Automatyczne systemy wykrywania rui mogą zawodzić w przypadku jałówek?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Automatyczne systemy wykrywania rui mogą zawodzić w przypadku jałówek?

20.11.2019

Automatyczny pomiar aktywności krów to aspekt hodowli dokładnie już przebadany. Amerykańscy naukowcy postanowili jednak sprawdzić dokładność tego systemu u jałówek.

Jeżeli krowy i jałówki wykazują odruch tolerancji to z pewnością znajdują się w rui. Z fazą rujową łączy się także zwiększona aktywność ruchowa. Automatyczne systemy rozpoznawania rui u krów mlecznych zostały obszernie przetestowane. Mniej zbadany pozostaje natomiast pomiar aktywności u jałówek.

Czy systemy wykrywania rui są tak samo precyzyjne w przypadku jałówek?

W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet Wisconsin, naukowcy sprawdzali dokładność automatycznego systemu wykrywania rui HeatTime na jałówkach zsynchronizowanych hormonem PGF2α. Do celów badania wyposażono jałówki (w wieku od 13 do 15 miesięcy) w obrożę HeatTime. Wszystkim uczestniczącym w badaniu zwierzętom poddano programowi co 14 dni podawano w postaci iniekcji  prostaglandynę. Działanie hormonu prostaglandyny PGF2α polega na degradacji ciałka żółtego na jajniku, które hamuje ruje. Procedurę powtórzono trzykrotnie.

W przypadku pojawienia się rui, jałówki były inseminowane. Aby sprawdzić działanie automatycznego systemu wykrywania, jałówki były poddawane badanu USG na obecność pęcherzyka w dniu iniekcji oraz później w dniu rui. Do pomiaru poziomu progesteronu wykorzystano próbki krwi. Jałówka znajdowała się w rui, jeśli miała pęcherzyk wielkości  powyżej 10 mm oraz gdy siedem dni później stężenie progesteronu we krwi wynosiło powyżej 1ng/ml.

System wykrywania nie jest tak skuteczny w przypadku jałówek

Przy pomocy automatycznego systemu wykrywania rozpoznano średnio 72% rui. Dokładność wykryć po podaniu prostaglandyny była szczególnie dobra w drugim dniu (93 %) i trzecim (77 %), a  mniej dokładna pierwszego i czwartego dnia  po zastrzyku. Można stwierdzić, że jeżeli większość jałówek zareagowała na podanie  hormonu rują to system automatycznego jej wykrywania był jedynie częściowo skuteczny (dwa do trzech dni po podaniu).

Źródło: Carvalho i in.
Zdjęcie: Archiwum
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wykrywacz EDC2 to rozwiązanie dla świadomego hodowcy

Cicha ruja to obecnie główna przyczyna kłopotów z rozrodem krów mlecznych i związanym z nim, niskim wskaźnikiem skutecznej inseminacji. Jakie straty ponoszone są z powodu nieskutecznych zacieleń wie niemal każdy hodowca bydła mlecznego. Polska firma DRAMIŃSKI S.A. wyszła hodowcom naprzeciw i wprowadziła na rynek ulepszoną wersję wykrywacza EDC2, który od lat towarzyszy w codziennej pracy hodowcy i któremu zaufało już tysiące użytkowników.

czytaj więcej

Uwaga na niebezpieczne biofilmy bakteryjne

Niska jakość wody pitnej obniża wydajność oraz może prowadzić do wystąpienia chorób u krów i cieląt. Poniżej wskazówki dotyczące profesjonalnej dezynfekcji wody podane przez dwóch ekspertów.

czytaj więcej

Niewykryta ruja, to duże straty. Jak walczyć z cichą rują u krów?

Każdy dzień bez ciąży po 110. dniu kosztuje średnio 20 zł. Łatwo zatem obliczyć ile tracimy tylko z tytułu nie wykrycia rui. Jedną z głównym przyczyn nieskutecznego wykrywania rui jest słabe jej manifestowanie, czyli cicha ruja.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)