Obniżenie pH pozwoli na lepsze wykorzystanie paszy przez świnie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Obniżenie pH pozwoli na lepsze wykorzystanie paszy przez świnie

26.08.2021autor: Dominika Stancelewska

Stosowanie dodatków pa­szowych pozwala na utrzymanie w układzie pokarmowym świń równowagi mikrobiologicznej, co wpływa na lepsze wykorzystanie składników pokarmowych oraz poprawę zdrowia zwierząt. W jaki sposób się to dzieje?

Podawanie kwasów organicznych w paszach powoduje obniżenie pH oraz zmniejszenie zdolności buforującej paszy, a jednocześnie prowadzi do wzrostu kwasowości w układzie pokarmowym świń. W efekcie obserwuje się lepszy wzrost oraz poprawę wskaźnika wykorzystania paszy.

r e k l a m a

Kwasy organiczne i ich sole szybko zahamowują rozwój patogenów chorobotwórczych

Szczególnie ważne jest zakwaszanie paszy dla prosiąt, gdyż zmniejsza koncentrację amoniaku w żołądku, poprawia morfologię jelita cienkiego, zwiększając wysokość kosmków jelitowych i zdolność wchłaniania, zwiększa strawność białka, energii i składników mineralnych. W żołądku prosiąt odsadzonych między 21. a 28. dniem życia wydzielanie kwasu solnego wynosi około 20 ml na dobę. Ilość ta jest wystarczająca do dobrego trawienia 60 g paszy, podczas gdy prosię pobiera jej wtedy około 100 g. Wynika z tego, że 40 g mieszanki nie jest dobrze trawione z uwagi na niewystarczającą sekrecję kwasu solnego. Najczęściej stosowanymi kwasami są: kwas mrówkowy, octowy, propionowy, mlekowy, fumarowy i cytrynowy. W żywieniu zwierząt stosuje się zarówno pojedyncze kwasy, ich sole, jak i ich mieszaniny. Zasada działania kwasów organicznych i ich soli polega na szybkim ich wniknięciu do wnętrza komórek chorobotwórczych bakterii z jedno­czesnym obniżaniem odczynu, co w konsekwencji powoduje zahamowanie rozwoju patogenów.

Kwasy organiczne i ich sole po dostaniu się wraz z paszą do układu pokarmowego pełnią w nim funkcję regulatora flory bakteryjnej, a to z kolei wpływa na wartość odczynu w poszczególnych jego odcinkach. Mają działanie stymulujące wzrost i mogą zastąpić antybiotyki paszowe, przy czym kwasy monokarboksylowe wykazują silniejsze działanie niż dwu- i trójkarboksylowe. Aby uzyskać dobre wyniki produkcyjne, należy pamiętać o właściwym doborze i ilości kwasów organicznych w mieszaninie, bowiem wykazują one bardzo zróżnicowaną skuteczność w regulowaniu flory bakteryjnej układu pokarmowego.

Kwasy organiczne i ich sole niekoniecznie trzeba podawać do pasz

Ważne są również skład i wartość pokarmowa podawanych mieszanek paszowych, a także źródła poszczególnych składników. Silniejsze jest na przykład działanie przeciwbakteryjne kwasu mrówkowego niż mrówczanu wapnia, ale mrówczan wapnia oprócz swoich właściwości zakwaszających jest traktowany także jako źródło wapnia w mieszankach typu prestarter. Pokrycie zapotrzebowania na wapń przy wykorzystaniu kredy pastewnej alkalizuje mieszankę. W konsekwencji, jeśli się ją zakwasza, to należy brać pod uwagę ilość zakwaszacza, który będzie wiązany przez kredę. Problemów tego rodzaju unika się przy zastosowaniu mrówczanu wapnia.

W układzie pokarmowym wydzielane są kwasy, dlatego też musimy upewnić się, w jakim stopniu komponenty podawanych mieszanek je wiążą. Nie można bowiem dopuścić do zbytniego obniżenia odczynu układu pokarmowego, ponieważ spowoduje to zaburzenia w trawieniu, efektem czego będzie niekorzystny wpływ na zdrowotność i produkcyjność.

Kwasy organiczne i ich sole niekoniecznie trzeba podawać do pasz. Można je stosować również w postaci roztworów wodnych. Stwierdzono bardzo korzystny ich wpływ przy podawaniu do wody pitnej. Przy biegunkach pobranie paszy przez świnie maleje, a odwadniając się, zwierzęta zmuszone są do picia większej ilości wody niż normalnie. Dzięki temu pobrane wraz z wodą zakwaszacze szybciej odtwarzają właściwą florę bakteryjną układu pokarmowego, a tym samym pozwalają szybciej wrócić zwierzętom do zdrowia.



Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Pixabay

autor Dominika Stancelewska

Dominika Stancelewska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mitotoksyny uwielbiają wilgotne ziarno

Ziarno z tegorocznych żniw jest często wilgotne i należy się liczyć nie tylko ze znacznym obniżeniem jego parametrów jakościowych, ale także zwiększonym ryzykiem rozwoju mikotoksyn, które są niebezpieczne dla zdrowia zwierząt. Dlaczego?

czytaj więcej

Obniżenie pH pozwoli na lepsze wykorzystanie paszy przez świnie

Stosowanie dodatków pa­szowych pozwala na utrzymanie w układzie pokarmowym świń równowagi mikrobiologicznej, co wpływa na lepsze wykorzystanie składników pokarmowych oraz poprawę zdrowia zwierząt. W jaki sposób się to dzieje?

czytaj więcej

Latem przydadzą się hormony, aby zapoviegać okresowemu spadkowi niepłodności loch

Stymulacja hormonalna rui loch latem może zapobiegać okresowemu spadkowi niepłodności. Nie zastąpi jednak dobrej organizacji rozrodu i zarządzania stadem. Większość problemów w rozrodzie loch spowodowana jest bowiem błędami popełnianymi na poszczególnych etapach produkcji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)