Czy dzierżawcy przysługują dopłaty zalesieniowa i pielęgnacyjna?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy dzierżawcy przysługują dopłaty zalesieniowa i pielęgnacyjna?

16.11.2020autor: Michał Czubak

2016 r. na części swoich gruntów założyłem uprawę leśną. Otrzymałem z ARiMR tzw. wsparcie na zalesianie, a od 2017 r. pobieram premię zalesieniową i premię pielęgnacyjną. Zamierzam wydzierżawić swoje gospodarstwo, w tym działkę zalesioną. Komu będą przysługiwać obie premie? Kto ma składać wniosek – dzierżawca czy ja?

Z artykułu dowiesz się

  • kto otrzyma premie: właściciel czy najemca?
  • jakie uprawienia przysługują osobie dzierżawiącej?
  • kto otrzyma premie: właściciel czy najemca?


Kto otrzyma premie: właściciel czy najemca?

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania "Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych" objętego PROW 2014–2020 nie odnosi się do sytuacji, w której następuje przeniesienie posiadania zalesionego gruntu, np. na podstawie umowy dzierżawy.

Jest w nich natomiast szczegółowo uregulowana kwestia zmiany właściciela wskutek takich zdarzeń, jak śmierć beneficjenta, przekształcenie (np. wniesienie gruntu do spółki z o.o.) czy też sprzedaż gruntu. Tryb postępowania w celu zachowania przez nowego właściciela prawa do świadczeń związanych z zalesieniem zależy w takich przypadkach od tego, w którym momencie nastąpiła zmiana właściciela (wskutek jego śmierci lub sprzedaży gruntu) – przed doręczeniem decyzji o przyznaniu pierwszej pomocy czy też po jej doręczeniu.

r e k l a m a

Jakie uprawienia przysługują osobie dzierżawiącej?

O uprawnieniach osoby dzierżawiącej zalesiony grunt w rozporządzeniu nie ma mowy. Należy z tego wyciągnąć wniosek, że dzierżawca nie ma prawa do otrzymania pomocy, a za spełnianie warunków, od których zależy jej przyznanie w kolejnych latach po zalesieniu, cały czas odpowiada właściciel.

Przypomnijmy, że pomoc obejmuje:

  • wsparcie na zalesienie stanowiące jednorazową, zryczałtowaną płatność z tytułu poniesionych kosztów wykonania zalesienia oraz ewentualnego jego ogrodzenia lub ewentualnego zabezpieczenia drzewek trzema palikami, w przeliczeniu na hektar gruntów, wypłacaną w pierwszym roku zalesienia;
  • premię pielęgnacyjną stanowiącą zryczałtowaną płatność z tytułu poniesionych kosztów na utrzymanie, pielęgnowanie i ewentualną ochronę przed zwierzyną, poprzez stosowanie repelentów nowo wykonanego zalesienia, jak również terenów zalesionych w wyniku sukcesji naturalnej, w przeliczeniu na hektar gruntów, wypłacaną corocznie przez 5 lat;
  • premię zalesieniową stanowiącą zryczałtowaną płatność na pokrycie utraconych dochodów z działalności rolniczej, w przeliczeniu na hektar gruntów, wypłacaną corocznie przez 12 lat.

Jak długo trzeba utrzymywać zalesienie?

Osoba wypełniająca wniosek o przyznanie premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej zobowiązuje się do pielęgnacji zalesienia wykonanego na gruncie lub zalesienia występującego na gruncie wskutek sukcesji naturalnej, zgodnie z wymogami planu zalesienia, przez 5 lat od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii pielęgnacyjnej oraz utrzymania zalesienia wykonanego na gruncie, przez 12 lat od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii zalesieniowej.

Ponadto, podpisując wniosek, beneficjent zobowiązuje się do niezwłocznego informowania na piśmie ARiMR o każdej zmianie, która nastąpi w okresie od dnia złożenia wniosku do dnia przyznania płatności lub pomocy finansowej objętych wnioskiem o przyznanie płatności, w szczególności gdy zmiana dotyczy: wykorzystywania gruntów rolnych, wielkości powierzchni upraw, przeniesienia posiadania gospodarstwa rolnego. Wydzierżawienie zalesionego gruntu może być zatem uznane za naruszenie zobowiązania, choć z przepisów rozporządzenia to nie wynika.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty na zalesienie – jakie warunki trzeba spełnić przy sadzeniu drzew?

Złożyłem w lipcu wniosek o wsparcie na zalesienie gruntów rolnych. Jakie są warunki wykonywania zalesienia wynikające z przepisów?

czytaj więcej

Czy będą dodatkowe pieniądze na ubezpieczenia upraw z dopłatą?

Wielu rolników nie zdążyło skorzystać z ubezpieczeni upraw rolniczych z dopłatą. Pieniądze jakie na ten cel przekazał rząd bardzo szybko zostały wykorzystane. Rolnicy apelowali o zwiększenie tej puli. Jak do tej prośby odniósł się nowy minister rolnictwa?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)