Locha rekordzistka z Brazylii. Jaki reord pobiła?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Locha rekordzistka z Brazylii. Jaki reord pobiła?

02.05.2021

Locha z Brazylii wyhodowana w oddziale firmy Choice Genetics ustanowiła właśnie nieoficjalny rekord w branży trzody chlewnej – ma aż 23 sutki funkcjonalne. Średnia liczba sutków, niezależnie od dostawcy genetyki, to obecnie 14–15 sztuk. To między innymi na ich podstawie oceniana jest użytkowość lochy.

Światowe standardy rozwijają się w niezwykle szybkim tempie, a w celu podnoszenia efektywności produkcji w pracach genetycznych dąży się do tego, by lochy charakteryzowały się wysoką plennością, która pozwoli osiągnąć najwyższe wyniki.

Locha zrównoważona genetycznie

Plenność gospodarcza zależy od liczby odchowanych prosiąt oraz liczby sutków funkcjonalnych, które są gwarantem wykarmienia miotu. Aby utrzymać rentowność przy uzyskiwanych coraz liczniejszych miotach, należy zwrócić uwagę na możliwości samodzielnego wykarmienia wszystkich urodzonych przez lochę prosiąt. Jeśli nie będzie miała ona odpowiedniej liczby sutków funkcjonalnych lub jej warunki fizyczne i macierzyńskie nie będą dopasowane do plenności, rolnik będzie musiał ponosić koszty dokarmiania prosiąt.

r e k l a m a
– Nie akceptujemy sytuacji, w której locha rodzi więcej prosiąt, niż ma czynnych sutków. Uważamy, że zrównoważona hodowla powinna gwarantować równowagę pomiędzy tymi cechami, a proces selekcji, choć wolniejszy, będzie bardziej kompleksowy – twierdzi Stanisław Niemyjski, prezes zarządu Choice Genetics Polska.

Przykładem zrównoważonej genetyki jest locha CG36, jedna z najpopularniejszych na polskim rynku, która odznacza się wysoką średnią liczbą urodzonych prosiąt wynoszącą 16 sztuk, ale przy powyżej 16 sutkach funkcjonalnych. Dzięki temu jest w stanie zaspokoić potrzeby żywieniowe całego miotu. CG36 to ponadto locha o najniższym pobraniu paszy w przeliczeniu na odsadzone prosię (36,8 kg) i wysokiej przeżywalności prosiąt przed odsadzeniem.

– Ostatnie dni pokazują, że genetyka Choice ma jeszcze większe możliwości, o czym świadczy brazylijski przykład z jednej z ferm. Choć trzeba przyznać, że nasze krajowe lochy nie pozostają w tyle. Zdarzyła się bowiem loszka CG36 wyhodowana na fermie w Polsce mająca aż 22 sutki funkcjonalne – opowiada Stanisław Niemyjski.

Locha z Brazylii z firmy Choice Genetics z rekordową liczbą 23 sutków

  • Locha z Brazylii z firmy Choice Genetics z rekordową liczbą 23 sutków

Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Firmowe

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co zrobić aby locha dała więcej mleka?

Dla zapewnienia wysokiej przeżywalności prosiąt i ich właściwego wzrostu niezbędna jest odpowiednia ilość siary oraz mleka. Oprócz doboru odpowiedniej genetyki zwierząt używanych do rozrodu czy zapewnienia właściwych warunków środowiskowych, niezwykle istotne w uzyskiwaniu wysokiej mleczności loch jest żywienie.

czytaj więcej
Rynek świń

Świnie: ceny w Europie stabilne

Stawka za tuczniki w Niemczech stanęła. Jak wyglądają ceny u naszych zachodnich sąsiadów na tle innych krajów Unii Europejskiej? Sprawdźcie zestawienie.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Huawei inwestuje w świnie

Komórkowy gigant dywersyfikuje dochody. Jedną z nowych gałęzi, w jaką inwestuje firma jest produkcja świń.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)