Czy będzie pomoc dla rolników z upadłej spółdzielni ROTR Rypin?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy będzie pomoc dla rolników z upadłej spółdzielni ROTR Rypin?

17.09.2021

Czy ministerstwo rolnictwa pomoże rolnikom z upadłej spółdzielni ROTR w Rypinie tak jak pomogło Bielmlekowi? Konkretnej odpowiedzi nie ma. Trwają analizy, sprawa jest delikatna a do tego dochodzi kwestia kończących się na ten cel pieniędzy budżetowych. 

Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu opozycja zwróciła się do rządu z wnioskiem o przeanalizowanie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie  szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR oraz zainicjowanie procesów zmian legislacyjnych, aby wszyscy rolnicy mogli czuć się równo traktowani przez obowiązujące prawo.

 

Sytuacja dyskryminuje 751 dostawców ROTR Rypin

– Na podstawie tego rozporządzenia o pomoc mogą ubiegać się tylko rolnicy, którzy nie otrzymali zapłaty za mleko dostarczone do wybranej spółdzielni. Moim zdaniem taka sytuacja w nieuzasadniony sposób dyskryminuje np. dostawców ROTR Rypin. Spółdzielnia ta ogłosiła upadłość w 2018 r., nie zapłaciła rolnikom za surowiec dostarczany przez 3 miesiące. Aktualnie według informacji od syndyka nieuregulowana kwota to 20 629 942 zł na rzecz 751 rolników. Sytuacja ta do dnia dzisiejszego ma ogromny wpływ na bilans ekonomiczny gospodarstw rolnych, a w wielu przypadkach spowodowała zaprzestanie produkcji mleka przez rolników, którzy zmuszeni byli do sprzedaży krów mlecznych w celu uregulowania należności za dostarczane pasze i środki do produkcji rolnej – mówił w Sejmie poseł Zbigniew Ziejewski z Koalicji Polskiej, który podkreślił, że rozporządzenie dotyczy tylko sytuacji upadłości spółdzielni w latach 2019–2020, ale nie dotyczy już roku 2018 kiedy kłopoty miała spółdzielnia w Rypinie i jej dostawcy.

r e k l a m a

 

Pomoc nie dla wszystkich?

W odpowiedzi wiceminister rolnictwa przyznał, że wspomniane rozporządzenie dotyczy rolników, którzy zarówno w 2019 r., jak i w 2020 r. co najmniej raz nie otrzymali zapłaty za sprzedane mleko w związku z wydaniem postanowienia o ogłoszeniu upadłości wobec podmiotu, któremu to mleko zostało sprzedane. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udziela pomocy producentom mleka do wysokości, z tytułu utraconego dochodu przy sprzedaży mleka i niezapłaconych faktur rachunków lub innych dowodów potwierdzających dokonanie sprzedaży. Pomoc ta udzielana jest w formie pomocy de minimis.

 

Trwa weryfikacja złożonych wniosków

Producenci mleka mogli składać takie wnioski o pomoc do 15 sierpnia. Na udzielenie powyższej pomocy przeznaczone zostały środki w wysokości 10 mln zł. Zgodnie z danymi ARiMR producenci mleka złożyli 786 wniosków o przedmiotową pomoc. Obecnie trwa ich weryfikacja. Na dzień 14 września zweryfikowanych zostało 755 wniosków na łączną kwotę ponad 7 mln zł. Pozostałe wnioski są w trakcie uzupełnień przez producentów rolnych ze względu na konieczność skompletowania wymaganych dokumentów, które potwierdzają utracony dochód w latach 2019 r. i 2020 r. Wnioski zostały złożone głownie przez rolników -dostawców spółdzielni „Bielmlek” i spółdzielni Ozorków.

 

Rozporządzenie nie obejmuje wszystkich poszkodowanych dostawców mleka

– Rzeczywiście to rozporządzenie nie obejmuje sytuacji, w której znaleźli się rolnicy dostarczający mleko, a którzy nie otrzymali zapłaty za dostarczone mleko w związku z upadłością spółdzielni mleczarskiej w Rypinie, ponieważ stało się to w 2018 r. – tłumaczył posłom wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik.

Przedstawiciel MRiRW poinformował, że w budżecie państwa zarezerwowano na taką pomoc kwotę 10 mln zł. i te pieniądze powoli się kończą. – Będziemy analizować sytuację spółdzielni mleczarskiej w Rypinie, ale musimy tę sytuację przeanalizować głębiej. Chodzi o to, że jeśli byśmy uwzględnili rok 2018, to za chwilkę mogą się pojawić postulaty dotyczące lat 2017, 2016 – mówił wiceminister R. Bartosik, który dodał, że sprawa jest sprawa jest delikatna i trzeba ją uregulować systemowo.

 

WK

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowe inwestycje w Grupie Mlekovita

Lider branży mleczarskiej dokonał kolejnego milowego kroku w kierunku rozwoju, ekspansji oraz rozbudowy infrastruktury niezbędnej do zapewnienia odpowiednich warunków do magazynowania produktów mleczarskich. Mowa tu o nowo otwartym centrum logistycznym obejmującym m.in. magazyny chłodnicze, mroźnię oraz magazyn z przeznaczeniem technicznym.

czytaj więcej

Pszczelarz-truciciel otruł 0,5 MLN pszczół. Grozi mu 5 lat odsiadki

Policjanci z Gostynia mają już w rękach jednego z dwóch trucicieli pszczół w Tworzymirkach (woj. wielkopolskie). Poszukiwany jest drugi z podejrzewanych o bestialskie otrucie pół miliona pszczół. W jaki sposób policja wpadła na ich trop?

czytaj więcej
Aktualne rozporządzenie

Nowe zasady egzekucji komorniczej? Jakie zwierzęta oraz przedmioty nie podlegają egzekucji?

Sejm uchwalił nowelizację kodeksu postępowania cywilnego, w którym określił jakie zwierzęta oraz przedmioty należące do rolnika prowadzącego gospodarstwo nie podlegają egzekucji komorniczej.

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.