Surowce rolne będą w cenie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Surowce rolne będą w cenie

17.02.2021autor: dr Piotr Łuczak

Kiepskie oprocentowanie depozytów bankowych powoduje, że kapitał szuka sposobów do inwestycji. Wybrał znowu surowce, w tym rolne.

Większość cen surowców znalazła się w najniższym punkcie jeszcze wiosną 2020 r. (w przypadku surowców rolnych – latem) i od tego czasu, w miarę otwierania gospodarek na świecie i systematycznego wzrostu popytu, podążała w górę. 
W lutym b.r. większość surowców jest już wyraźnie droższa niż w analogicznym momencie poprzedniego roku (a więc przed pandemią), a nieliczne wyjątki to kakao i mleko. Przyrosty cen rekordzistów (np. gazu ziemnego, CO2 i soi) w pierwszej dekadzie lutego przekroczyły 50% r/r. 


Ceny w górę, inflacja w górę

Z punktu widzenia krajowej gospodarki nie wszystkie zwyżki cen surowców mają jednakowe znaczenie, jednak ogólny trend jest z punktu widzenia importera netto surowców – jakim jest Polska – sprzyjający inflacji. 

Prawdopodobnie w żadnym innym przypadku nie jest to tak jasne, jak w odniesieniu do ropy naftowej. Wyrażona w złotych, cena ropy naftowej jest już o ok. 10% wyższa niż przed rokiem, a większość zwyżek wykonała się w styczniu i lutym b.r. 
Wpływ trendów na innych rynkach surowcowych jest mniej oczywisty. W niektórych przypadkach zależy od decyzji regulatora dotyczących cen energii elektrycznej i gazu ziemnego, ale jego kierunek nie ulega wątpliwości. 
W szczególności, spodziewany wzrost kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw i kompensujący to wzrost cen wyrobów przemysłowych jest raportowany przez firmy w badaniach koniunktury. Najprawdopodobniej będziemy widzieć konsekwencje tego stanu rzeczy w koszyku konsumenckim w postaci wyższych cen nieenergetycznych dóbr konsumpcyjnych, co będzie częściowo równoważyć efekt niższych wzrostów cen regulowanych i hamowania po stronie usług konsumenckich. 
Zarówno poprzedni rok, jak i bieżący zwiastuje kontynuację zainteresowania surowcami rolnymi.
Źródło: Pekao
autor dr Piotr Łuczak

dr Piotr Łuczak

<span style="font-family: Calibri, sans-serif; color: black; font-size: small;" size="2" face="Calibri,sans-serif"><span style="font-size: 14px;"><span id="OLK_SRC_BODY_SECTION"><span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: small;" size="2"><span style="font-size: 14px;"><span style="font-family: PT Sans, Arial, Helvetica, sans-serif;"><span style="background-color: #efefef;">Były red. nacz. magazynu Profi, Tygodnika Rolniczego i portalu agrarlex.pl, były zastępca red. nacz. top agrar Polska, ekonomista, specjalista w zakresie ekonomiki rolnictwa</span></span></span></span></span></span></span>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Korporacje i rynek

Wystawienie faktury za zboże a kompensacja VAT

Pytanie Czytelnika: W ostatnich dniach kwietnia br. sprzedałem zboże do firmy, w której zaopatruję się w środki produkcji. Na początku maja kupiłem dużą partię nawozów sztucznych. Czy mogę wystawić fakturę za zboże w maju, aby skompensować VAT?

czytaj więcej
Korporacje i rynek

Kramp i John Deere: tu kupisz części do Claas i New Holland

Już niedługo w sieci handlowej John Deere będziesz mógł kupić części do maszyn innych marek. Jest to możliwe dzięki partnerstwie z Kramp.

czytaj więcej
Korporacje i rynek

John Deere: wielkie wewnętrzne zmiany

John Deere zakończył wewnętrzną transformację, stając się tzw. firmą Smart Industrial. Jest to jedna z największych operacji restrukturyzacyjnych w historii koncernu. Wraz z tym nastąpiły zmiany kadrowe: w Polsce nową szefową spółki jest Katarzyna Lewicka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)