Jak zwiększyć dobrostan zwierząt i skąd wziąć na to pieniądze? Prof. dr hab. Roman Kołacz, UMK Toruń
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak zwiększyć dobrostan zwierząt i skąd wziąć na to pieniądze? Prof. dr hab. Roman Kołacz, UMK Toruń

22.06.2023

Temat dobrostanu zwierząt poruszaliśmy na Forum Rolników i Agrobiznesu: Świnie. Z naszym gościem, prof. dr hab. Romanem Kołaczem z UMK w Toruniu rozmawiamy o tym, co czeka hodowców i jak mają sfinansować wprowadzenie zmian w utrzymaniu świń.

Karol Bujoczek, red. nacz. top agrar Polska: Dzisiaj rozmawialiśmy bardzo dużo o tym, że dobrostan zwierząt stał się bardzo ważnym elementem produkcji zwierzęcej. Z czego to wynika i co nas czeka?

Prof. dr hab. Roman Kołacz, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu: Myślę, że kilka elementów. Po pierwsze, to jest presja społeczna, presja konsumentów, którzy uważają, że powinniśmy poprawiać warunki utrzymania zwierząt, żeby ograniczać potencjalne cierpienie tych zwierząt, a zatem podnosić dobrostan. Drugim elementem, nie ulega wątpliwości, że przepisy unijne będą nam to narzucać, czyli musimy się dostosować do tych przepisów. Te przepisy również są konsekwencją już zapowiedzianej redukcji spożycia antybiotyków do 2030 roku o 50%. Obniżenie antybiotyków, czyli ochrona zdrowia zwierząt musi być zastępowana innymi metodami. Z jednej strony bioasekuracja dobrze prowadzona, z drugiej strony właśnie wysoki poziom dobrostanu, zapewnienie takich warunków zwierzętom, żeby nie dochodziło do obniżenia odporności, żeby nie dochodziło do schorzeń niezakaźnych, które są konsekwencją złego dobrostanu.

KB: Zdajemy sobie sprawę z tego, że w nowoczesnych chlewniach spełnienie tych wszystkich wymogów jest bardzo kosztowne i trudno nawet starsze obiekty dostosować do tego. Jak powinniśmy podejść do zmiany systemu utrzymania i skąd wziąć na to pieniądze?

RK: To prawda. Myślę, że w małych gospodarstwach, załóżmy do 300 loch (stosunkowo mało, ale wcale nie mało) w cyklu zamkniętym jest możliwość dofinansowania z ekoschematów i to jest dość znaczna suma, co roku dopłaty do produkcji. Jednocześnie są dopłaty na inwestycje, fundusze unijne przeznaczone na modernizację gospodarstw. Ale nie ulega wątpliwości, ze to będzie proces dłuższy, że w ciągu jednego roku tego nie zrobimy. Unia wprowadzając nowe przepisy, nie wprowadzi ich z dnia na dzień, będzie pewien okres vacatio legis, w tej chwili wiem, że do 30 czerwca dowiemy się, jak będzie długi okres dotyczący utrzymania loch w systemach indywidualnych czyli kojcach jarzmowych, bo to pierwszy przepis, który jestem przekonany, że będzie wprowadzony, że będzie taki zakaz. 

Jak hodowcy mają poradzić sobie ze zwiększeniem powierzchni bytowej dla loch o 20% dla ekoschematów, jeśli budowali chlewnie kilka lub kilkanaście lat temu? Jaka jest gwarancja, że finansowanie inwestycji potrwa kolejne lata? Czy konsumenci za mięso od zwierząt hodowanych w wysokim standardzie zapłacą więcej, jeśli już teraz żywność drożeje?
Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w wywiadzie!

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Dobrostan zwierząt: jak ważny jest dla konsumentów? Jak zmienią się przepisy?

Konsumenci chcą jeść mięso, ale jednocześnie protestują przeciwko zbędnemu zadawaniu cierpienia zwierzętom podczas hodowli, transportu czy uśmiercania. Z tą presją musimy się zmierzyć. Jak zmienią się przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt po 2027 r.?

czytaj więcej
Organizacja produkcji świń

Dla kogo wysoki dobrostan świń? Pytamy hodowców trzody chlewnej

Szczęśliwe, zadbane świnie, utrzymywane w otwartych klatkach, na dużej powierzchni, mające dostęp do materiałów manipulacyjnych, niecierpiące z bólu i nieleczone antybiotykami. Taką produkcję wieprzowiny chcą widzieć konsumenci, takie wymogi stawiają przed producentami żywca.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty 2023: dobrostan w ekoschemacie – jak i kiedy ubiegać się o pieniądze?

  Rozporządzenie dotyczące ekoschematu „Dobrostan zwierząt” weszło w życie ponad miesiąc temu, ale do tej pory trudno się połapać, jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać pieniądze z tego pakietu. Webinar top agrar Polska wyjaśni zawiłości tego działania.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)