Czy gmina może obciążyć rolnika nakazem podatkowym za połowę nieruchomości siostry?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy gmina może obciążyć rolnika nakazem podatkowym za połowę nieruchomości siostry?

25.11.2022autor: Alicja Moroz

Jestem współwłaścicielem zabudowanej działki z domem, którą wraz z siostrą odziedziczyliśmy po rodzicach. Na stałe zamieszkuje tam siostra z rodziną, a gmina wysyła do mnie i do siostry nakaz podatkowy na całą kwotę podatku od nieruchomości. Czy to zgodne z prawem? Czy nakaz nie powinien być wystawiony tylko na siostrę? Czy przynajmniej nie powinien on oficjalnie być dzielony po połowie? Siostra zalega z wpłatami i urząd gminy mnie straszy, że ściągnie zaległość ode mnie.

Z artykułu dowiesz się

  • Kto obciążany jest podatkiem, gdy obiekt ma wielu współwłaścicieli?
  • Co to jest odpowiedzialność solidarna?
  • Współwłaściciel czy mieszkaniec nieruchomości powinien uiścić podatek?

Kto obciążany jest podatkiem, gdy obiekt ma wielu współwłaścicieli?

Zgodnie z art. 3 ust. 4 Ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach. Z kolei w myśl art. 91 Ordynacji podatkowej, do odpowiedzialności solidarnej za zobowiązania podatkowe stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dla zobowiązań cywilnoprawnych.

r e k l a m a

Co to jest odpowiedzialność solidarna?

Artykuł 366 Kodeksu cywilnego przewiduje, że odpowiedzialność solidarna polega na tym, że każdy z dłużników jest zobowiązany względem wierzyciela do spełnienia całego świadczenia, tak jakby był jedynym dłużnikiem. Wierzyciel według własnego uznania może zażądać spełnienia całości bądź części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, kliku lub jednego z nich. W sytuacji natomiast, gdy jeden z dłużników spełnił już świadczenie, wierzyciel nie ma prawa żądać jego spełnienia od pozostałych. Jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, to może on żądać zwrotu od współdłużników.

Zobowiązanie podatkowe obciążające dłużników w sposób solidarny nie zostaje podzielone na tyle części, ilu jest dłużników, bowiem każdy z nich ponosi odpowiedzialność za jego wykonanie w pełnym zakresie. W praktyce współwłaściciele dzielą pomiędzy sobą kwotę podatku, jednak organy podatkowe wymierzają podatek wszystkim współwłaścicielom w kwocie ogólnej, w jednej decyzji, adresowanej do wszystkich współwłaścicieli.

Współwłaściciel czy mieszkaniec nieruchomości powinien uiścić podatek?

Nie ma więc żadnych podstaw do tego, aby podatkiem obciążać jedynie siostrę Pana. Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 kwietnia 2022 r. (sygn. akt: III FSK 475/21), że solidarna odpowiedzialność współwłaścicieli oznacza między innymi, że wzajemne relacje współwłaścicieli oraz spory co do zakresu posiadania nieruchomości wspólnej (korzystania z niej), pozostają bez znaczenia z punktu widzenia ponoszenia ciężarów w podatku od nieruchomości.

Najlepszym sposobem na uwolnienie się od zobowiązania podatkowego za całą nieruchomość będzie przeprowadzenie działu spadku połączone ze zniesieniem współwłasności.

Alicja Moroz
fot. Pixabay

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak typowo rolnicza gmina zmieniła się w małomiasteczkową?

Z Maciejem Błachnio – wójtem gminy Sobolew – rozmawia Ireneusz Oleszczyński.

czytaj więcej

Podatek rolny 2023 wyższy o ponad 20 proc. Ile wynosi stawka?

Podwyżkom nie ma końca. W związku z rekordowymi cenami żyta, w następnym roku rolnicy zapłacą dużo wyższy podatek rolny. Jakie będą stawki?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)