Czy dokarmianie cieląt może niekorzystnie wpływać na przyszłe mamki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy dokarmianie cieląt może niekorzystnie wpływać na przyszłe mamki?

14.01.2022autor: Andrzej Rutkowski

Cielęta powinny być dokarmiane w specjalnych kojcach wyposażonych w karmniki na paszę treściwą i siano oraz poidła z wodą. Wczesne pobieranie pasz stałych (treściwe, siano) znacznie przyspiesza rozwój żwacza i osiągnięcie odpowiednich wzajemnych proporcji pomiędzy poszczególnymi częściami przedżołądków, co poprawia w przyszłości pobieranie i wykorzystanie pasz objętościowych.

Z artykułu dowiesz się

  • Czym można dokarmiać cielęta ras mięsnych i do jakiego wieku?
  • Czy dokarmianie cieląt zawsze jest korzystne?
  • Jak powinny być żywione cieliczki po odsadzeniu?

Czym można dokarmiać cielęta ras mięsnych?

W mleku jest białko, a brakuje energii, dlatego warto dokarmiać gniecionym ziarnem zbóż z dodatkiem całych nasion (kukurydza, jęczmień, owies) do wieku 2 miesięcy (całe ziarno jest trawione, bo jest mały otwór żwaczowo-czepcowy, przez który ziarno niestrawione nie przejdzie). Podawana pasza w takiej formie zwiększa perystaltykę jelit i przyspiesza wzrost brodawek żwacza. Po ukończeniu drugiego miesiąca życia, kiedy następuje poszerzenie otworu żwaczowo-czepcowego, całe ziarna zbóż, głównie kukurydzy, przechodzą niestrawione. Dlatego, gdy zaobserwuje się obecność ziarna w kale, należy je gnieść lub grubo śrutować.

r e k l a m a

Czy dokarmianie cieląt może mieć negatywny wpływ w późniejszym wieku?

Niektóre badania przeprowadzone w USA wykazały, że dokarmianie cieląt miało niekorzystny wpływ na przyszłe mamki. Od mamek dokarmianych jako cielęta uzyskano mniej cieląt (niższa płodność), o niższej masie przy urodzeniu, jak i w wieku 210 dni życia (gorsza mleczność mamek). Dokarmianie paszą treściwą powodowało wyższe otłuszczenie odsadzanych jałówek, co pogarsza funkcję jajników oraz rozwój gruczołu mlecznego. Uzyskane wyniki badań można uzasadnić nadmiernym zjadaniem wysoko energetycznych pasz treściwych przez cielęta starsze, a niskim pasz objętościowych, które w ostateczności decydują o rozwoju przewodu pokarmowego. Dlatego wraz z wiekiem trzeba zwiększać cielęciu podaż pasz objętościowych przy ścisłym nadzorze pobrania pasz treściwych.

Kiedy odsadzać młode cieliczki?

Na jesieni cielęta mają już po 7 miesięcy więc można je odsadzić, a przy okazji odrobaczyć oraz wprowadzić do odchowu zimowego opartego na kiszonkach oraz słomie. Pożądana masa ciała przy odsadzeniu cieliczki od matki powinna wynosić 40% masy krowy dorosłej danej rasy, np. jeśli krowa waży 700 kg to cieliczka przy odsadzeniu powinna mieć 280–300. Pod koniec pierwszej zimy jałówki, w wieku ok. 14 miesięcy, powinny osiągnąć 50% masy ciała dorosłych krów. Średni przyrost masy ciała w tym okresie powinien wynosić nie mniej niż 500–700 g/dzień.

Powyżej roku dodatek paszy treściwej nie jest konieczny

Jałówki wykazują duże tempo wzrostu więc po odsadzeniu, do wieku 1 roku, trzeba żywić je paszami objętościowymi dobrej jakości z dodatkiem paszy treściwej 1–2 kg i mieszanek witaminowo-mineralnych. Sianokiszonkę i siano można skarmiać do woli, a kiszonkę z kukurydzy w minimalnej ilości, aby nie doprowadzić do nadmiernego zatuczenia. W wieku powyżej jednego roku dodatek paszy treściwej nie jest konieczny.
Musimy zapewnić jałówkom odpowiednie przyrosty, ale nie zatuczyć, gdyż są to zwierzęta hodowlane potrzebujące kondycji rozrodczej. Już niejeden hodowca borykał się z problemem niemożności zacielenia jałówki o zbyt obfitych kształtach. Błędy w odchowie prowadzą także do ciężkich porodów. Użytkowanie rozpłodowe najlepiej jest rozpocząć od uzyskania przez jałówki 3/4 masy ciała dorosłej krowy danej rasy.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 01/2022 na str. 52. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.
autor Andrzej Rutkowski

Andrzej Rutkowski

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolniczka ze Strzegowa zmieniła HF-y na czerwone angusy. Dlaczego?

Ewelina Kałwa prowadzi gospodarstwo rolne wraz z rodzicami Lidią i Januszem we wsi Strzegowo (gm.Strzegowo, pow.mławski), hoduje 40 szt.bydła opasowego. Gospodarze uprawiają areał 30 ha. Bazę paszową stanowią TUZ-y o powierzchni 15 ha. W strukturze zasiewów dominuje pszenżyto ozime 10 ha i mieszanka zbożowa jara 4 ha oraz ziemniaki jadalne 1 ha.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła: straszą obniżkami, ale na szczęście niewiele zmian

Stawki w krajowych zakładach trzymają się poziomu sprzed tygodnia, ale pracownicy straszą nadchodzącymi obniżkami, a winę zwalają na importerów i lock down.  W notowaniach unijnych nie widać obniżek. Ile płacą skupy w tym tygodniu?

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła: ile jeszcze się utrzymają na takim poziomie?

Stąpamy w branży po cienkim lodzie. Wydaje się, że ceny stabilnie od kilku tygodni trzymają fason, ale w powietrzu czuć niepewność. Problem w tym, że trudno przewidzieć rynkowe zachowania i można jedynie snuć domysły. Ile teraz płacą w skupie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)