Ekoschematy 2023 - Dobrostan zwierząt. Który z nich najczęściej wybierają hodowcy?
W Sejmie odbyło się posiedzenie podkomisji stałej do spraw dobrostanu zwierząt gospodarskich i ochrony produkcji zwierzęcej w Polsce. Omówiono liczbę złożonych przez rolników wniosków. Jak to wygląda po dwóch miesiącach?
Ministerstwo rolnictwa przedstawiło liczbę złożonych przez rolników wniosków o płatności w ramach dobrostanu zwierząt gospodarskich, złożonych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027. Dane uzyskano z ARiMR według stanu na 17 maja br.
Największa popularność ekoschematu dobrostan krów
- Największą popularnością wśród rolników cieszą się warianty dobrostan krów mlecznych a także dobrostan opasów. Najmniej wniosków złożono do wariantów dobrostan indyków utrzymywanych z przeznaczeniem na produkcję mięsa – mówił w Sejmie wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra. Wymieniono 11 elementów składających się na Ekoschemat Dobrostan zwierząt.
- Dobrostan loch 1 227
- Dobrostan tuczników 1 209
- Dobrostan krów mlecznych 28 885
- Dobrostan krów mamek 3 162
- Dobrostan opasów 8 580
- Dobrostan owiec 646
- Dobrostan kur niosek 25
- Dobrostan kurcząt brojlerów 22
- Dobrostan indyków z przeznaczeniem na produkcję mięsa 8
- Dobrostan koni 1 052
- Dobrostan kóz 108
Hodowcy łącznie wnioskowali 37 868 razy, jednak trzeba pamiętać, że jeden producent może wnioskować o dobrostan loch, dobrostan tuczników itd. aż do wyczerpania wariantów. Dlatego liczba 37 868 jest niższa niż suma liczby wniosków dla poszczególnych wariantów.
Z wypowiedzi przedstawicieli ministerstwa rolnictwa wynika, że powyższe dane oznacza, że rolnicy złożyli już ok. 50% wniosków na działania dobrostanowe. Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie wydłużono do 30 czerwca br.
Wk
Fot. Kolasińska
Webinarium Dobrostan w ekoschemacie – miało być tak pięknie…
W związku z tym, że tegoroczne składanie wniosków jest trudniejsze niż w poprzednich kampaniach, zorganizowaliśmy specjalnie dla hodowców webinarium Dobrostan w ekoschemacie – miało być tak pięknie…
Ekoschemat dotyczący dobrostanu zwierząt budzi wciąż nowe pytania i wątpliwości. Z drugiej jednak strony kusi możliwością uzyskania dodatkowych dopłat. Jak realizować poszczególne warianty i jakie obowiązki wynikają z przystąpienia do programu?
Naszych Prenumeratorów zapraszamy na moderowany webinar z możliwością aktywnego udziału i zadawania pytań. Odpowiedzą na nie eksperci: Leszek Ciemniak, CDR O. w Radomiu, Mariusz Tatka, CDR O. w Poznaniu, Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM.
Webinarium odbędzie się 12 czerwca br. od godz. 15.00 do 17.00. Zapisy będą możliwe od 29 maja br. pod adresem https://eventy.pwr.agro.pl/event/dobrostan-w-ekoschemacie
Zapraszamy do zapisów!
Najważniejsze tematy