Czy koronawirusy świń zagrażają ludziom?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy koronawirusy świń zagrażają ludziom?

27.03.2020

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób stwierdziło, że chociaż zwierzęta w Chinach były prawdopodobnym źródłem początkowej infekcji korona­wirusem, to rozprzestrzenia się on z człowieka na człowieka głównie drogą kropelkową. Niemniej, zwierzęta też chorują na koronawirusy, ale niegroźne dla ludzi.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są objawy u zakażonych świń ?
  • Czy lochy mogą zarażać prosięta ?
  • W jakich warunkach ulega zniszczeniu wirus epidemicznej biegunki świń ?
Koronawirusy to patogeny szeroko rozprzestrzenione na świecie, występujące u wielu gatunków zwierząt – zarówno gospodarskich, jak i towarzyszących człowiekowi – które mogą wywoływać ciężkie choroby. Szczepy koronawirusów izolowane od zwierząt wykazują bardzo dużą odmienność od szczepów izolowanych od ludzi. U świń mogą być przyczyną zakażeń przewodu pokarmowego (epidemiczna biegunka świń czy wirusowe zapalenie żołądka i jelit) bądź układu oddechowego (oddechowe koronawirusy świń ‒ PRCV).

r e k l a m a
Do tej pory nie potwierdzono zakażenia koronawirusem świń u ludzi. Główny naukowiec EFSA, Marta Hugas, powiedziała, że doświadczenia z poprzednich wybuchów epidemii koronawirusów, takich jak zespół ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV) i zespół oddechowy na Bliskim Wschodzie (MERS-CoV), pokazują, iż przenoszenie wirusa poprzez żywność nie miało miejsca. Nie ma dowodów sugerujących, że obecny koronawirus różni się pod tym względem. Naukowcy na całym świecie monitorują rozprzestrzenianie się wirusa i nie było żadnych doniesień o przenoszeniu go przez żywność.

Większość wybuchów choroby występuje w chłodnych miesiącach

Jak wyjaśnia Antonio Palomo Yagüe z Hiszpanii, wirus wywołujący zakaźne zapalenie żołądka i jelit u świń (TGE) to wysoce zakaźny wirus, który powoduje u zwierząt biegunkę, odwodnienie, a czasami wymioty. Charakterystycznym objawem jest też wysoka śmiertelność w grupie prosiąt. Wirus zakaźnego zapalenia żołądka i jelit jest odporny na niskie pH i wiele środków dezynfekcyjnych. Zostaje unieszkodliwiony w temperaturze 37°C do dwóch godzin. Jest bardzo wrażliwy na światło, ale odporny na niskie temperatury. Przeżywa długo w zamrożonych tuszach. Oznacza to, że większość wybuchów choroby występuje w chłodnych miesiącach roku (w sezonie zimowym).

Wirus zakaźnego zapalenia żołądka i jelit świń namnaża się głównie w komórkach przewodu pokarmowego i jest obecny w cytoplazmie zainfekowanych komórek po 4–5 godzinach, głównie u podstawy kosmków jelita cienkiego. Powoduje zanikanie kosm-ków jelitowych, co znacznie zmniejsza wchłanianie składników odżywczych i powoduje biegunkę. Jednocześnie namnaża się w różnych narządach pozajelitowych, takich jak płuca (makrofagi pęcherzykowe), tkanka gruczołu mlekowego oraz węzły chłonne. Przeciwciała w siarze chronią prosięta w wieku do 6–12 tygodni.

Według informacji przedstawionych przez specjalistę z Hiszpanii, wirus może przetrwać u świń po ustąpieniu objawów klinicznych i może być wydalany z kałem przez 10 tygodni przez bezobjawowych nosicieli, co znacznie zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji. Lochy mogą zakażać prosięta przez mleko. Najbardziej charakterystycznym obrazem choroby w chlewniach, które ulegają zakażeniu, są przypadki nadostrej i ostrej postaci z nagłymi biegunkami dotykającymi wszystkie grupy wiekowe świń w ciągu kilku dni. Biegunka jest mocno nasilona, wodnista, żółtawo-zielona.

U prosiąt przy lochach występują wymioty, często brak apetytu, bez gorączki i objawów nerwowych. Odwodnienie z wysoką śmiertelnością występuje w ciągu 24–48 godzin. Śmiertelność może osiągnąć 100% u prosiąt w wieku poniżej tygodnia, 50% w drugim tygodniu po urodzeniu i do 25% w trzecim tygodniu.

Epidemiczna biegunka świń to wysoce zaraźliwa choroba

Epidemiczna biegunka świń (PED) jest chorobą powodowaną przez koronawirusa występującego w Azji i Ameryce Północnej. W Europie wirusa po raz pierwszy stwierdzono w Belgii w 1992 roku. Chorowało wówczas 20–90% prosiąt, padało do 30%. Jednak straty zanotowane w 2014 roku w Stanach Zjednoczonych były znacznie większe. Z powodu PED padło tam wówczas ponad 12 mln prosiąt.

Epidemiczna biegunka świń to wysoce zaraźliwa choroba świń, a główną drogą przenoszenia są zwierzęta wprowadzane do stada, a także zakażone pojazdy, ludzie, pasza. Z chwilą przedostania się do gospodarstwa szybko się w nim szerzy. Wirus jest wydalany z kałem chorych zwierząt w dużych ilościach. Czas wydalania wirusa w kale u zarażonych świń wynosi 7–9 dni, a czas pozostawania wirusa w organizmach nosicieli nie jest dobrze poznany. Antonio Palomo Yagüe twierdzi, że po ostrym wybuchu choroby utrzymywanie się lub znikanie wirusa w gospodarstwie jest bardzo zmienne.

Wirus epidemicznej biegunki świń ulega zniszczeniu w temperaturach powyżej 60°C. Namnażanie wirusa zachodzi w cytoplazmie komórek nabłonka kosmków jelita cienkiego. Tutaj powoduje zwyrodnienie enterocytów z wyraźnym zanikaniem kosmków jelitowych i dużym zmniejszeniem zdolności do wchłaniania składników odżywczych. Jakkolwiek chorują świnie we wszystkich grupach wiekowych, to najwyższa zachorowalność występuje u osesków. Wśród prosiąt do 7. dnia życia śmiertelność dochodzi do 100%, w mniejszym stopniu u warchlaków. Padnięcia u starszych zwierząt są sporadyczne – one łatwiej zdrowieją.

Koronawirus płucny świń (PRCV) jest związany z problemami z oddychaniem. Częstość występowania i rozpowszechnienie na świecie są małe i obecnie ma on niewielki wpływ ekonomiczny na produkcję trzody chlewnej. Wirus ten jest odmianą rodziny wirusów TGE, która zakaża drogi oddechowe i nie jest wydalana z kałem. Koronawirus płucny świń infekuje zwierzęta w każdym wieku poprzez bezpośredni kontakt lub drogą oddechową, częściej występuje na obszarach o dużym zagęszczeniu produkcji trzody chlewnej.

Dominika Stancelewska
Zdjęcie główne: Dominika Stancelewska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Cirkowirusy u świń - jak z nimi skutecznie walczyć?

Chociaż wciąż wiele elementów dotyczących cirkowirusów świń pozostaje do zbadania, to obecnie kontrolowanie zakażeń PCV2 jest dużo łatwiejsze, dzięki dostępnym szczepieniom. To główne, choć niejedyne narzędzie do kontroli tego schorzenia, gdyż jest to choroba wieloczynnikowa. Z tego powodu zapobieganie jej powinno odbywać się na wielu płaszczyznach, ponieważ przyczynia się do strat ekonomicznych w produkcji świń.

czytaj więcej

W programie "Świnia +" brakuje kolczyków do oznaczania loch

Rolnicy otrzymają wsparcie finansowe za realizację wymogów w zakresie dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad obowiązkowe dotychczas wymogi wynikające z przepisów prawa. Wnioski mogą być już składane, jednak mamy sygnały, że wciąż nie ma specjalnych kolczyków dla loch, które rolnicy chcą zgłosić do programu.

czytaj więcej

Koronawirus: Tarcza antykryzysowa obejmie też rolników

Rolnicy zostaną uwzględnieni w „tarczy antykryzysowej”, którą rząd przygotowuje – zapowiedział prezydent Duda. Oznacza to, że przysługiwać im będą te same ulgi, odroczenia składek i wsparcie finansowe co osobom prowadzącym przedsiębiorstwa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)