W Poznaniu znaleziono padłego dzika z ASF
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W Poznaniu znaleziono padłego dzika z ASF

14.03.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

10 marca 2022 roku służby weterynaryjne potwierdziły, że padły dzik znaleziony na terenie Poznania był zakażony ASF. Co to oznacza?

Pierwszy dzik z ASF w Poznaniu

Pierwsze sygnały, że dziki występujące na północnym terenie Poznania mogą być zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń pojawiły się w lutym. Wówczas jednak Inspekcja Weterynaryjna nie potwierdziła tych doniesień.  ​Jednakże po zbadaniu truchła dzika znalezionego w dzielnicy Umultowo dnia 1 marca 2022 roku, okazało się, że zwierzę było chore.

r e k l a m a
Źródło: bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/ (screen mapy)

Źródło: bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/ (screen mapy)

Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał rozporządzenie

Być może to ognisko nie ma wielkiego znaczenia gospodarczego, skoro znajduje się na terenie miasta i jego przedmieść, gdzie nie produkuje się trzody chlewnej, ale sytuacja wydaje się niepokojąca. Region ten już znajduje się w strefie różowej, ponieważ 18 miesięcy temu na terenie pow. obornickiego znaleziono pojedynczego dzika padłego z powodu ASF.

W związku z powyższym powiatowy lekarz weterynarii w Poznaniu wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń) u dzików na terenie powiatu poznańskiego Jako obszar skażony objęte zostały tereny miasta Poznania oraz Czerwonaku i Koziegłów.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Fot. Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Testowanie ASF jak na COVID-19?

W regionach, gdzie rozprzestrzenia się afrykański pomór świń u dzików, najistotniejsze jest skuteczne przeszukiwanie lasów i pól w celu znalezienia zakażonej padliny. Ważne jest szybkie jej usuwanie, aby nie stanowiła źródła zakażenia dla innych sztuk, ale równie istotne jest sprawne testowanie. Amerykanie twierdzą, że będzie to możliwe dzięki szybkim testom paskowym.

czytaj więcej

8 zasad ochrony stada świń przed ASF

Kiedy wraz z miesiącami wiosenno-letnimi zaczyna maleć ryzyko zakażenia wirusem grypy ptaków u drobiu, wręcz odwrotnie dzieje się w przypadku afrykańskiego pomoru świń. To właśnie, kiedy robi się ciepło, notuje się najwięcej ognisk choroby w stadach. Warto więc znowu przyjrzeć się zastosowanej w gospodarstwie bioasekuracji, aby jak najskuteczniej chronić zwierzęta.

czytaj więcej
Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Jak wojna w Ukrainie wpłynie na rynek trzody chlewnej?

Wpływ wojny rosyjsko-ukraińskiej na sektor rolniczy jest ogromny. Od początku tego konfliktu zbrojnego mieliśmy do czynienia z rewolucją na rynkach paliw czy zbóż. Wahania nie szczędzą także rynku trzody chlewnej: choć ceny rosną, koszty produkcji rujnują rolników.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)