8 MLD euro dotacji dla rolników od UE na pomoc covidową
r e k l a m a
Partnerzy portalu

8 MLD euro dotacji dla rolników od UE na pomoc covidową

12.11.2020autor: Magdalena Szymańska

Komisja Europejska i europarlament dogadały się w sprawie dotacji dla rolników dotkniętych przez kryzys wywołany pandemią koronawirusa, czyli tzw. pomocy covidowej. Kto i ile pieniędzy dostanie? Kiedy rozpocznie się wypłacanie dotacji dla rolników?

Ponad 8 mln euro dla rolników będzie wypłacanych przez 2 lata

Parlament Europejski i Komisja Europejska zawarły wstępne porozumienie dotyczące środków pomocowych dla rolników, producentów żywności i obszarów rolniczych, które pomoże im w wychodzeniu z kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19.

Negocjatorzy zgodzili się, aby środki z instrumentu odbudowy dostępne dla obszarów wiejskich rozdzielić już w 2021 i 2022 roku. Wcześniej Komisja proponowała udostępnienie pomocy w latach 2022–2024. Zgodnie z porozumieniem, w przyszłym roku zostanie udostępnione około 30% z wynoszącego 8,07 mld euro budżetu, a 70% w 2022 roku.

r e k l a m a

Ponad połowa dotacji ma trafić do młodych rolników

Posłom udało się zabezpieczyć przeznaczenie co najmniej 37% całej kwoty na pomoc rolnictwu ekologicznemu, na działania związane z ochroną środowiska i klimatu oraz na ochronę zwierząt.

Co najmniej 55% budżetu wesprze młodych rolników w budowaniu start-upów oraz podejmowaniu inwestycji w gospodarstwa, które przyczynią się do ich odbudowy. Procent funduszy, które zostaną wydane na działania proekologiczne, nie będzie mógł być mniejszy niż ten, który obecnie jest na nie przeznaczany z WPR.
Większe dofinansowanie z UE ma odbywać się bez wkładu z budżetów narodowych. Unia zapewni bowiem nawet do stu procent środków z budżetu naprawczego Next Generation EU.

Dotacje nawet do 75% kosztów inwestycji rolnika

Negocjatorzy zgodzili się, że inwestycje rolników i przetwórców żywności, które przyczyniają się do zrównoważonego i cyfrowego rozwoju, mogą być dofinansowywane nawet do kwoty odpowiadającej 75% poniesionych kosztów.

Zwiększono także, z 70 do 100 tys. euro, najwyższą możliwą kwotę dofinansowań start-upów z Funduszu Rozwoju Rolnictwa.

Plan odbudowy Next Generation EU będzie częścią przejściowego WPR?

Jak wskazuje Norbert Lins, przewodniczący Komisji Rolnictwa do porozumienia w kwestii natychmiastowego wszczęcia potrzebnej pomocy finansowej dla rolników i producentów żywności udało się dojść w bardzo krótkim czasie. Teraz unijne instytucje muszą jak szybciej zamknąć negocjacje nad WPR na lata 2021–2022, czyli w okresie przejściowym.
Treść planu odbudowy Next Generation EU zostanie włączona do regulacji przejściowego planu Wspólnej Polityki Rolnej. Przepisy WPR będą musiały zostać zatwierdzone przez Parlament i Radę UE przed jej wejściem w życie, czyli do 1 stycznia 2021 roku.

 

Dr Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

31-latek nie włączył świateł w ciągniku, może trafić na 5 lat za kraty

31-letni kierujący Ursusem zapomniał włączyć świateł mijania w pojeździe. To zwróciło uwagę policjantów i spowodowało kontrolę drogową. To był tylko początek kłopotów rolnika.

czytaj więcej

75 mln złotych na dopłaty do materiału siewnego za 2020 rok. Jakie stawki?

Rząd podał jakie będą stawki dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany za 2020 rok. Na jakie dotacje będą mogli liczyć rolnicy? Kiedy ARiMR rozpocznie wypłatę dopłat do materiału siewnego.

czytaj więcej

Dotacje na założenie firmy na wsi. Komu ARiMR da 250 tys. złotych?

29 października ARiMR rozpocznie przyjmowanie wniosków na dotacje na rozpoczęcie działalności pozarolniczej w 2020 r. Jej wysokość wynosi od 150 do 250 tys. zł. Kto może liczyć na dotacje na założenie firmy na wsi? Jaki biznes może liczyć na premię?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)