Dla kogo wysoki dobrostan świń? Pytamy hodowców trzody chlewnej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dla kogo wysoki dobrostan świń? Pytamy hodowców trzody chlewnej

11.06.2023autor: Anna Kurek

Szczęśliwe, zadbane świnie, utrzymywane w otwartych klatkach, na dużej powierzchni, mające dostęp do materiałów manipulacyjnych, niecierpiące z bólu i nieleczone antybiotykami. Taką produkcję wieprzowiny chcą widzieć konsumenci, takie wymogi stawiają przed producentami żywca.

Z artykułu dowiesz się

  • Podwyższone normy dobrostanowe
  • Dostosujemy nasze chlewnie
  • Nikt nam nie zapłaci więcej!
  • Zwierzętom nie dzieje się krzywda!

 

Podwyższone normy dobrostanowe

Obrońcy praw zwierząt konsekwentnie forsują podwyższanie norm dobrostanu w utrzymaniu zwierząt gospodarskich. Po tym, jak sektor produkcji jaj wymieniał klatki dla kur na większe, a system znakowania jaj na klatkowe, ze ściółki, wolnowybiegowe i w końcu z chowu ekologicznego zrewidował rynek i dał wybór konsumentom oraz sieciom handlowym, przychodzi czas na produkcję świń. Nieuchronne wydaje się już wprowadzenie wyższych standardów dobrostanu zwierząt do produkcji świń, który niekoniecznie będzie dobrowolny.

Pytamy, co o tym myślą sami zainteresowani – producenci świń. Czy branża i rynek są na to gotowe?

Dostosujemy nasze chlewnie

Jeżeli takie będzie zapotrzebowanie rynku, jak najbardziej jesteśmy w stanie się do tego dostosować. Producenci świń przeszli taką szkołę życia w różnych sytuacjach, że są otwarci na wszelkie sugestie. Jeżeli będzie się to wiązało ze zwrotem kosztów, to na pewno będziemy w tym uczestniczyć. Warunek: musimy na produkcji zarabiać.

Krzysztof Kuliński, 1600 miejsc tuczowych, wójt gm. Grabica
Krzysztof Kuliński, 1600 miejsc tuczowych, wójt gm. Grabica

Myślę, że wyprodukowane w ten sposób mięso może być o około 30% droższe. Przy zmianach cen, jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach, wydaje się, że konsumenci są elastyczni i pewnie pozwolą sobie na takie zakupy. Problem jest gdzie indziej. Zdecydowanie za mało mówi się o tym, jak produkujemy. Za wiele jest mitów w przestrzeni publicznej o tym, że produkujemy źle, używamy zakazanych substancji itd. Kampania informacyjna leży.

r e k l a m a

Nikt nam nie zapłaci więcej!

Producentom świń nikt nie zapłaci więcej za chowanie trzody chlewnej w wyższych normach dobrostanu. Konsument nie jest na to przygotowany. Nikogo przy dzisiejszej inflacji na to nie stać. Nawet jeżeli mięso z wyższego dobrostanu w sklepach będzie droższe, to nie do rolnika trafi nadwyżka.

Bogusław Kołodziejczyk, 2 tys. miejsc tuczowych, gm. Czarnocin
Bogusław Kołodziejczyk, 2 tys. miejsc tuczowych, gm. Czarnocin

Jeśli o 20% będę miał zwiększyć powierzchnię bytowania zwierząt, to zamiast 2 tys. wyprodukuję 1600 świń. Kto mi zapłaci za te 400 tuczników, których nie będę miał? Nikt. My bez nakazów utrzymujemy świnie na większej niż wymagana powierzchni, bo przeznaczamy około 0,8 m2/szt. Wtedy mamy lepsze przyrosty, ale dalsze zwiększanie powierzchni nie przyniesie już poprawy, bo świnie zaczną za dużo się poruszać, a ich przyrosty automatycznie spadną.

Zwierzętom nie dzieje się krzywda!

Jestem za tym, żeby maciory miały komfort, ale klatki były takie, jak są do tej pory. Zachodzę w głowę, jak otwarte jarzmo porodowe ma poprawić jakość mięsa od urodzonego w nim tucznika. Nowoczesne kojce porodowe zapewniają wygodę i lochom, i prosiętom. Są w nich karmniki, poidła, maty grzewcze, budki dla prosiąt. W nich się krzywda zwierzętom nie dzieje, inaczej nie produkowałby na wysokim poziomie. Skoro odsadzamy po 15 zdrowych, wyrównanych prosiąt, to znaczy, że świnie mają komfort.

Wiesław Brzeziński, 160 loch w cyklu zamkniętym, gm. Grabica
Wiesław Brzeziński, 160 loch w cyklu zamkniętym, gm. Grabica

Lochy rodzą u mnie 2,5 razy w roku, a użytkuję je przez 7–8 miotów, to czego chcieć więcej? Otwieranie klatek spowoduje tylko więcej strat dla hodowcy, chociażby z powodu przygnieceń. I to będzie dobrostan? Jak się locha na prosiętach położy?

aku
fot. Kurek

autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Światowa produkcja świń – entuzjazm chłodzony wyzwaniami. Co czeka na producentów trzody?

Po latach bessy w końcu doczekaliśmy lepszych czasów. Zaproszeni na Forum eksperci rynkowi wlali w nas sporą dawkę optymizmu. Ale nie należy tracić czujności, bo na horyzoncie przed producentami świń wiele wyzwań.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Jak zwiększyć dobrostan zwierząt i skąd wziąć na to pieniądze? Prof. dr hab. Roman Kołacz, UMK Toruń

Temat dobrostanu zwierząt poruszaliśmy na Forum Rolników i Agrobiznesu: Świnie. Z naszym gościem, prof. dr hab. Romanem Kołaczem z UMK w Toruniu rozmawiamy o tym, co czeka hodowców i jak mają sfinansować wprowadzenie zmian w utrzymaniu świń.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Ekoschematy 2023 - Dobrostan zwierząt. Który z nich najczęściej wybierają hodowcy?

  W Sejmie odbyło się posiedzenie podkomisji stałej do spraw dobrostanu zwierząt gospodarskich i ochrony produkcji zwierzęcej w Polsce. Omówiono liczbę złożonych przez rolników wniosków. Jak to wygląda po dwóch miesiącach?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)