Ptasia grypa uderza w Wielkopolsce. Do wybicia pół miliona kur!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ptasia grypa uderza w Wielkopolsce. Do wybicia pół miliona kur!

15.03.2022autor: Dorota Kolasińska

Mamy kolejne ognisko ptasiej grypy w Polsce, to już 27. w 2022 roku. Wirus H5N1 został wykryty na fermie niosek w Kiełpinach (wielkopolskie). Straty są ogromne, bowiem w gospodarstwie utrzymywano niemal 500 tysięcy kur. 

W 2022 roku wybito już niemal milion kur z powodu ptasiej grypy

Tym razem wirus H5N1 zaatakował ogromną fermę w woj. wielkopolskim. W powiecie wolsztyńskim w gminie Siedlec w miejscowości Kiełpiny wyznaczono ognisko w gospodarstwie, w którym utrzymywano bagatela... 477 tys. kur nieśnych. To już 27. ognisko w tym roku (łącznie wybito już 948 638 szt. drobiu), tylko w Wielkopolsce wyznaczono ich aż 9. W ubiegłym roku powiat wolsztyński także walczył z grypą ptaków, a tysiące z nich trzeba było poddać eutanazji. Niedawno Francja wnioskowała o możliwość wprowadzenia szczepień drobiu przeciwko grypie ptaków. 

W 2021 roku w Polsce stwierdzono łącznie 403 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Łącznie utrzymywane było w nich ponad 14,2 mln sztuk drobiu. 

r e k l a m a

Ptasia grypa szaleje w UE i na świecie

Według raportu GIW w UE wyznaczono łącznie 726 ognisk grypy ptaków. Najwięcej we Francji, już 570! 

Z kolei według najnowszego raportu FAO, w ciągu ostatnich 45 dni na całym świecie zgłoszono 930 ognisk ptasiej grypy. Choroba w szybkim tempie rozwija się w Stanach Zjednoczonych, jest już obecnie w 13 stanach, zarówno na fermach drobiu i ptactwa dzikiego. Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych w zeszłym tygodniu wykryto ogniska u drobiu w stanie Maryland, Missouri, Indiana, Connecticut i Iowa.

Wstępne badanie przeprowadzone przez naukowców z USDA, które nie zostało jeszcze poddane recenzji naukowej, wykazało, że ostatni wybuch ptasiej grypy w Ameryce Północnej został przeniesiony z Europy Północnej przez Ocean Atlantycki, pierwsze udokumentowane wprowadzenie eurazjatyckiej HPAI przez Atlantyk do Stanów Zjednoczonych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) w ostatnich tygodniach i miesiącach w Europie, Afryce i Azji odnotowano dużą liczbę ognisk ptasiej grypy, głównie spowodowanych podtypem H5N1. Organizacja ostrzegła, że ​​w nadchodzących miesiącach spodziewany jest dalszy wzrost epidemii.

oprac. dkol na podst. GIW/euromeatnews.com/FAO/USDA
fot. Pixabay

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego. Redaktor działów: top bydło i top agrar Polska Online,

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik stracił 1200 gęsi i nie dostał odszkodowania. "Weterynaria wykorzystała nasze zmęczenie"

Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej zdecyduje, czy weterynaria miała prawo odmówić odszkodowania za 1200 gęsi zagazowanych w gospodarstwie w Korczówce. Hodowca uważa, że został przez inspekcję weterynaryjną skrzywdzony. Najbliższa rozprawa 19 maja. 

czytaj więcej

Ptasia grypa znów atakuje. Tym razem wirus uderzył pod Inowrocławiem

Ptasia grypa nie odpuszcza. W Polsce odnotowano już 18 ognisk tej wysoce zjadlwej grypy ptaków. Dwa ostatnie w gminach Kamień Krajeński oraz pod Inowrocławiem. 

czytaj więcej

140 tys. sztuk drobiu do utylizacji. Ptasia grypa uderza w Wielkopolskę

Dramat w jednym z gospodarstw w Wielkopolsce. W miniony weekend wybito tam prawie 140 tys. indyków. Powód? Grypa ptaków, która znów się rozkręca i uderza w Wielkopolskę, czyli krajowe zagłębie drobiarskie. Czy tamtejszych producentów drobiu znów czeka katastrofa i puste kurniki?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)