Pierwsze ognisko ASF u świń w gospodarstwie we Włoszech
Po wykryciu dwóch ognisk afrykańskiego pomoru świń w stadach trzody chlewnej w Polsce i jednego ogniska w zachodnich Niemczech przy granicy z Francją w gospodarstwie z systemem wolnowybiegowym padło teraz na Włochy.
Pierwsze w tym kraju ognisko w chlewni na kontynencie stwierdzono w okolicach Rzymu w regionie Lacjum – w stadzie, w którym utrzymywano zaledwie 8 świń. Tysiąc zwierząt zostanie natomiast zabitych w okolicznych gospodarstwach w promieniu 10 km. Włochy z pogłowiem świń wynoszącym niespełna 9 mln sztuk są siódmym producentem wieprzowiny w Unii Europejskiej.
Jaki wariant wirusa ASF występuje we Włoszech?
Wirus ASF u dzików w okolicach Rzymu został wykryty w maju. Wcześniej od początku bieżącego roku był stwierdzany w prowincji Alesandria w Ligurii oraz w Genui w Piemoncie w północno-zachodniej części kraju, około 400–500 km od stolicy. Do dziś nie wiadomo, czy wystąpienie wirusa w okolicach Rzymu wiąże się z wariantem wirusa występującym endemicznie na Sardynii, czy też jest to obecny na północy Włoch wariant środkowoeuropejski.
Francja w stanie gotowości przeciwko ASF
Ognisko afrykańskiego pomoru świń wykryte 25 maja w Badenii-Wirtembergii w Niemczech postawiło też w stan gotowości francuskie służby weterynaryjne. Tamtejsze ministerstwo rolnictwa ogłosiło przeprowadzenie spisu wszystkich posiadaczy świń oraz oceny bioasekuracji w gospodarstwach, a także zwiększenie kontroli nad populacją dzików.
Artykuł kazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 26/2022 na str. 45. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
fot. arch. red. (D. Stancelewska)
Dominika Stancelewska
redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich
redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich
Najważniejsze tematy