Zmiany w badaniach opryskiwaczy polowych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zmiany w badaniach opryskiwaczy polowych

06.01.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Z dniem 1 stycznia 2021 r. zakończył się 7-letni okres vacatio legis, w związku z czym nastąpiła zmiana wymagań dotyczących prowadzenia badań technicznych opryskiwaczy polowych.

Minął 7–letni okres między publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie

Jak informuje Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 grudnia 2013 r. w sprawie potwierdzenia sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin od dnia 1 stycznia 2021 r.:
  • zmieniają się wymagania techniczne dla ręcznego i elektronicznego stołu rowkowego do sprawdzania rozkładu poprzecznego cieczy (załącznik nr 2 do ww. rozporządzenia zawiera określone wymagania),
  • w opryskiwaczach ciągnikowych lub samobieżnych polowych innych niż dozujące ciecz użytkową w pasach lub rzędach nie przeprowadza się sprawdzenia dystrybucji cieczy przez dokonanie jednoczesnego pomiaru natężenia wypływu cieczy z rozpylaczy zainstalowanych na belce polowej opryskiwacza albo – po ich demontażu – z belki polowej opryskiwacza. 

Przegląd tylko w jednostkach przystosowanych

Od 1 stycznia 2021r. przeprowadzenie badań opryskiwaczy polowych jest możliwe wyłącznie przez jednostkę dostosowaną do powyższych wymagań.

r e k l a m a
Natalia Marciniak-Musiał
za informacją PIORIN
Zdjęcie: Pixabay
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolniku, sprawdź gdzie zbadasz sprawność techniczną swoich opryskiwaczy!

Przy stosowaniu środków ochrony roślin niezbędne jest stosowanie sprawnych technicznie opryskiwaczy. Rolnicy muszą pamiętać, że takie badania jest obowiązkowe, a za jego brak grozi kara grzywny. Gdzie rolnik można wykonać przegląd opryskiwacza?

czytaj więcej

Rzeźnie rolnicze w praktyce – limity, przepisy i odstępstwa

Od roku rolnicy mogą prowadzić w swoim gospodarstwie małe rzeźnie rolnicze. Umożliwia to ubój zwierząt z własnego gospodarstwa, ale też z gospodarstw z sąsiednich powiatów. Jakie limity obowiązują rzeźnię rolniczą? Jakie warunki należy spełnić prowadząc taki zakład?

czytaj więcej

ZGINĄŁ rolnik – poraził go prąd podczas oprysku

Pod Pruszczem Gdańskim doszło do śmiertelnego wypadku podczas prac polowych. 64-letni rolnik zginął porażony przez prąd po tym jak jego ciągnik z opryskiwaczem zahaczyły o słup energetyczny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)