Z artykułu dowiesz się
- czym jest rolnicza choroba zawodowa?
- kto dokonuje oceny czy dana choroba jest rolniczą chorobą zawodową?
- kiedy rolnicza choroba zawodowa kwalifikuje rolnika do renty?
- kiedy wypłata świadczenia?
Z artykułu dowiesz się
W myśl art. 12 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, za rolniczą chorobę zawodową uważa się chorobę, która powstała w związku z pracą w gospodarstwie rolnym, jeżeli choroba ta jest objęta wykazem chorób zawodowych określonych w przepisach wydanych na podstawie Kodeksu pracy. Wykaz ten zawiera Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych.
Zgodnie z art. 46 ust. 5 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, stwierdzenia rolniczej choroby zawodowej dokonuje właściwy państwowy powiatowy inspektor sanitarny w trybie określonym w tym rozporządzeniu. Warunkiem wydania decyzji przez organy Inspekcji Sanitarnej o stwierdzeniu choroby zawodowej jest rozpoznanie przez uprawnioną lekarską jednostkę orzeczniczą choroby określonej w wykazie chorób zawodowych oraz istnienie związku przyczynowego pomiędzy tą chorobą a czynnikami szkodliwymi dla zdrowia występującymi w środowisku pracy rolnika.
Jeżeli rolnicza choroba zawodowa spowodowała stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu, należy się Panu jednorazowe odszkodowanie. Do przyznania renty konieczne jest natomiast stwierdzenie całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Zarówno o rozmiarze uszczerbku na zdrowiu, jak i o niezdolności do pracy orzekają lekarze rzeczoznawcy KRUS. Od orzeczenia lekarza rzeczoznawcy przysługuje odwołanie do komisji lekarskiej KRUS.
Dopiero prawomocne orzeczenie lekarza rzeczoznawcy Kasy lub orzeczenie komisji lekarskiej Kasy stanowi podstawę do wydania decyzji w sprawie świadczeń przewidzianych w ustawie o ubezpieczeniu społecznym. W orzeczeniu lekarskim powinna być określona data powstania niezdolności do pracy. Zgodnie z art. 129 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który ma zastosowanie również w przypadku świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników, świadczenia emerytalno-rentowe wypłaca się, poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń. Nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.
Alicja Moroz
fot. Pixabay
Alicja Moroz
Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Najważniejsze tematy