r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Szkody łowieckie>Obwód łowiecki>Dzierżawa obwodu łowieckiego: Izdebski przeciwny rozdawnictwu
Dzierżawa obwodu łowieckiego: Izdebski przeciwny rozdawnictwu
04.02.2021autor: dr Piotr Łuczak
Od kwietnia br. zmieni się mapa rozdziału obwodów łowieckich poszczególnym kołom. To z jednej strony szansa na wykluczenie przez rolników kół, z którymi są w konflikcie. Z drugiej strony ustawowo przewidziane zmiany w zakresie dzierżawy są reliktem komunistycznym — uważa rolniczy OPZZ.
Sławomir Izdebski, szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych pojawił się wczoraj pod kancelarią premiera RP z petycją zatrzymania trwającego procesu przyznawania dzierżawy obwodów łowieckich.
Jak pisaliśmy już w Agrarlex, obecnie trwa przygotowywanie nowych uchwał podziałowych przez sejmiki województw. Stan przejściowy obwodu może trwać do końca marca 2021 r.
Potem wszystkie koła przystąpią na nowych warunkach do swoistego przetargu na nowe dzierżawy, bez prawa pierwszeństwa dla dzierżawców dotychczasowych, bo taki zapis wykreślono z Prawa łowieckiego w 2018 r.
Potem wszystkie koła przystąpią na nowych warunkach do swoistego przetargu na nowe dzierżawy, bez prawa pierwszeństwa dla dzierżawców dotychczasowych, bo taki zapis wykreślono z Prawa łowieckiego w 2018 r.
To naszym zdaniem będzie okazja do weryfikacji kół łowieckich, także pod kątem współpracy z rolnikami.
Zatrzymać rozdawnictwo obwodów
Rolnicze OPZZ uważa jednak, że należy zatrzymać rozdawnictwo obwodów łowieckich.
– Po raz kolejny chcą rozdać obwody łowieckie, nasze lasy, pola i łąki za darmo. Nie ma nigdzie czegoś takiego w Europie. To są nieruchomości rolników. Jakim prawem państwo rozdaje pewnej grupie społecznej, która nawet podatków w Polsce nie płaci, obwody łowieckie za darmo? Należy zatrzymać to rozdawnictwo – mówił Sławomir Izdebski.
On i reprezentanci rolników złożył wniosek do premiera RP o natychmiastowe wstrzymanie komunistycznego systemu rozdawania za darmo obwodów łowieckich.
Czy będzie Agencji Rozwoju Gospodarki Łowieckiej?
Izdebski proponuje powołanie Agencji Rozwoju Gospodarki Łowieckiej, która miałaby przejąć prowadzenie spraw łowiectwa i kompetencje Polskiego Związku Łowieckiego. Agencja zajęłaby się prowadzeniem przetargów na dzierżawę obwodów łowieckich. Wyłoniony w kontrolowanym przez taką agencję dzierżawca, prowadzić miałby gospodarkę łowiecką na podległym terenie, w tym także likwidację szkód wyrządzanych przez zwierzynę, walkę z ASF, utrzymywanie stanu zwierzyny – w tym dzika.
Opr. pł na podst wk
dr Piotr Łuczak
<span style="font-family: Calibri, sans-serif; color: black; font-size: small;" size="2" face="Calibri,sans-serif"><span style="font-size: 14px;"><span id="OLK_SRC_BODY_SECTION"><span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: small;" size="2"><span style="font-size: 14px;"><span style="font-family: PT Sans, Arial, Helvetica, sans-serif;"><span style="background-color: #efefef;">Były red. nacz. magazynu Profi, Tygodnika Rolniczego i portalu agrarlex.pl, były zastępca red. nacz. top agrar Polska, ekonomista, specjalista w zakresie ekonomiki rolnictwa</span></span></span></span></span></span></span>
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a