Ekoschematy 2023 - Dobrostan zwierząt. Który z nich najczęściej wybierają hodowcy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ekoschematy 2023 - Dobrostan zwierząt. Który z nich najczęściej wybierają hodowcy?

25.05.2023autor: wk

  W Sejmie odbyło się posiedzenie podkomisji stałej do spraw dobrostanu zwierząt gospodarskich i ochrony produkcji zwierzęcej w Polsce. Omówiono liczbę złożonych przez rolników wniosków. Jak to wygląda po dwóch miesiącach?

Ministerstwo rolnictwa przedstawiło liczbę złożonych przez rolników wniosków o płatności w ramach dobrostanu zwierząt gospodarskich, złożonych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027. Dane uzyskano z ARiMR według stanu na 17 maja br.

Największa popularność ekoschematu dobrostan krów

- Największą popularnością wśród rolników cieszą się warianty dobrostan krów mlecznych a także dobrostan opasów. Najmniej wniosków złożono do wariantów dobrostan indyków utrzymywanych z przeznaczeniem na produkcję mięsa – mówił w Sejmie wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra. Wymieniono 11 elementów składających się na Ekoschemat Dobrostan zwierząt. 

  • Dobrostan loch                                                                                              1 227
  • Dobrostan tuczników                                                                                     1 209
  • Dobrostan krów mlecznych                                                                         28 885
  • Dobrostan krów mamek                                                                                3 162
  • Dobrostan opasów                                                                                         8 580
  • Dobrostan owiec                                                                                                646
  • Dobrostan kur niosek                                                                                          25
  • Dobrostan kurcząt brojlerów                                                                             22
  • Dobrostan indyków z przeznaczeniem na produkcję mięsa                            8
  • Dobrostan koni                                                                                                1 052
  • Dobrostan kóz                                                                                                     108

Hodowcy łącznie wnioskowali 37 868 razy, jednak trzeba pamiętać, że jeden producent może wnioskować o dobrostan loch, dobrostan tuczników itd. aż do wyczerpania wariantów. Dlatego liczba 37 868  jest niższa niż suma liczby wniosków dla poszczególnych wariantów.

Z wypowiedzi przedstawicieli ministerstwa rolnictwa wynika, że powyższe dane oznacza, że rolnicy złożyli już ok. 50% wniosków na działania dobrostanowe. Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie wydłużono do 30 czerwca br.

Wk

Fot. Kolasińska

r e k l a m a


Webinarium Dobrostan w ekoschemacie – miało być tak pięknie…

W związku z tym, że tegoroczne składanie wniosków jest trudniejsze niż w poprzednich kampaniach, zorganizowaliśmy specjalnie dla hodowców webinarium Dobrostan w ekoschemacie – miało być tak pięknie…

Ekoschemat dotyczący dobrostanu zwierząt budzi wciąż nowe pytania i wątpliwości. Z drugiej jednak strony kusi możliwością uzyskania dodatkowych dopłat. Jak realizować poszczególne warianty i jakie obowiązki wynikają z przystąpienia do programu?

Naszych Prenumeratorów zapraszamy na moderowany webinar z możliwością aktywnego udziału i zadawania pytań. Odpowiedzą na nie eksperci: Leszek Ciemniak, CDR O. w Radomiu, Mariusz Tatka, CDR O. w Poznaniu, Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM.

 

Webinarium odbędzie się 12 czerwca br. od godz. 15.00 do 17.00. Zapisy będą możliwe od 29 maja br. pod adresem https://eventy.pwr.agro.pl/event/dobrostan-w-ekoschemacie
Zapraszamy do zapisów!

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Webinarium "Dobrostan w Ekoschemacie". Ruszamy o 15.00! Są ostatnie wolne miejsca!

Już o 15.00 spotkamy się z hodowcami i ekspertami podczas webinarium "Dobrostan w ekoschemacie". Masz ostatnią szansę żeby się na nie zapisać. Rozwiejemy wszystkie wątpliwości tegorocznej kampanii! Zapisz się koniecznie!

czytaj więcej
Organizacja produkcji świń

Dla kogo wysoki dobrostan świń? Pytamy hodowców trzody chlewnej

Szczęśliwe, zadbane świnie, utrzymywane w otwartych klatkach, na dużej powierzchni, mające dostęp do materiałów manipulacyjnych, niecierpiące z bólu i nieleczone antybiotykami. Taką produkcję wieprzowiny chcą widzieć konsumenci, takie wymogi stawiają przed producentami żywca.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Czy robiąc w jagodniku międzyplon z koniczyny białej otrzyma się dopłaty z ekoschematów?

Podczas naszego ostatniego webinarium "Ekoschematy i dopłaty do ekologii" padło wiele pytań od widzów do naszego eksperta Marka Krysztoforskiego z CDR w Radomiu. Pytania zadane podczas rejestracji lub na czacie zadawali: Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska i Grzegorz Ignaczewski, redaktor, ekspert ds. funduszy unijnych i polityki rolnej.  Pytania dotyczyły m.in. łączenia dopłat z tytułu rolnictwa ekologicznego i ekoschematów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)