Czy komisje suszowe wrócą na pola i będą szacować szkody?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy komisje suszowe wrócą na pola i będą szacować szkody?

11.08.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Resort rolnictwa ustosunkował się do wniosku, jaki pod koniec czerwca przedstawił Prezes DIR – Ryszard Borys ws. podjęcia działań umożliwiających szacowanie szkód powstałych w wyniku suszy przez komisje suszowe. Jaka jest odpowiedź ministra rolnictwa?

W odpowiedzi na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej, MRIRW powołuje się na przepisy związane z określeniem wskaźników klimatycznego bilansu wodnego, które ustalane są na podstawie danych przedstawionych przez IUNG-PIB, a które następnie pozwalają na szacowanie szkód powstałych w wyniku suszy.

r e k l a m a

Obecnie szacowanie szkód jest możliwe przez elektroniczną aplikację

Od 2020 roku rolnicy, których uprawy zdziesiątkowała panująca susza, mają możliwość składania wniosków o szacowanie szkód za pomocą aplikacji do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Obowiązująca aplikacja zastąpiła powoływane wcześniej przez wojewodę tzw. komisje suszowe.

W dalszej części listu przesłanego przez resort rolnictwa przedstawione są kroki jakie należy przejść, aby poprawnie złożyć wniosek suszowy poprzez aplikację. Ta forma składania wniosku pozwala na wielokrotne uzupełnianie strat. Potwierdzenie zgłoszenia można wysłać do 15 października za pomocą Profilu Zaufanego. Atutem elektronicznego składania wniosku o szacowanie szkód w uprawach jest automatyczna weryfikacja wprowadzonych danych na podstawie informacji posiadanych przez ARIMR i IUNG.

Wysokość pomocy za 1 ha powierzchni upraw rolnych w zależności od występującej szkody wynosi 500 zł.

Czy komisje suszowe wrócą na pola i będą szacować szkody?

Odpowiadając na tytułowe pytanie - to się okaże.

Decyzja o uruchomieniu dodatkowej pomocy w związku z tegoroczną suszą będzie mogła zostać podjęta po szacowaniu szkód powstałych w gospodarstwach rolnych w wyniku tegorocznych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - uzasadnia Ryszard Bartosik, pełnomocnik ministra rolnictwa.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Źródło: DIR

Fot. envato.com

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Susza rolnicza: które uprawy najbardziej są dotknięte brakiem wody?

Susza rolnicza w Polsce nie odpuszcza. Deficyt wody występuje niemal w całej Polsce. Z najnowszego raportu IUNG wynika, że zagrożone jest 13 upraw. Gdzie susza najbardziej daje się we znaki rolnikom?

czytaj więcej

Alerty IMGW przed burzami z gradem. Gdzie będzie największe zagrożenie?

Nadciąga weekend, temperatura rośnie, a nas męczą nas upały. A z taką pogodą prędzej czy później wiążą się burze, ulewy i inne zjawiska pogodowe. I tak ma się stać w najbliższych dniach, dlatego IMGW wydało ostrzeżenia I stopnia dla niektórych rejonów Polski.

czytaj więcej

Susza dziesiątkuje uprawy kukurydzy w Europie. Co z ziarnem na paszę?

Susza dziesiątkuje uprawy kukurydzy w Europie. Francuscy rolnicy obawiają się, że tej zimy krowom mlecznym może zabraknąć pożywienia. Dlatego już zaczęli sprzedawać swoje zwierzęta. Czy Europa poradzi sobie z luką podażową kukurydzy? Jak sytuacja wygląda w Polsce?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)