Alerty IMGW przed burzami z gradem. Gdzie będzie największe zagrożenie?
Nadciąga weekend, temperatura rośnie, a nas męczą nas upały. A z taką pogodą prędzej czy później wiążą się burze, ulewy i inne zjawiska pogodowe. I tak ma się stać w najbliższych dniach, dlatego IMGW wydało ostrzeżenia I stopnia dla niektórych rejonów Polski.
Ostrzeżenia pojawiły się już w czwartek i miały objąć region południowo-wschodni. Tam na popołudnie oraz wieczór zapowiadano burze z deszczem i wiatrem.
Piątek ciepły i dość słoneczny, ale także burzowy
Piątek ma upłynąć pod kątem słonecznej i ciepłej pogody w przedziale 27–30°C, ale z zachmurzeniem małym lub umiarkowanym na północy i północnym zachodzie. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane, okresami duże z przelotnym deszczem. Temperatura maksymalna od 22, 24 stopni na Pogórzu Karpackim i w Małopolsce oraz w kotlinach sudeckich, około 27 st. w centrum, do 30, 31 stopni na północnym zachodzie i północy kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i północno-wschodni.
Na północy i zachodzie słonecznie i ciepło, od 27°C do 30°C, tylko nad morzem od 24°C do 26°C. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, na wschodzie możliwe burze (opady do 15 mm, porywy do 60 km/h). Temp. od 23°C do 26°C. Wiatr słaby, wschodni i północno-wschodni. pic.twitter.com/gu2vyI3FDP
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) August 12, 2022
Na południowym wschodzie i w centralnej oraz wschodniej Polsce możliwe lokalne burze. Towarzyszyć im będą opady deszczu, przeważnie o wydajności do 10 mm do około 15 mm a miejscami do 35 mm. Porywy wiatru w trakcie przechodzenia burz nie powinny przekraczać 50-65 km/h.
Burze możliwe są w centralnej i wschodniej Polsce. Towarzyszyć im będą opady deszczu, przeważnie o wydajności do 10 mm do około 15 mm a miejscami do 35 mm. Porywy wiatru w trakcie przechodzenia burz nie powinny przekraczać 50-65 km/h. #IMGW #burze #ostrzeżenia pic.twitter.com/6hgt3MOnOc
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) August 12, 2022
Dziś kolejny dzień z możliwymi opadami i burzami. Największa szansa na ich pojawienie się będzie na południowym- wschodzie i częściowo na wschodzie. Największym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, silniejszy wiatr i drobny grad. Więcej: https://t.co/c1C9XDJx9S #pogoda pic.twitter.com/eUso76tsbw
— Obserwatorzy.info (@SOB_pl) August 12, 2022
Jaka pogoda na długi sierpniowy weekend?
W sobotę, podobnie jak w piątek, najlepsza pogoda będzie na północy i zachodzie kraju. Będzie bezchmurnie, w dzień, jak i w nocy, bez opadów i bardzo ciepło. W centrum i na południu pogoda będzie grosza - miejscami ma padać deszcz, a na południu prognozowane są też burze.IMGW zapowiada, że od niedzieli przelotny deszcz i burze możliwe praktycznie w całym kraju, upał nadal na zachodzie, ale w poniedziałek temperatury około 30°C wystąpią również w centrum oraz na południu Polski.
Zagrożeniem są także pożary i pogłębiająca się susza
Upały i niskie lub wręcz brak opadów niosą za sobą jeszcze kolejne zagrożenia – pożarowe, zwłaszcza na zachodzie Polski oraz pogłębiającej się suszy.
Brak opadów na zachodzie kraju potęguje zagrożenie pożarowe lasu. Opadu burzowe w tym regionie Polski pojawią się w poniedziałek. Najbliższe dni będą gorące a nawet upalne na zachodzie Polskie. #IMGW #susza #Polska pic.twitter.com/aU16SjDOGd
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) August 12, 2022
Sierpień miesiącem spadających gwiazd
Tam, gdzie nocne niebo na to pozwoli, zachęcamy do zadarcia głów w górę i obserwację.
W końcu sierpień to miesiąc spadających gwiazd - czyli perseidów. To wielka gratka dla każdego, nie tylko sympatyków astronomii. Największy spektakl ma się odbyć już dziś w nocy z 12/13 sierpnia, ale docelowo będzie to możliwe przez co najmniej dwa tygodnie.
Perseidy, zwane również Łzami św. Wawrzyńca, to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca – 24 sierpnia. Ale dzisiejszej nocy można zaobserwować maksimum ich roju. Na niebie widocznych będzie do nawet 100 spadków tych meteorów w ciągu godziny.
oprac. Natalia Marciniak-Musiał
fot. IMGW
Natalia Marciniak-Musiał
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy