Jakie straty poniosło polskie rolnictwo przez ptasią grypę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie straty poniosło polskie rolnictwo przez ptasią grypę?

15.01.2023autor: wk

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) powołał zespół do oszacowania strat w drobiarstwie z powodu wystąpienia grypy ptaków. Na jego podstawie zostanie opracowany wniosek do Komisji Europejskiej o uruchomienie nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego.

Zarządzeniem dyrektora generalnego KOWR powołano do życia Zespołu ds. sporządzenia szacunków strat w sektorze drobiarstwa w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu w roku 2021 oraz 2022. Na jego czele stanęła Małgorzata Gośniowska-Kola Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR.

r e k l a m a

Czy będzie się zajmował zespół KOWR do oszacowania szkód w drobiarstwie?

Do zadań Zespołu należy m.in.:

  • wypracowanie dokumentacji (ankiety), która umożliwi pozyskanie niezbędnych danych do sporządzenia wniosku do Komisji Europejskiej (KE) w sprawie zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce z tytułu wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu w roku 2021 oraz 2022;
  • wypracowanie metody pozyskiwania danych oraz sposobu szacowania strat gospodarstw utrzymujących drób;
  • zebranie i analiza pozyskanych danych oraz sporządzenie szacunków strat;
  • określenie zasad współpracy oraz odpowiedzialności i kompetencji poszczególnych instytucji wchodzących w skład Zespołu;
  • opracowanie harmonogramu prac oraz zasad wzajemnego przekazywania informacji i dokumentacji będących w kompetencji poszczególnych instytucji wchodzących w skład Zespołu;
  • podejmowanie rozmów z przedstawicielami branży drobiarskiej.

Jakie działania podejmie KOWR?

Dyrektorzy Oddziałów Terenowych KOWR w terminie pięciu dni roboczych od wejścia w życie zarządzenia zostali zobowiązani do wyznaczenia Koordynatora lub Koordynatorów ds. pozyskiwania danych do sporządzenia szacunków strat w sektorze drobiarstwa w związku z wystąpieniem HPAI.

Zespół zakończy swoje prace w momencie zrealizowania zadań związanych z ustanowieniem przez KE nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce z tytułu wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

wk, fot. pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ile gruntów rolnych ma jeszcze KOWR do rozdysponowania?

Dzierżawa ziemi rolnej obecnie stanowi podstawową formę zagospodarowania państwowych gruntów rolnych. Obecnie w dzierżawie pozostaje 81% ziemi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Ile gruntów rolnych zostało w Zasobie? Ile z nich może trafić do rolników

czytaj więcej

Ognisko ptasiej grypy w gospodarstwie w Zielonej Górze. Ponad 60 tys. kur do wybicia

Gospodarzowi z Ochli (woj. lubuskie) częściej niż zwykle zaczęły padać kury w stadzie. Powiadomił inspekcję weterynaryjną. W Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. Niestety wyniki wskazały, że w gospodarstwie występuje ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

czytaj więcej

Ptasia grypa dziesiątkuje polskie gospodarstwa. W miesiąc wybito 750 tys. sztuk drobiu

Nawet 2 miliony ptaków zostało wybitych w wyniku wystąpienia ognisk ptasiej grypy na terenie kraju. Tylko w samym grudniu wybito blisko 750 tys. sztuk drobiu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)