Kolejny cios dla hodowców zwierząt. Akcja Lidla uderzy w tysiące rolników
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kolejny cios dla hodowców zwierząt. Akcja Lidla uderzy w tysiące rolników

07.01.2022autor: Kamila Szałaj

Lidl i WWF Polska będą zachęcać Polaków, by ograniczyli ilość mięsa w swojej diecie. Akcja, która uderzy w branżę mięsną, rusza już w najbliższą niedzielę.

Właściciel sieci sklepów Lidl i WWF Polska połączyli siły i namawiają Polaków do… ograniczenia spożycia mięsa. Ich zdaniem powinni jeść więcej warzyw i owoców. Akcja ta wpisuje się w coraz popularniejszą narrację ekologów, którzy sprzeciwiają się finansowaniu reklam mięsa przez UE i domagają się podniesienia podatków na wyroby mięsne. To także kolejny krok na drodze do ograniczenia hodowli zwierząt w krajach unijnych i na świecie. 

r e k l a m a

Lidl i WWF: ograniczenie spożycia mięsa uratuje świat przed katastrofą

Lidl i WWF uznały, że nie będziemy w stanie zapobiec katastrofie klimatycznej bez zmiany tego, co jemy, a „w sytuacji kryzysowej dotyczącej klimatu i przyrody każdy posiłek się liczy”. Właśnie dlatego wspólnie będą przekonywać Polaków, że dieta ograniczająca spożycie mięsa jest przyjazna planecie, zdrowa, proekologiczna, ale również smaczna i prosta w przygotowaniu. 

Lidl i WWF uderzają w produkcję mięsa

Autorzy akcji przywołują raport WWF, z którego wynika, że globalny system żywieniowy jest odpowiedzialny za 27 proc. emisji gazów cieplarnianych, natomiast przyjęcie diety przyjaznej planecie, czyli ograniczającej spożycie mięsa (fleksitariańskiej) może zmniejszyć:

  • globalne emisje gazów cieplarnianych związanych z żywnością o co najmniej 18 proc.
  • globalną utratę różnorodności biologicznej o 5 proc. 

– Zmiana klimatu to jeden z najważniejszych problemów współczesnego świata. Głęboko wierzymy, że dzięki naszej wspólnej akcji, klienci dowiedzą się, jak duży wpływ na Ziemię ma rodzaj spożywanych przez nas posiłków. Zachęcamy wszystkich do dołączenia do kampanii edukacyjnej i spróbowania diety, która jest dobra dla zdrowia oraz przyszłości naszej planety – mówi Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR Lidl Polska. 

Mięsa nie da się niczym zastąpić w diecie

Tymczasem eksperci przypominają, że mięso to niezbędny składnik diety człowieka.

- Ma wyjątkowy skład chemiczny, wysoką wartość odżywczą. Jest źródłem pełnowartościowego białka o korzystnych proporcjach aminokwasów, to właśnie białka są podstawowymi składnikami zarówno strukturalnymi jak i funkcjonalnymi każdej komórki ciała człowieka. Białka są niezbędne do rozwoju i wzrostu organizmu, umożliwiają odbudowę komórek, odgrywają ważną rolę w procesach obronnych, przy gojeniu ran, wspomagają procesy myślowe w mózgu, biorą udział w regulacji wielu procesów metabolicznych. Odpowiednia ilość białka zwierzęcego w diecie decyduje o zdrowiu człowieka. Nie ma możliwości zastąpienia białka innym składnikiem – wyjaśniają przedstawiciele siedmiu największych organizacji zrzeszających polskich hodowców #HodowcyRazem, powołując się na badania naukowe.

Podkreślają, że spożywanie mięsa szczególnie wskazane jest w okresie dorastania (dzieci i młodzież), u kobiet w ciąży i karmiących, u uprawiających sport czy osób ciężko pracujących fizycznie.

Czy Lidl ograniczy też w Polsce ilość mięsa z eksportu? 

Kampania edukacyjna prowadzona przez Lidl Polska oraz WWF Polska ma ruszyć 9 stycznia. Będzie trwała cztery tygodnie, m.in. w telewizji i mediach społecznościowych. Tematyce kampanii zostanie poświęcony także odcinek podcastu prowadzonego przez Karola Okrasę „Dobry Temat”. 

I choć wiadomo, że akcja uderza m.in. w polskich producentów mięsa, niewykluczone, że będzie miała także pozytywny aspekt. Bo skoro Lidl chce ograniczyć spożycie mięsa, to może ograniczy przy okazji ilość mięsa z importu na swoich półkach sklepowych.

oprac. K. Szałaj, fot. Lidl

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co się stanie z zadatkiem, jeśli rolnik nie otrzyma kredytu na zakup ziemi?

Mam zamiar kupić grunty rolne i wziąć kredyt na ich zakup. Nie wiem jednak, czy go otrzymam. Właściciel gruntów stwierdził, że możliwe jest zawarcie umowy przedwstępnej z zadatkiem. Czy zawarcie takiej umowy w odniesieniu do nieruchomości rolnych jest możliwe? Co w przypadku, gdy wyrażę zgodę na zadatek, a nie uzyskam kredytu i nie zawrę umowy ostatecznej?

czytaj więcej

Czy grunty dzierżawione wchodzą w skład gospodarstwa rolnego?

Mam 35 ha swojej ziemi, a z dzierżawą od KOWR ponad 100 ha. Ostatnio dokupiłem grunty. Czy należy mi się ulga w podatku rolnym? W urzędzie gminy powiedziano mi, że ulga nie przysługuje, ponieważ mam za duże gospodarstwo. A przecież dzierżawione grunty nie są moje, umowy dzierżawy kończą mi się za rok. Czy wtedy ewentualnie mogę ubiegać się o ulgę?

czytaj więcej

Chiny podnoszą cła na import wieprzowiny

Od 1 stycznia 2020 r. cła na mrożoną wieprzowinę wracają z preferencyjnych 8 na 12% – donosi Reuters. Dlaczego? Jak to odbije się na polskich rolnikach?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)