Czy będzie pomoc dla rolników z upadłej spółdzielni ROTR Rypin?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy będzie pomoc dla rolników z upadłej spółdzielni ROTR Rypin?

17.09.2021

Czy ministerstwo rolnictwa pomoże rolnikom z upadłej spółdzielni ROTR w Rypinie tak jak pomogło Bielmlekowi? Konkretnej odpowiedzi nie ma. Trwają analizy, sprawa jest delikatna a do tego dochodzi kwestia kończących się na ten cel pieniędzy budżetowych. 

Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu opozycja zwróciła się do rządu z wnioskiem o przeanalizowanie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie  szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR oraz zainicjowanie procesów zmian legislacyjnych, aby wszyscy rolnicy mogli czuć się równo traktowani przez obowiązujące prawo.

 

Sytuacja dyskryminuje 751 dostawców ROTR Rypin

– Na podstawie tego rozporządzenia o pomoc mogą ubiegać się tylko rolnicy, którzy nie otrzymali zapłaty za mleko dostarczone do wybranej spółdzielni. Moim zdaniem taka sytuacja w nieuzasadniony sposób dyskryminuje np. dostawców ROTR Rypin. Spółdzielnia ta ogłosiła upadłość w 2018 r., nie zapłaciła rolnikom za surowiec dostarczany przez 3 miesiące. Aktualnie według informacji od syndyka nieuregulowana kwota to 20 629 942 zł na rzecz 751 rolników. Sytuacja ta do dnia dzisiejszego ma ogromny wpływ na bilans ekonomiczny gospodarstw rolnych, a w wielu przypadkach spowodowała zaprzestanie produkcji mleka przez rolników, którzy zmuszeni byli do sprzedaży krów mlecznych w celu uregulowania należności za dostarczane pasze i środki do produkcji rolnej – mówił w Sejmie poseł Zbigniew Ziejewski z Koalicji Polskiej, który podkreślił, że rozporządzenie dotyczy tylko sytuacji upadłości spółdzielni w latach 2019–2020, ale nie dotyczy już roku 2018 kiedy kłopoty miała spółdzielnia w Rypinie i jej dostawcy.

r e k l a m a

 

Pomoc nie dla wszystkich?

W odpowiedzi wiceminister rolnictwa przyznał, że wspomniane rozporządzenie dotyczy rolników, którzy zarówno w 2019 r., jak i w 2020 r. co najmniej raz nie otrzymali zapłaty za sprzedane mleko w związku z wydaniem postanowienia o ogłoszeniu upadłości wobec podmiotu, któremu to mleko zostało sprzedane. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udziela pomocy producentom mleka do wysokości, z tytułu utraconego dochodu przy sprzedaży mleka i niezapłaconych faktur rachunków lub innych dowodów potwierdzających dokonanie sprzedaży. Pomoc ta udzielana jest w formie pomocy de minimis.

 

Trwa weryfikacja złożonych wniosków

Producenci mleka mogli składać takie wnioski o pomoc do 15 sierpnia. Na udzielenie powyższej pomocy przeznaczone zostały środki w wysokości 10 mln zł. Zgodnie z danymi ARiMR producenci mleka złożyli 786 wniosków o przedmiotową pomoc. Obecnie trwa ich weryfikacja. Na dzień 14 września zweryfikowanych zostało 755 wniosków na łączną kwotę ponad 7 mln zł. Pozostałe wnioski są w trakcie uzupełnień przez producentów rolnych ze względu na konieczność skompletowania wymaganych dokumentów, które potwierdzają utracony dochód w latach 2019 r. i 2020 r. Wnioski zostały złożone głownie przez rolników -dostawców spółdzielni „Bielmlek” i spółdzielni Ozorków.

 

Rozporządzenie nie obejmuje wszystkich poszkodowanych dostawców mleka

– Rzeczywiście to rozporządzenie nie obejmuje sytuacji, w której znaleźli się rolnicy dostarczający mleko, a którzy nie otrzymali zapłaty za dostarczone mleko w związku z upadłością spółdzielni mleczarskiej w Rypinie, ponieważ stało się to w 2018 r. – tłumaczył posłom wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik.

Przedstawiciel MRiRW poinformował, że w budżecie państwa zarezerwowano na taką pomoc kwotę 10 mln zł. i te pieniądze powoli się kończą. – Będziemy analizować sytuację spółdzielni mleczarskiej w Rypinie, ale musimy tę sytuację przeanalizować głębiej. Chodzi o to, że jeśli byśmy uwzględnili rok 2018, to za chwilkę mogą się pojawić postulaty dotyczące lat 2017, 2016 – mówił wiceminister R. Bartosik, który dodał, że sprawa jest sprawa jest delikatna i trzeba ją uregulować systemowo.

 

WK

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowe inwestycje w Grupie Mlekovita

Lider branży mleczarskiej dokonał kolejnego milowego kroku w kierunku rozwoju, ekspansji oraz rozbudowy infrastruktury niezbędnej do zapewnienia odpowiednich warunków do magazynowania produktów mleczarskich. Mowa tu o nowo otwartym centrum logistycznym obejmującym m.in. magazyny chłodnicze, mroźnię oraz magazyn z przeznaczeniem technicznym.

czytaj więcej

Pszczelarz-truciciel otruł 0,5 MLN pszczół. Grozi mu 5 lat odsiadki

Policjanci z Gostynia mają już w rękach jednego z dwóch trucicieli pszczół w Tworzymirkach (woj. wielkopolskie). Poszukiwany jest drugi z podejrzewanych o bestialskie otrucie pół miliona pszczół. W jaki sposób policja wpadła na ich trop?

czytaj więcej
Aktualne rozporządzenie

Nie karać rolnika za działalność rolniczą

Coraz częściej zaczyna przeszkadzać mieszkańcom wsi działalność rolnicza gospodarzy. Rolników straszy się policją za pracę wieczorem, za przejazd z obornikiem. Jak temu przeciwdziałać? – pyta rolnik spod Świdnicy?

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.