Ptasia grypa uderza w Wielkopolsce. Do wybicia pół miliona kur!
Mamy kolejne ognisko ptasiej grypy w Polsce, to już 27. w 2022 roku. Wirus H5N1 został wykryty na fermie niosek w Kiełpinach (wielkopolskie). Straty są ogromne, bowiem w gospodarstwie utrzymywano niemal 500 tysięcy kur.
W 2022 roku wybito już niemal milion kur z powodu ptasiej grypy
Tym razem wirus H5N1 zaatakował ogromną fermę w woj. wielkopolskim. W powiecie wolsztyńskim w gminie Siedlec w miejscowości Kiełpiny wyznaczono ognisko w gospodarstwie, w którym utrzymywano bagatela... 477 tys. kur nieśnych. To już 27. ognisko w tym roku (łącznie wybito już 948 638 szt. drobiu), tylko w Wielkopolsce wyznaczono ich aż 9. W ubiegłym roku powiat wolsztyński także walczył z grypą ptaków, a tysiące z nich trzeba było poddać eutanazji. Niedawno Francja wnioskowała o możliwość wprowadzenia szczepień drobiu przeciwko grypie ptaków.
W 2021 roku w Polsce stwierdzono łącznie 403 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Łącznie utrzymywane było w nich ponad 14,2 mln sztuk drobiu.
Ptasia grypa szaleje w UE i na świecie
Według raportu GIW w UE wyznaczono łącznie 726 ognisk grypy ptaków. Najwięcej we Francji, już 570!
Z kolei według najnowszego raportu FAO, w ciągu ostatnich 45 dni na całym świecie zgłoszono 930 ognisk ptasiej grypy. Choroba w szybkim tempie rozwija się w Stanach Zjednoczonych, jest już obecnie w 13 stanach, zarówno na fermach drobiu i ptactwa dzikiego. Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych w zeszłym tygodniu wykryto ogniska u drobiu w stanie Maryland, Missouri, Indiana, Connecticut i Iowa.
Według Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) w ostatnich tygodniach i miesiącach w Europie, Afryce i Azji odnotowano dużą liczbę ognisk ptasiej grypy, głównie spowodowanych podtypem H5N1. Organizacja ostrzegła, że w nadchodzących miesiącach spodziewany jest dalszy wzrost epidemii.
oprac. dkol na podst. GIW/euromeatnews.com/FAO/USDA
fot. Pixabay
Dorota Kolasińska
zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego. Redaktor działów: top bydło i top agrar Polska Online,
Najważniejsze tematy