Co ma zrobić rolnik, którego nie stać na opłacenie zachowku od odziedziczonego gospodarstwa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co ma zrobić rolnik, którego nie stać na opłacenie zachowku od odziedziczonego gospodarstwa?

31.03.2023autor: dr Aneta Suchoń

Muszę zapłacić siostrze zachowek. Jest on wysoki. Moje gospodarstwo rolne nie jest w dobrej kondycji finansowej. Poza tym mam czworo dzieci. Czy mogę wnosić o obniżenie zachowku albo rozłożenie go na raty?

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy spłaty zachowku mogą zostać obniżone?
  • Czy obniżoną kwotę zachowku można rozłożyć na raty?

Kiedy spłaty zachowku mogą zostać obniżone?

Według art. 1082 Kodeksu cywilnego, jeżeli do spadku należy gospodarstwo rolne, ustalenie zachowku następuje z uwzględnieniem przepisów niniejszego tytułu, a także odpowiednio art. 216 k.c. Artykuł ten wskazuje, że spłaty przysługujące współwłaścicielom mogą być obniżone. Przy określaniu stopnia ich obniżenia bierze się pod uwagę:

  • typ, wielkość i stan gospodarstwa rolnego będącego przedmiotem zniesienia współwłas­ności;
  • sytuację osobistą i majątkową współwłaściciela zobowiązanego do spłat i współwłaściciela uprawnionego do ich otrzymania.
r e k l a m a

Czy obniżoną kwotę zachowku można rozłożyć na raty?

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w wyroku z 13 sierpnia 2013 r. (sygn. akt: I ACa 720/13) orzekł, że odesłanie do art. 216 k.c. oznacza możliwość obniżenia należnego uprawnionemu zachowku. Obniżona kwota zachowku nie wyklucza możliwości rozłożenia jej na raty lub odroczenia terminu jej zapłaty stosownie do przepisu art.  212 § 3 k.c. Ustawodawca wskazuje jednocześnie kryteria, jakimi kierować się winien sąd, decydując o obniżce wysokości spłat.

Z kolei Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 10 stycznia 2013 r. (sygn. akt: IV CSK 677/12) doszedł do wniosku, że beneficjentem swoistego przywileju z art. 216 § 2 k.c. obniżenia wysokości spłaty przy zniesieniu współwłasności można być jedynie wtedy, gdy wykaże się, że spłata pełnej wartości udziału zagraża prawidłowemu prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Taki stan rzeczy będzie miał miejsce wówczas, gdy przedmiotem podziału jest gospodarstwo rolne, które ma przynajmniej możliwość służenia produkcji rolnej oraz z którego dochodów współwłaściciel, któremu zostało ono przyznane na własność, będzie dokonywał dopłat lub spłat na rzecz jego byłych współwłaścicieli. Zastosowanie art. 216 § 2 k.c. musi uwzględniać wyważenie interesów zarówno współwłaściciela gospodarstwa rolnego zobowiązanego do dopłat lub spłat, jak również współwłaścicieli uprawnionych do tych świadczeń.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
​fot. arch. red. / A. Rutkowski

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co można zyskać dziedzicząc udziały w spółdzielni rolniczej?

Jestem spadkobiercą mojego dziadka, który był członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej. Czy mogę zbyć jego wkład gruntowy w tę spółdzielnię? Kto płaci podatek rolny za ten wkład? Czy to prawda, że gdybym został członkiem spółdzielni, mógłbym tam pracować?

czytaj więcej

Jak sztuczna inteligencja zachęca do jedzenia mięsa? ChatGPT ma 5 pomysłów

Sztuczna inteligencja znajduje coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach. Przedstawicieli Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego(UPEMI) postanowili sprawdzić jakie pomysły na promocję mięsa ma ChatGPT. Co ciekawe, sztuczna inteligencja ostrzega przed narzucaniem innym diety wegańskiej.  

czytaj więcej

Czy można uzyskać wyższy plon i jednocześnie oszczędzić na nawozach i pestycydach?

Okazuje się, że tak. Jest to możliwe. Dowiedli tego fińscy naukowcy z Uniwersytetu w Turku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)