Ceny bydła: straszą obniżkami, ale na szczęście niewiele zmian
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny bydła: straszą obniżkami, ale na szczęście niewiele zmian

07.12.2021autor: Dorota Kolasińska

Stawki w krajowych zakładach trzymają się poziomu sprzed tygodnia, ale pracownicy straszą nadchodzącymi obniżkami, a winę zwalają na importerów i lock down.  W notowaniach unijnych nie widać obniżek. Ile płacą skupy w tym tygodniu?

Mimo, że pracownicy polskich zakładów straszą obniżkami, a powodu upatrują w niższym zapotrzebowaniu i przedświątecznym załadowaniem magazynów wołowiną (której podobno niedawno brakowało!) oraz spadkiem stawek u zagranicznych odbiorców, przede wszystkim na zachodzie Europy, to jednak w unijnych statystykach z końcówki listopada/początku grudnia tego nie widać. Praktycznie wszystkie europejskie kraje notują niewielkie wzrosty cen bydła lub utrzymanie podobnego poziomu do ubiegłego notowania. Tylko na Litwie i Łotwie obserwujemy spadki stawek rzędu 10%, przede wszystkim byków w wieku od 12 do 24 miesięcy. Według BordBia sytuacja wygląda podobnie, a więc obniżki na razie nie są widoczne – przynajmniej w oficjalnych cennikach.

Średnio w UE za byki w wieku od 12 do 24 miesięcy zakłady płacą 4,36 euro/kg (wzrost od poprzedniego notowania 1,35%), a średnia cena za bydło wszystkich kategorii w klasie R to 4,27 euro/kg, co przy dzisiejszym kursie 1 euro = 4,59 zł, daje 19,6 zł/kg.

Cielęta mleczne na rynku unijnym (do 8 tyg. życia) skupowane są średnio za 91,46 euro/za szt., a mięsne 199,24 euro za szt. Z kolei cielęta przeznaczone do uboju w wieku do 8 miesiąca życia kosztują średnio 570 euro/100 kg mc.

Pracownicy polskich zakładów, które w większości wysyłają mięso do zachodnich sąsiadów, mówią, że importerzy obniżają stawki. Jednak w Niemczech, jak wynika z danych VEZG ceny bydła nie zmieniły się od ubiegłego notowania (dane z 6 grudnia br.): 4,62 euro/kg za byki w kl. R, jałówki 4,25 euro/kg, krowy 3,3-3,5 euro/kg. Być może stawki obniżają te kraje gdzie wprowadzany jest silniejszy lock down, bo obawiają się obniżenia spożycia w sektorze HORECA.

Wg. polskiego resortu rolnictwa z danych z dnia 3.12.2021 wynika, że w tygodniu 47 br. zakłady płaciły rolnikom 10,5 zł/kg za byki do 24 mc życia, 9,65 zł/kg za jałówki i 7,82 zł/kg w wadze żywej. Z kolei za wagę poubojową 19,7 zł/kg za byki, 16 zł/g za krowy i 18,6 zł/kg za jałówki. Również resort nie zanotował spadku stawek. Także nie ma powodu do paniki mimo tych zapowiedzi. Niestety sytuację może nieco pogorszyć lock down i obostrzenia związane z obsługą gastronomiczną lokali, ale także pracą samych zakładów rozbiorowych i rzeźni, bowiem wzrost zachorowań nie pozostanie bez wpływu na ich wydajność. 

r e k l a m a

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 18,84 zł/kg, za byka w klasie O 18,42 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 17,78 zł/kg, a za klasę O 17,04 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 15,42 zł/kg, a w klasie O za około 15,23 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 11,32 zł/kg, jałówek 9,50 zł/kg, a za krowy 7,86 zł/kg.


Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 15 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ








autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Ceny bydła: krów za mało, są podwyżki

Miały być obniżki cen byków, a zamiast tego zakłady podniosły ceny krów. Jedynie niektóre zakłady zdecydowały się na cięcia w przypadku byków - jak duże? Sprawdź! 

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła: byki poszukiwane, obniżki niewskazane

Jest presja na obniżki cen, ale żaden z zakładów nie chce powiedzieć "A", bo zastanawia się, czy inni powiedzą "B". Rolnicy wiedzą, że bydło jest mocno poszukiwane, więc obniżki są niewskazane. Jak teraz kształtują się cenniki? 

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła: nawet 20,4 zł/kg wbc - kto tyle płaci?

Rośnie zapotrzebowanie na byki w wieku od 12 do 24 miesięcy, a wraz z nim stawki. Niektóre zakłady już oficjalnie proponują powyżej 20 zł/kg. Kto tyle płaci? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)