ARiMR odmówił rolnikowi wypłaty dotacji na budowę ogrodzenia w związku z ASF. Gdzie zaskarżyć decyzję?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ARiMR odmówił rolnikowi wypłaty dotacji na budowę ogrodzenia w związku z ASF. Gdzie zaskarżyć decyzję?

24.01.2022autor: Alicja Moroz

W związku z walką z ASF przyznano mi pomoc na budowę ogrodzenia. We wniosku podałem trzy działki ewidencyjne, na których miało być ono postawione. W trakcie prac okazało się, że musi wejść trochę w jeszcze jedną działkę. Nie zgłaszałem tego do ARiMR, Po złożeniu wniosku o płatność miałem kontrolę, która to wykazała. Oddział Regionalny ARiMR odmówił mi wypłaty pieniędzy, bo nie wykonałem ogrodzenia zgodnie z załącznikiem do umowy. W ARiMR powiedziano mi, że jeśli prezes ponownie rozpatrzy sprawę odmownie, mogę jedynie wnieść sprawę do sądu cywilnego. Czy to prawda? Czytałem w „Tygodniku”, że od decyzji ARiMR przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy rolnik otrzyma wsparcie z tytułu inwestycji w środki zapobiegawcze klęsk żywiołowych, zjawisk klimatycznych i katastrof?
  • na jakie działania przyznana jest pomoc?
  • czy decyzja prezesa ARiMR jest ostateczna?

Kiedy rolnik otrzyma wsparcie z tytułu inwestycji w środki zapobiegawcze klęsk żywiołowych, zjawisk klimatycznych i katastrof?

Zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa z 14 lipca 2017 r. regulującego przyznanie pomocy z tytułu „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” objętego PROW 2014–2020, pomoc może być przyznana rolnikowi który:

  • jest posiadaczem samoistnym lub zależnym nieruchomości, na której prowadzi chów lub hodowlę nie mniej niż 50 świń lub zrealizował zobowiązanie rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach wariantu 7.4. „Zachowanie lokalnych ras świń”;
  • posiada numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
r e k l a m a

Na jakie działania przyznana jest pomoc?

Pomoc przyznaje się m.in. na wykonanie ogrodzenia chlewni spełniającego określone w rozporządzeniu warunki. We wniosku o przyznanie pomocy należy podać szczegółowe dane dotyczące działek ewidencyjnych, na których ma być zrealizowana operacja. Te dane są następnie przeniesione do załącznika do umowy zawieranej z beneficjentem i stanowią jej integralną część. Osoba, która otrzymała pomoc, jest zobowiązana zrealizować inwestycję zgodnie z umową. Może ona zostać zmieniona na wniosek każdej ze stron. W przypadku zmiany dotyczącej wykazu działek ewidencyjnych, na których realizowana jest inwestycja wymaga się zmiany pisemnej. Wniosek o zmianę umowy należy złożyć przed planowaną zmianą albo najpóźniej w dniu złożenia wniosku o płatność.

Czy decyzja prezesa ARiMR jest ostateczna?

Niestety, w razie podtrzymania przez prezesa ARiMR odmowy wypłaty pomocy nie będzie Panu służyć skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego, a jedynie możliwość wniesienia powództwa do sądu powszechnego. Skargi do WSA przysługują jedynie na rozstrzygnięcia zapadające w drodze decyzji administracyjnej. Natomiast umowa o dofinansowanie projektu ze środków unijnych, czy też umowa o przyznaniu ze środków unijnych pomocy na realizację inwestycji, ma charakter cywilnoprawny i nie zmienia tego okoliczność, że specyfika takich umów polega na połączeniu rozwiązań charakterystycznych dla prawa cywilnego z elementami prawa publicznego.

Takie stanowisko potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z 4 sierpnia 2021 r. (sygn. akt: I GSK 682/21).

Alicja Moroz
fot. arch. red.

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zmiany w dotacjach PROW. Mniej pieniędzy na modernizację gospodarstw rolnych. Na co będzie więcej?

Wkrótce wejdą w życie zmiany w dotacjach PROW 2014-2020. Zostaną obcięte pieniądze na modernizację gospodarstw rolnych, za to więcej będzie dotacji na inwestycje w obszary Natura 2000. A jak będzie z środkami na restrukturyzację małych gospodarstw. Skąd takie zmiany?

czytaj więcej

Przez nowy pomysł na walkę z ASF zbankrutują koła łowieckie?

Inspekcja Weterynaryjna chce, by tusze dzików z odstrzału sanitarnego były utylizowane. Myśliwi ostrzegają, że jeśli to rozwiązanie przejdzie, część kół łowieckich upadnie. Jakie to będzie miało konsekwencje dla rolników?

czytaj więcej

Myśliwi zapewniają, że odstrzelili ponad 200 tys. dzików. Ale ASF dalej szaleje

Myśliwi przekonują, że polowania na dziki, będące elementem walki z ASF, są bardzo intensywne i widać zmniejszenie populacji tych zwierząt. W 2021 roku odbyło się ponad 4 mln polowań, na których pozyskano ponad 215 tys. sztuk dzików. Tymczasem wirus ASF kontynuuje swoją podróż na Zachód Europy. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)