140 tys. sztuk drobiu do utylizacji. Ptasia grypa uderza w Wielkopolskę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

140 tys. sztuk drobiu do utylizacji. Ptasia grypa uderza w Wielkopolskę

31.01.2022

Dramat w jednym z gospodarstw w Wielkopolsce. W miniony weekend wybito tam prawie 140 tys. indyków. Powód? Grypa ptaków, która znów się rozkręca i uderza w Wielkopolskę, czyli krajowe zagłębie drobiarskie. Czy tamtejszych producentów drobiu znów czeka katastrofa i puste kurniki?

Grypa ptaków zbiera coraz większe żniwo. W Polsce w tym roku mamy już 16 ognisk tej choroby w stadach drobiu, z czego aż 6 w największym zagłębiu drobiarskim – w Wielkopolsce. Wirus pojawił się w tym województwie w powiatach: ostrzeszowskim (Giżyce i Kaliszkowice Kaliskie), ostrowskim (Kuźnica Kącka i Pawłów), poznańskim (Bolesławiec) i kościańskim (Bieczyny). 

r e k l a m a

Powiat poznański: 140 tys. indyków do utylizacji

Najliczniejsze było ognisko 15., wyznaczone w miejscowości Bolesławiec, w gminie Mosin. Utylizacji poddano tam rekordową w tym roku liczbę szt. drobiu. Wybito aż 136 186 szt. indyków rzeźnych. Było to gospodarstwo komercyjne. Zutylizowane zostały także obornik i pasza, a na okolicznych drogach wyłożono maty dezynfekcyjne.

- Ognisko jest praktycznie zlikwidowane. W tej chwili trwają ostanie czynności związane z wywózką ściółki i dezynfekcją – poinformował nas lek. wet. Tomasz Wielich z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Poznaniu.

Czy wybite zostaną ptaki z sąsiednich ferm?

Dodał, że na ten moment nie ma decyzji o zapobiegawczym likwidowaniu ferm, które znajdują się w pobliżu zainfekowanego gospodarstwa.

- Nie widzimy potrzeby wybicia stad, gdyż są to kurniki dobrze zabezpieczone pod kątem bioasekuracji – zaznaczył Wielich.

Powiat kościański: zlikwidowano prawie 10 tys. kaczek

Z kolei najnowsze ognisko choroby wykryto 27 stycznia w miejscowości Bieczyny k. Kościanu. Utrzymywano tam prawie 10 tys. kaczek hodowlanych. One też zostały wybite.  

- To było nieduże gospodarstwo. W sobotę zakończyliśmy likwidację ogniska choroby – wyjaśnił Wielich.

Wielkopolskie zagłębie drobiarskie w strachu przed kolejnym uderzeniem grypy ptaków

Dla wielkopolskich hodowców drobiu pojawienie się wirusa to bardzo zła wiadomość. Wielkopolska (zwłaszcza powiaty kaliski, ostrzeszowski i ostrowski) jest dużym zagłębiem drobiarskim w Polsce. Odpowiada za 20 proc. krajowej produkcji mięsa drobiowego i 40 proc. jaj. To tu znajdują się fermy największych producentów: Woźniak i Mizgier.

Po ubiegłym roku, kiedy w województwie wykryto kilkadziesiąt ognisk choroby i zlikwidowano ponad 1 mln sztuk drobiu, branża jest mocno osłabiona. Najgorsza sytuacja była w powiecie kaliskim. Przez jakiś czas praktycznie we wszystkich gminach tego powiatu z powodu wirusa wyłączona była hodowla drobiu, a kurniki stały puste. Jeśli ten scenariusz się powtórzy i grypa znów uderzy z tak wielką siłą, wielu producentów może się nie podnieść po tym ciosie.

Dlatego lek. wet. Tomasz Wielich apeluje do hodowców drobiu, by zabezpieczali fermy i przestrzegali zasad bioasekuracji. Przed wejściem do obiektów, gdzie utrzymywany jest drób, należy wykładać maty dezynfekcyjne, stosować odzież ochronną i nie wpuszczać nikogo obcego na teren gospodarstwa. Również hodowcom poza obszarami, na których występuje wirus, zaleca się trzymanie ptaków w zamkniętych budynkach i niewypuszczanie ich na zewnątrz, aby zminimalizować ryzyko kontaktu z wirusem.

Infografika dotycząca zasad bioasekuracji do pobrania stąd 👇https://t.co/TmxgHnCsY0

— KRD-IG (@krd_ig) January 14, 2022

W 2021 roku grypa ptaków uderzyła z potężną siłą w polskich drobiarzy

W 2021 roku w Polsce stwierdzono łącznie 403 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Łącznie utrzymywane było w nich ponad 14,2 mln sztuk drobiu. W ogniskach od 1 do 339 w 2021 roku stwierdzono podtyp wirusa grypy ptaków H5N8, zaś w ogniskach od 340 do 403 stwierdzano podtyp wirusa H5N1.

Dramatyczna sytuacja we Francji. Władze nakazały masowe wybicie drobiu 

Grypa ptaków szaleje także w innych krajach Unii Europejskiej. Najgorsza sytuacja jest obecnie we Francji. Tam wirus całkiem wymknął się spod kontroli. Ognisk przybywa lawinowo – w tej chwili jest już ich 308 u drobiu hodowlanego (w sezonie 2021/2022). Od listopada wybito ok.1,2 miliona ptaków, głównie kaczek, co oczywiście uderza w producentów foie gras.

Jak informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, francuskie służby weterynaryjne szukają wszelkich możliwych rozwiązań, aby ograniczać rozprzestrzenianie wirusa. Według najnowszych doniesień, francuskie władze nakazały masowe uboje drobiu w południowo-zachodniej części kraju. Akcja likwidacji ptaków różnego gatunku ma potrwać do połowy lutego.

Straty liczą także holenderscy drobiarze. Tam od początku sezonu, a więc od listopada wybito ponad milion sztuk drobiu. Ognisk przybywa także na Węgrzech (w tym roku stwierdzono 15 ognisk), we Włoszech (10), Niemczech (8) i w Czechach (3).

Eksperci nie maja wątpliwości, że aktualna fala wirusa grypy ptaków jest najgorszą w historii Europy.

Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ptasia grypa uderza w Wielkopolsce. Do wybicia pół miliona kur!

Mamy kolejne ognisko ptasiej grypy w Polsce, to już 27. w 2022 roku. Wirus H5N1 został wykryty na fermie niosek w Kiełpinach (wielkopolskie). Straty są ogromne, bowiem w gospodarstwie utrzymywano niemal 500 tysięcy kur. 

czytaj więcej

Francja – zmiany w imporcie mięsa. Takie same powinna przyjąć cała UE!

- Koniec z importem mięsa ze zwierząt hodowanych za granicą na antybiotykowych stymulatorach wzrostu – powiedział Julien Denermandie, francuski minister rolnictwa. To bardzo dobry krok, tak powinno być w całej UE - takie same zasady i równa konkurencja, dla produktów z krajów trzecich. 

czytaj więcej

Grypa ptaków: wymogi bioasekuracyjne będą zależne od wielkości fermy

Gospodarstwa indywidualne będą miały mniej restrykcyjne wymagania dotyczące bioasekuracji niż komercyjne – zakłada projekt rozporządzenia w sprawie środków związanych z wystąpieniem grypy ptaków w Polsce. Na czym dokładnie będzie polegać różnica? Jakie wymogi będą musieli spełnić rolnicy utrzymujący drób na potrzeby własne, a jakie fermy działające komercyjnie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)