiem

Sylwester Buczek z Jasieńca w gminie Trzciel nie może przeboleć, że grunty, które były w posiadaniu jego rodziny od ponad 60 lat i z którymi graniczy jego gospodarstwo, dzierżawi od Skarbu Państw osoba, która je zaniedbuje. Z użytkowaniem w dobrej kulturze rolnej nie ma też nic wspólnego gospodarowanie działką, którą ta osoba kupiła od KOWR i która przylega do dzierżawionych gruntów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)