Dopłaty bezpośrednie: Jak ARiMR sprawdzi, kto jest rolnikiem aktywnym zawodowo?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty bezpośrednie: Jak ARiMR sprawdzi, kto jest rolnikiem aktywnym zawodowo?

01.03.2023autor: Paweł Mikos

W 2023 roku rolnicy będą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach. Jedna z nich mówi, że płatności bezpośrednie otrzyma wyłącznie rolnik aktywny zawodowo. Czyli kto? W jaki sposób ARiMR będzie sprawdzać czy dany gospodarz spełnia kryteria definicji rolnika aktywnego?

Do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia w sprawie warunków przyznawania dopłat bezpośrednich od 2023 roku. Część z tego rozporządzenia dotyczy rolnika aktywnego zawodowego i tego w jaki sposób ARiMR będzie weryfikować aktywność zawodową osób i podmiotów ubiegających się o dopłaty.

r e k l a m a

Jaka jest definicja rolnika aktywnego zawodowo?

W projekcie rozporządzenia co chwile jest odwołanie do definicji rolnika aktywnego zawodowo, która została określona w ustawie o Krajowym Planie Strategicznym. Przypomnijmy, że o dopłaty bezpośrednie może ubiegać się rolnik, o ile prowadzi działalność rolniczą, a łączna powierzchnia gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów jest nie mniejsza niż 1 ha lub spełnia warunki do przyznania dopłat związanych z produkcją do zwierząt oraz łączna kwota dopłat jakie miałby otrzymać przekracza równowartość 200 euro.

Z ustawy o KPW wynika, że o płatność bezpośrednią NIE może ubiegać się rolnik, który jednocześnie:

  • zarządza portami lotniczymi,
  •  wodociągami,
  • administruje stałymi terenami sportowymi lub rekreacyjnymi,
  • świadczy usługi przewozu kolejowego, 
  • świadczy usługi w zakresie obrotu nieruchomościami.

Jeżeli rolnik nie świadczy żadnej z wymienionych usług, wówczas spokojnie może wystąpić o dopłaty bezpośrednie.

Jak udowodnić, że jest się rolnikiem aktywnym zawodowo?

Ale jeśli nawet rolnik zajmuje się jedna z takich działalności wykluczających z systemu dopłat, to mimo wszystko będzie mógł złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie, ale będzie musiał spełnić dodatkowe warunki.

Po pierwsze, otrzyma takie dopłaty jeśli z danych zawartych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym będzie wynikało, że działalność rolnicza jest jego działalnością przeważającą.

Również może udowodnić przed ARiMR, że jest rolnikiem aktywnym zawodowo wykazując, że co najmniej 1/3 całego jego przychodu podchodzi właśnie z działalności rolniczej lub udokumentuje, że kwota dopłat bezpośrednich, jakie uzyskał za poprzedni rok wynosi co najmniej 5% całości przychodów z działalności pozarolniczej.

Jak ARiMR będzie weryfikować dochody z działalności rolniczej?

Zgodnie z projektem rozporządzenia można to udowodnić przekazując do ARiMR:

  • zaświadczenie o przychodach z działalności pozarolniczej wydane przez właściwy organ podatkowy
  • faktury, w tym faktury VAT RR lub inne dokumenty księgowe potwierdzające sprzedaż przez rolnika produktów rolnych,
  • informacje o wysokości uzyskanej pomocy finansowej w ramach Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) i Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)
  • zaświadczenie o wysokości innej pomocy finansowej przyznanej w związku z prowadzoną działalnością rolniczą, wydane przez organ lub podmiot, który wypłacił taką pomoc.

Próg 5 tys. euro to wyznacznik, kto musi składać dowody aktywności rolniczej do ARiMR

Co istotne, przedstawienia takich dowodów dotyczy tylko rolników z tzw. listy negatywnej, czyli np. zarządzających portami lotniczymi czy trwałymi terenami sportowymi, i to o ile wysokość płatności bezpośrednich przekracza równowartość w złotych kwoty 5 000 euro.

Zmiany w prawie powinny wejść 15 marca 2023 roku

Paweł Mikos
Fot. pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Sołtys plus, czyli 300 zł dla sołtysów. Od kiedy i jakie warunki?

Przy okazji Dnia Sołtysa rząd zapowiedział wprowadzenie dodatku emerytalnego w kwocie 300 złotych dla sołtysów. Nowa propozycja już zyskała miano „sołtys plus”. Od kiedy nowy dodatek miałby wejść w życie? Na jakich warunkach byłby przyznawany?

czytaj więcej

Dopłaty bezpośrednie dla rolników zagrożone. ODR-y wypełnią wnioski za darmo?

PSL alarmuje, że wielu rolników otrzyma dużo niższe dopłaty bezpośrednie, bo nie poradzą sobie ze skomplikowanym wnioskiem i ekoschematami. Dlatego posłowie tej partii domagają się, by ODR-y bezpłatnie wypełniły za rolników wnioski o te płatności. 

czytaj więcej

Oświadczenie zamiast zdjęcia geotagowanego. Kiedy rolnik skorzysta z odstępstwa?

Rolnicy, którzy w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowego zobowiążą się do wymieszania obornika z glebą w ciągu 12 godzin lub precyzyjne stosowanie gnojowicy musi zrobić zdjęcie geotagowane. Bez tego nie dostanie dopłaty do ekoschematu. Jednak zamiast zdjęcia można przesłać do ARiMR tylko odpowiednie oświadczenie. Kiedy rolnik może z tego skorzystać?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)