Nauka w praktyce - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nauka w praktyce

Mleko A2 szansą dla osób nietolerujących nabiału

Wysoka wartość odżywcza sprawia, iż mleko jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych diety człowieka. Jest ono źródłem wysoce przyswajalnych białek, tłuszczów, witamin oraz wielu związków biologicznie czynnych.

czytaj więcej

Co dalej z polską genomiką?

Pod koniec czerwca, w trakcie Regionalnej Wystawy zwierząt Hodowlanych w Szepietowie, miała miejsce interesująca debata pt. "Genomowanie stada przyszłością hodowli bydła mlecznego". Uczestnicy debaty starali się znaleźć odpowiedź na pytanie co należy zrobić, by w naszym kraju genomowanie zwierząt stało się powszechne.

czytaj więcej

Jakie mieszanki roślin wybrać na nawóz zielony?

Za najlepsze nawozy organiczne, do których należą nawozy zielone, uważa się bobowate i mieszanki bobowatych z innymi gatunkami. Z praktycznego punktu widzenia, lepszą rośliną na nawóz zielony będzie ta, która wytworzy najwyższy plon suchej masy materii organicznej.

czytaj więcej

Poziom stresu wyczytany z krowiego futra

Do tej pory poziom stresu u krów można było zmierzyć jedynie poprzez pomiar poziomu kortyzolu w kale, krwi i ślinie. Naukowcy z Instytutu Badawczego Biologii Zwierząt Gospodarskich w Dummerstorfie znaleźli nowy sposób na minimalnie inwazyjne wykrywanie długotrwałego stresu u krów.  

czytaj więcej

Włoskie buhaje z większą tolerancją na ciepło

Problemy hodowców związane z konsekwencjami stresu cieplnego u krów sprawiły, że tematem tym – z genetycznego punktu widzenia – zajęli się także włoscy naukowcy.

czytaj więcej

Cielę – optymistyczne czy pesymistyczne?

Cielęta można podzielić na optymistycznie lub pesymistycznie nastawione do otoczenia w zależności od tego jak reagują na nowe sytuacje.

czytaj więcej
r e k l a m a

Jaki jest ślad węglowy dla produkcji mleka?

Krowy nie niszczą środowiska. Wskazuje na to bilans klimatyczny, który hodowcy mogą teraz obliczyć dla własnego gospodarstwa. Co działa na korzyść?

czytaj więcej

Dlaczego krowy potrzebują szczotek i czochradeł w oborze?

Krowy mleczne mają naturalną skłonność do pielęgnacji i drapania trudno dostępnych miejsc na ciele. Bydło mleczne, gdy tylko ma taką możliwość, codziennie korzysta z czochradeł mechanicznych na każdym etapie swojego życia.

czytaj więcej

Czy warto zmieniać energetyczność dawki przed wycieleniem?

Dodatek do żwacza i kontrolowana wartość energetyczna dawki korzystnie wpływają na krowy mleczne w okresie zasuszenia.

czytaj więcej

Czy można przewidzieć kiedy wyleczy się mastitis?

Czy można przewidzieć, jak szybko wyleczy się mastitis oraz czy terapia się w ogóle opłaca?

czytaj więcej

Warto przyjrzeć się racicom

Wcześnie zdiagnozowana kulawizna to wcześniejsze rozpoczęcie terapii. Taka strategia jest dobra dla kieszeni hodowcy i dla samopoczucia zwierząt.

czytaj więcej

Czy krowy potrzebują nieustannego dostępu do paszy?

Całodobowa dostępność TMR wcale nie jest konieczna do utrzymania wydajności na równym poziomie – wynika z badań opublikowanych niedawno w Journal of Dairy Science.

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)