Czy komornik może zająć rolnikowi dopłaty bezpośrednie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy komornik może zająć rolnikowi dopłaty bezpośrednie?

08.02.2023autor: dr Aneta Suchoń

Czy płatności bezpośrednie podlegają zajęciu przez komornika? ARiMR przekazała pieniądze na moje konto i komornik je zajął. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Z artykułu dowiesz się

  • Czy komornik może zająć dotacje bezpośrednie dla rolnika?
  • Co, gdy dotacje wpływają na zajęte przez komornika konto rolnika?

Czy komornik może zająć dotacje bezpośrednie dla rolnika?

Kwestię reguluje art. 32 ustawy z 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Według niego należności ustalane w drodze decyzji administracyjnej lub wierzytelności wynikające z umów z tytułów płatności określonych w odrębnych przepisach realizowanych przez ARiMR ze środków publicznych pochodzących z funduszy Unii Europejskiej oraz krajowych środków publicznych przeznaczonych na ich współfinansowanie nie podlegają zajęciu na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego oraz przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

r e k l a m a

Co, gdy dotacje wpływają na zajęte przez komornika konto rolnika?

W praktyce powstał jednak problem, co w przypadku, gdy środki zostaną przekazane na rachunek rolnika, a komornik nie wie, że są to pieniądze z płatności bezpośrednich. Pojawiały się pytania, czy ochrona wsparcia funkcjonuje także po ich dotarciu na konto rolnika. Powinien Pan przede wszystkim przesłać pismo do komornika, w który poinformuje Pan, że środki finansowe w określonej kwocie stanowią płatności unijne w ramach systemów wsparcia bezpośredniego i są wyłączone spod egzekucji.

Warto nawiązać do orzecznictwa. Na przykład do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 1 grudnia 2021 r. (sygn. akt: I SA/Bk 515/21), w którym sąd stwierdził, że z przepisu art. 32 ustawy o ARiMR wynika, że wpływające na rachunek bankowy środki z tytułu wypłacanych przez te instytucje płatności unijnych w ramach systemów wsparcia bezpośredniego cały czas zachowują swoją tożsamość i pozostają środkami pochodzącymi z funduszy Unii Europejskiej. Nie ma znaczenia w tej kwestii fakt, czy środki są wypłacane do rąk beneficjenta, czy też na jego rachunek bankowy. W żadnej mierze nie wpływa to bowiem na źródło pochodzenia tych środków. Innymi słowy, kwota otrzymanej płatności z funduszy unijnych w ramach systemu wsparcia bezpośredniego, jako wyłączona spod egzekucji, nie zmienia swojego charakteru w przypadku przelania jej przez ARiMR na konto bankowe uprawnionego.

Z kolei Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 września 2015 r. (sygn. akt: II GSK 1657/14) doszedł do wniosku, że „jeżeli na rachunku bankowym znajdują się środki, które nie podlegają egzekucji, np. środki unijne (art. 8 § 1 pkt 15 u.p.e.a.), to oznacza, że egzekucja z tych środków jest wyłączona. Bank nie może ich przekazywać w ramach zajęcia, jednakże sam rachunek może być zajęty. W razie zajęcia rachunku bankowego przez organ egzekucyjny, z którego zastosowany środek egzekucyjny jest niedopuszczalny z uwagi na wyłączenie danej wierzytelności na podstawie art. 8 § 1 pkt 15 u.p.e.a., wymagane jest jednoznaczne wyjaśnienie, czy faktycznie środki znajdujące się na zajmowanym rachunku nie są środkami, o których mowa w komentowanym przepisie. Zwolnienie środków pieniężnych na mocy art. 8 § 1 pkt 15 u.p.e.a. następuje z mocy ustawy.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. arch. red. 

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty bezpośrednie: Jak ARiMR sprawdzi, kto jest rolnikiem aktywnym zawodowo?

W 2023 roku rolnicy będą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach. Jedna z nich mówi, że płatności bezpośrednie otrzyma wyłącznie rolnik aktywny zawodowo. Czyli kto? W jaki sposób ARiMR będzie sprawdzać czy dany gospodarz spełnia kryteria definicji rolnika aktywnego?

czytaj więcej
Porady KRUS

Dodatek do emerytury rolniczej - komu przysługuje?

Nasz Czytelnik zapytał, czy ewentualny dodatek do emerytury rolniczej, będzie także przysługiwał rolnikom, którzy wcześniej opłacali dodatkową składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe? Na pytanie odpowiada nasza ekspertka KRUS.

czytaj więcej
Aktualności

Grzejesz prądem? Złóż wniosek o dodatek elektryczny

Od dziś można składać wnioski o dodatek elektryczny - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wsparcie w wysokości maksymalnie 1500 zł może trafić do  gospodarstw domowych dla których głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)