Czy dzierżawca musi podpisać nową umowę ze spadkobiercami dzierżawionego gruntu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy dzierżawca musi podpisać nową umowę ze spadkobiercami dzierżawionego gruntu?

10.03.2021autor: Michał Czubak

Kilka lat temu zmarł mój wuj, który był właścicielem gospodarstwa. Nie miał żony i dzieci, dlatego spadek po nim odziedziczyło rodzeństwo. Ziemię po wuju uprawiał rolnik z sąsiedniej wsi, lecz my nie wiedzieliśmy, na jakiej podstawie. Gdy wezwaliśmy policję, okazało się, że miał podpisaną umowę dzierżawy z wujem. Przez rok nie uiścił czynszu dzierżawnego. We wrześniu 2018 roku wypowiedzieliśmy mu umowę z rocznym terminem wypowiedzenia, jednak jej nie uznał i we wrześniu 2019 roku ponownie obsiał część gruntów. W lutym 2020 roku obsialiśmy resztę pola, a w marcu rolnik wniósł pozew do sądu o naruszenie posiadania. Nasze wątpliwości budzi fakt, że w umowie dzierżawy nie określono czynszu dzierżawnego, tylko wskazano, że będzie płacony w wysokości dopłat bezpośrednich. W umowie zapisano też, że wszelkie zmiany wymagają formy pisemnej. Czy to nie oznacza, iż gdy wuj umarł, dzierżawca powinien podpisać z nami nową umowę dzierżawy?

Ciągłość dzierżawy obowiązuje w przypadku śmierci właściciela?

Poruszył Pan kilka problemów. Po pierwsze, ciągłość dzierżawy w przypadku śmierci właściciela. Z art. 922 k.c. wynika, że do spadku nie należą prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby, niezależnie od tego, czy są one jego spadkobiercami.

W literaturze i orzecznictwie sądowym uznaje się, że prawa i obowiązki ze stosunku dzierżawy w przypadku śmierci wydzierżawiającego czy dzierżawcy przechodzą na spadkobierców. Zatem jeżeli rodzeństwo Pana wuja odziedziczyło spadek, to wstąpiło w prawa wuja jako wydzierżawiającego.

r e k l a m a

Czy można ustalić czynsz dzierżawy inny, jak w pierwotnej umowie?

Po drugie, jeżeli chodzi o czynsz dzierżawny, to może nastąpić odwołanie w umowie w zakresie jego ustalenia do wysokości dopłat bezpośrednich. Po trzecie, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta na czas oznaczony, to zawsze w pierwszej kolejności należy dokładnie zapoznać się z jej treścią w aspekcie jej zakończenia. Możliwe jest bowiem wypowiedzenie takiego kontraktu w przypadkach wskazanych w umowie.

Kiedy można wypowiedzieć umowę dzierżawy?

Artykuł 673 ust. 3 k.c. w związku z art. 694 k.c. wskazuje, że jeżeli czas trwania dzierżawy jest oznaczony, zarówno wydzierżawiający, jak i dzierżawca mogą wypowiedzieć dzierżawę w wypadkach określonych w umowie. Poza tym może Pan wypowiedzieć umowę zawartą na czas oznaczony także w innych sytuacjach. Na przykład według art. 703 k.c., jeżeli dzierżawca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, a w wypadku gdy czynsz jest płatny rocznie – jeżeli dopuszcza się zwłoki z zapłatą ponad trzy miesiące, wydzierżawiający może dzierżawę wypowiedzieć bez zachowania terminu wypowiedzenia. Jednakże wydzierżawiający powinien uprzedzić dzierżawcę, udzielając mu dodatkowego trzymiesięcznego terminu do zapłaty zaległego czynszu.

Kiedy przysługuje prawo do niezwłocznego wypowiedzenia dzierżawy?

Prawo do niezwłocznego wypowiedzenia dzierżawy przysługuje wydzierżawiającemu także wtedy, gdy dzierżawca:

  • używa przedmiotu dzierżawy w sposób sprzeczny z umową lub z przeznaczeniem tego przedmiotu i czyni to mimo upomnień ze strony wydzierżawiającego (art. 667 § 2 zd. 1 k.c. w zw. z art. 694 k.c.),
  • zaniedbuje przedmiot dzierżawy do tego stopnia, że zostaje narażony na utratę lub uszkodzenie (art. 667 § 2 zd. 2 k.c. w zw. z art. 694 k.c.),
  • bez zgody wydzierżawiającego odda przedmiot dzierżawy osobie trzeciej do bezpłatnego używania lub w poddzierżawę (art. 698 § 2 k.c.).

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Szymańska

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zakaz sprzedaży i dzierżawy ziemi rolnej cudzoziemcom w Kazachstanie

Kazachstan na stałe wprowadza zakaz posiadania lub dzierżawy gruntów rolnych obcokrajowcom. w ten sposób władze Kazachstanu chcą zakończyć wieloletni spór w tej sprawie i zapewniają ochronę gruntów rodzimym rolnikom.

czytaj więcej

Rolnicy chcieli wydzierżawić ziemię. Nie mają ziemi i mają zablokowane 500 tys. złotych

Rolnicy z Dolnego Śląska wzięli udział w przetargu na ziemię wyłączoną z dzierżawy. Gdy go wygrali, sąd zablokował na wniosek dzierżawcy przekazanie ziemi. Wraz z blokadą na koncie utkwiło 500 tys. zł wadium.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)