Z artykułu dowiesz się
- Kto obciążany jest podatkiem, gdy obiekt ma wielu współwłaścicieli?
- Co to jest odpowiedzialność solidarna?
- Współwłaściciel czy mieszkaniec nieruchomości powinien uiścić podatek?
Z artykułu dowiesz się
Zgodnie z art. 3 ust. 4 Ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach. Z kolei w myśl art. 91 Ordynacji podatkowej, do odpowiedzialności solidarnej za zobowiązania podatkowe stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dla zobowiązań cywilnoprawnych.
Artykuł 366 Kodeksu cywilnego przewiduje, że odpowiedzialność solidarna polega na tym, że każdy z dłużników jest zobowiązany względem wierzyciela do spełnienia całego świadczenia, tak jakby był jedynym dłużnikiem. Wierzyciel według własnego uznania może zażądać spełnienia całości bądź części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, kliku lub jednego z nich. W sytuacji natomiast, gdy jeden z dłużników spełnił już świadczenie, wierzyciel nie ma prawa żądać jego spełnienia od pozostałych. Jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, to może on żądać zwrotu od współdłużników.
Zobowiązanie podatkowe obciążające dłużników w sposób solidarny nie zostaje podzielone na tyle części, ilu jest dłużników, bowiem każdy z nich ponosi odpowiedzialność za jego wykonanie w pełnym zakresie. W praktyce współwłaściciele dzielą pomiędzy sobą kwotę podatku, jednak organy podatkowe wymierzają podatek wszystkim współwłaścicielom w kwocie ogólnej, w jednej decyzji, adresowanej do wszystkich współwłaścicieli.
Nie ma więc żadnych podstaw do tego, aby podatkiem obciążać jedynie siostrę Pana. Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 kwietnia 2022 r. (sygn. akt: III FSK 475/21), że solidarna odpowiedzialność współwłaścicieli oznacza między innymi, że wzajemne relacje współwłaścicieli oraz spory co do zakresu posiadania nieruchomości wspólnej (korzystania z niej), pozostają bez znaczenia z punktu widzenia ponoszenia ciężarów w podatku od nieruchomości.
Najlepszym sposobem na uwolnienie się od zobowiązania podatkowego za całą nieruchomość będzie przeprowadzenie działu spadku połączone ze zniesieniem współwłasności.
Alicja Moroz
fot. Pixabay
Alicja Moroz
Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Najważniejsze tematy