75 mln złotych na dopłaty do materiału siewnego za 2020 rok. Jakie stawki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

75 mln złotych na dopłaty do materiału siewnego za 2020 rok. Jakie stawki?

12.11.2020autor: Magdalena Szymańska

Rząd podał jakie będą stawki dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany za 2020 rok. Na jakie dotacje będą mogli liczyć rolnicy? Kiedy ARiMR rozpocznie wypłatę dopłat do materiału siewnego.

Materiał siewny – stawki dopłat wreszcie znane

Rada Ministrów podała stawki dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany za 2020 r. Zostały one wyliczone na podstawie informacji otrzymanych z ARiMR o całkowitej wnioskowanej powierzchni dla poszczególnych grup roślin objętych dopłatami.

O dopłaty w tym roku wnioskowało 63 053 rolników, złożyli oni wnioski łącznie na 929 540 ha (860 281 ha dotyczyło zbóż i mieszanek, 30 403 ha – roślin strączkowych, a 38 856 ha – ziemniaków).

Na realizację tej pomocy przewidziano 75 mln zł.

r e k l a m a
Stawki dopłat za 2020 r. wyniosą odpowiednio:

  • 67,98 zł/ha – w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych sporządzonych z materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany,
  • 108,77 zł/ha – w przypadku roślin strączkowych;
  • 339,90 zł/ha – w przypadku ziemniaków.

 

ARiMR wypłaci dopłaty za materiał siewny dopiero w 2021 roku

Pomimo tego, że rozporządzenie w tej sprawie wchodzi w życie niezwłocznie po ogłoszeniu, na wypłatę pieniędzy rolnicy mogą liczyć dopiero w przyszłym roku. Dopłaty do materiału siewnego stanowią bowiem pomoc de minimis w rolnictwie, a na początku sierpnia wyczerpał się przysługujący Polsce 3-letni limit tej pomocy. Tak więc, zarówno rozpatrzenie złożonych przez rolników wniosków, jak i wypłacenie przyznanych dopłat będzie możliwe po 31 grudnia 2020 r. Wtedy to nastąpi nowe przeliczenie 3-letniego krajowego limitu pomocy, który będzie obejmował lata 2019–2021.

 

Dr Magdalena Szymańska

Fot. Pixabay

 

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wypowiedzenie dzierżawy gruntów rolnych a dopłaty rolnośrodowiskowe

Od kilku lat dzierżawię grunty rolne i otrzymuję płatności rolnośrodowiskowo-klimatyczne. Umowa dzierżawy była zawarta na czas nieoznaczony. Właściciel stwierdził, że zamierza wypowiedzieć umowę dzierżawy, gdyż chce sprzedać grunty. W jakim terminie można wypowiedzieć umowę zawartą na czas nieoznaczony? Czy będę musiał zwracać pobrane płatności rolnośrodowiskowe?

czytaj więcej

8 MLD euro dotacji dla rolników od UE na pomoc covidową

Komisja Europejska i europarlament dogadały się w sprawie dotacji dla rolników dotkniętych przez kryzys wywołany pandemią koronawirusa, czyli tzw. pomocy covidowej. Kto i ile pieniędzy dostanie? Kiedy rozpocznie się wypłacanie dotacji dla rolników?

czytaj więcej

Dopłaty bezpośrednie 2020: niemal 7 mld złotych zaliczek trafiło do rolników

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) podała, że na konta rolników trafiło już 6,7 mld złotych zaliczek dopłat bezpośrednich i kolejne 20 mln złotych zaliczek dopłat obszarowych z PROW. Ilu rolników już dostało dotacje?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)