Niewykryta ruja, to duże straty. Jak walczyć z cichą rują u krów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niewykryta ruja, to duże straty. Jak walczyć z cichą rują u krów?

30.10.2019autor:

Każdy dzień bez ciąży po 110. dniu kosztuje średnio 20 zł. Łatwo zatem obliczyć ile tracimy tylko z tytułu nie wykrycia rui. Jedną z głównym przyczyn nieskutecznego wykrywania rui jest słabe jej manifestowanie, czyli cicha ruja.

Z artykułu dowiesz się

  • Czym jest i jak się objawia cicha ruja u krów?
  • Na czym polega leczenie cichej rui?
  • Jak można wykryć cichą ruję?
Cicha ruja to nic innego jak postać popędu płciowego, który przebiega bez lub z bardzo słabymi zewnętrznymi objawami. Badanie ginekologiczne jajników wykazuje co prawda zmiany świadczące o rui, to jednak zbyt mała ilość estrogenów produkowanych przez rozwijające się pęcherzyki nie pozwala na wystąpienie typowych objawów rujowych. Mogą oczywiście wystąpić słabe oznaki rui, w postaci małej ilości rzadkiego śluzu rujowego, ale zwykle objaw ten nie jest zauważany przez hodowców.

Leczenie cichej rui

Gdy u krowy występuje cicha ruja pozorna, to prognozy są najczęściej pozytywne, gdyż występująca wówczas owulacja daje szanse na zapłodnienie, po rozpoznaniu rui i inseminacji krowy. Gorzej, gdy mamy do czynienia z cichą rują prawdziwą. W takiej formie występują zaburzenia funkcji jajników, a nawet całego układu rozrodczego. Konieczne jest wówczas wykonanie dokładnego badania przez lekarza weterynarii i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

r e k l a m a
Kiedy na jajniku znajduje się ciałko żółte, krowom podaje się prostaglandynę. Zwykle już po 2–4 dniach od podania hormonu występują objawy rujowe lub można inseminować krowy nawet bez wystąpienia objawów. Zdaniem prof. Jana Twardonia z UP we Wrocławiu, aby terapia hormonalna przyniosła spodziewane efekty, należy bezwzględnie poprawić warunki bytowe krów. Dotyczy to głównie żywienia zbilansowanego pod względem energetycznym, białkowym i mineralnym, dostosowanego do wielkości produkcji i fazy laktacji. Przyczyną występowania tzw. właściwej cichej rui są błędy żywieniowe, a najważniejsze z nich, to: deficyt energetyczny, nadmiar białka surowego w dawce, niedobór włókna surowego i beta-karotenu, niezbilansowana podaż składników mineralnych i pierwiastków śladowych. We wczesnym okresie okołoporodowym i na początku laktacji w organizmie krowy przebiegają procesy fizjologiczne, które wymagają dużej ilości energii, co z kolei powoduje wystąpienie „konkurencji” między wydajnością a płodnością. Złe żywienie jest także przyczyną powstawania wielu chorób metabolicznych, te zaś przyczyniają się do obniżenia produkcji estrogenów, które odpowiadają za wystąpienie właściwych, zewnętrznych objawów rui.

Wykrywanie cichej rui u krów

Diagnozy cichej rui można dokonać poprzez dwukrotne badanie rektalne jajników, ocenę błony śluzowej pochwy przy użyciu wziernika oraz przez odruch tolerancji przy pomocy odruchu łechtaczkowego lub lędźwiowego. Bardzo ważna w wykrywaniu rui jest bezpośrednia obserwacja krów. Przeprowadzać ją powinniśmy kilka razy dziennie – minimum 3–4 razy, przez około 20–30 minut. Krowy należy obserwować w czasie doju, na okólniku lub pastwisku oraz podczas przebywania w boksach legowiskowych. Taki nakład pracy przynosi wymierne efekty w postaci wykrytych 60–80% latujących się krów. Najwięcej rui krowy manifestują w nocy – ok. 50%, rano i wieczorem – ok. 30% i 20% w ciągu dnia.

Niestety, manifestowaniu objawów rujowych nie sprzyja wysoka wydajność. Szacuje się, że w praktyce tylko 37% zwierząt wykazuje odruch tolerancji i z każdym rokiem jest ich coraz mniej. Wykazano, że wraz ze wzrostem produkcji zmniejsza się czas trwania rui. Krowy dające 25–30 kg mleka dziennie, manifestują ruję przez 14,7 godziny, ale już te które dają 55 kg – tylko 2,8 godziny.

Beata Dąbrowska

Zdjęcie: Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Robot udojowy DeLaval z automatycznym wykrywaniem rui

Wraz z początkiem nowego roku  firma DeLaval  wprowadza na rynek  innowacyjne rozwiązanie w robotach VMS™, które funkcjonować będzie jako nowy system doju DeLaval VMS™ V310.

czytaj więcej

Automatyczne systemy wykrywania rui mogą zawodzić w przypadku jałówek?

Automatyczny pomiar aktywności krów to aspekt hodowli dokładnie już przebadany. Amerykańscy naukowcy postanowili jednak sprawdzić dokładność tego systemu u jałówek.

czytaj więcej

Żywienie krów mięsnych kukurydzą za drogie i groźne dla rozrodu

Ze względu na zbyt wysoką koncentrację energii w kiszonce z kukurydzy, jej podawanie mięsnym mamkom wydaje się zwykłym marnotrawstwem. Nie dość, że krowy mięsne żywione tą paszą się zapasają, to jeszcze rzutuje to na ich wyniki reprodukcyjne. Sprawa nabiera jeszcze większego wydźwięku, gdy w tym roku plony zielonki kukurydzy zebranej na kiszonkę, za sprawą suszy są rekordowo niskie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)