ASF nie odpuszcza – liczba ognisk wirusa w Polsce wciąż się powiększa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ASF nie odpuszcza – liczba ognisk wirusa w Polsce wciąż się powiększa

11.08.2020

Ostatnie ogniska są rozsiane w różnych regionach kraju w pięciu województwach. Najwięcej stwierdzono w Lubelskiem, bo aż 16 od 22 lipca. Z informacji podanych przez Główny Inspektorat Weterynarii wynika, że dotyczą głównie stad liczących kilkadziesiąt świń, ale są też duże chlewnie powyżej tysiąca zwierząt. Jeszcze 6 sierpnia były 32 ogniska ASF u świń, a 10 sierpnia Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że jest już 47 ognisk ASF.

Z artykułu dowiesz się

  • Jaka  instytucja może znieść obostrzenia strefy niebieskiej?
  • Kto, zdaniem rolników, powinien zorganizować odstrzał dzików?
  • Co jest główną przyczyną trudności dla sprzedaży świń w strefie niebieskiej?
Nie wiadomo, czy to efekt żniw i prac polowych, ale mamy wysyp ognisk afrykańskiego pomoru świń w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Odnotowywane są głównie we wschodniej części kraju w strefach występowania wirusa. Najwięcej w województwie lubelskim w bardzo bliskich odległościach od siebie. Największe zostało wyznaczone w gospodarstwie utrzymującym 2648 tuczników położonym w miejscowości Smoryń w gminie Frampol w powiecie biłgorajskim.

r e k l a m a
Kilka dni później, również w tej samej miejscowości, potwierdzono kolejne zakażenie w dużej chlewni utrzymującej 1960 warchlaków. Na terenie sąsiadujących ze sobą dwóch gmin – Frampol i Radecznica, odnotowano w dwóch ostatnich tygodniach lipca aż 8 ognisk. W gminie Radecznica w miejscowości Gorajec-Zastawie wybuchło 22 lipca 8. ognisko ASF – w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1897 świń, a w miejscowości Zaburze 3 sierpnia 26. ognisko – w gospodarstwie, w którym były 1024 świnie.

ASF atakuje małe stada

Ponadto w województwie warmińsko-mazurskim stwierdzono 3 ogniska (w tym jedno w stadzie, w którym utrzymywano 708 świń) i po 2 ogniska w województwach: podkarpackim, lubuskim i mazowieckim. Większość dotyczyła stad z kilkudziesięcioma zwierzętami, również te w województwie lubuskim były w małych chlewniach. W jednej utrzymywano 19 tuczników w miejscowości Nietków, w gminie Czerwieńsk w powiecie zielonogórskim, a w drugiej 9 świń w miejscowości Brody w gminie stary Sulechów, także w powiecie zielonogórskim.

Gospodarstwo w gminie Czerwieńsk położone jest około 29 km od pierwszego ogniska ASF stwierdzonego w tym roku na fermie w Niedoradzu. Jednocześnie jest to ognisko najdalej wysunięte na zachód Polski. Od granicy z Niemcami dzieli je około 40 km. Choć ognisk mamy mniej niż w ubiegłym roku, występują w większych niż wówczas stadach, toteż liczba zabitych i zutylizowanych świń jest już teraz większa niż w całym 2019 roku.


Po wystąpieniu ogniska ASF poszkodowane są wszystkie gospodarstwa w okolicy, gdyż z powodu niebieskiej strefy skupujący obniżają ceny za żywiec
  • Po wystąpieniu ogniska ASF poszkodowane są wszystkie gospodarstwa w okolicy, gdyż z powodu niebieskiej strefy skupujący obniżają ceny za żywiec
Przed kolejnymi ogniskami ASF uchroniła się na razie Wielkopolska. Po tym, jak w połowie czerwca zostało stwierdzone ognisko w małym stadzie w gminie Lipno, zniesiono właśnie strefy zakażoną i zapowietrzoną. Po nieco ponad miesiącu wojewoda wielkopolski wydał rozporządzenie uchylające strefy ASF na terenie powiatów leszczyńskiego i kościańskiego. Rolnicy mogą znów sprzedawać świnie, choć oczywiście nie bez obostrzeń, bo wciąż obowiązuje w tym rejonie strefa niebieska.

Mamy nadzieję, że zostanie zniesiona wcześniej niż za rok. Komisja Europejska ma możliwość skrócenia tego czasu, choć nie liczę, że nastąpi to po trzech miesiącach. Ewentualne kolejne ogniska w okolicy będą odkładać w czasie zniesienie tej strefy – mówi Stanisław Ciesielski, producent trzody chlewnej z Wojnowic w gminie Osieczna w powiecie leszczyńskim, a jednocześnie przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Lesznie.

Od lipca ubiegłego roku produkuje trzodę chlewną w cyklu zamkniętym i ma w swoim gospodarstwie 30 loch. Wcześniej przez kilka lat zajmował się tuczem zakupionych warchlaków.

Stwierdziłem, że nie będę płacił 300 zł za warchlaka, skoro w gospodarstwie mam puste porodówki. Miejsca jest tyle, że mogę w sumie pomieścić 60 macior, ale w obecnej sytuacji nie będę zwiększał stada – mówi.

Jego gospodarstwo po stwierdzeniu ogniska ASF znalazło się w obszarze zagrożonym i obowiązywał go zakaz sprzedaży świń. Pierwsze sztuki dopiero w najbliższych dniach opuszczą gospodarstwo.

Niestety, niewielkie są szanse na wyższą cenę za żywiec w strefie niebieskiej. Skupujący proponują 3,50 zł/kg, więc obecnie produkcja trzody chlewnej jest bardziej hobbystyczna niż dochodowa – przyznaje Ciesielski.

Zdaniem Stanisława Ciesielskiego, rząd powinien w końcu tak zmienić przepisy, aby redukcja populacji dzików była skuteczna, angażując w to wojsko i policję
  • Zdaniem Stanisława Ciesielskiego, rząd powinien w końcu tak zmienić przepisy, aby redukcja populacji dzików była skuteczna, angażując w to wojsko i policję

Wciąż winne głównie dziki

Ogniska występują na obszarach, gdzie afrykański pomór świń jest obecny u dzików. Nie można wykluczyć, że bywa zawleczony nie tylko na pojazdach czy butach, ale może przenieść się wraz z paszą.

Nawet jeśli zboże poddamy kwarantannie, nie możemy być pewni, że jest w pełni bezpieczne. Amerykanie wykryli wirusa w śrucie sojowej po wielu miesiącach przechowywania – podkreśla Stanisław Ciesielski.

Jak dodaje, najważniejszym problemem przy zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń jest wciąż zbyt duża populacja dzików, a Polski Związek Łowiecki w systemie, w jakim obecnie funkcjonuje, nie radzi sobie w wystarczający sposób z redukcją pogłowia tych zwierząt. Najgorsza sytuacja jest w Ośrodkach Hodowli Zwierzyny, które dysponują ogromnymi obwodami łowieckimi, a myśliwych w tych obwodach jest bardzo mało. Ośrodki te są głównie nastawione na polowania komercyjne, a więc zależy im, aby zwierzyny w łowisku było jak najwięcej.

Nawet jeśli myśliwi twierdzą, że odstrzał jest dużo większy niż w latach poprzednich, wcale nie zależy im na tym, by dzików było mniej. Strzelają więcej, to fakt, ale te zwierzęta mnożą się też w zastraszającym tempie, więc biorąc pod uwagę wskaźniki rozrodcze dzików, odstrzał jest za mały i PZŁ doskonale o tym wie. Ponadto łowczy okręgowy, nawet gdyby bardzo chciał, nie ma możliwości egzekwowania na myśliwych odstrzału – twierdzi Tomasz Kozak, producent prosiąt z Osiecznej w powiecie leszczyńskim, który w gospodarstwie ma 160–170 loch.

Dane dotyczące zakażeń ASF u dzików nie rysują się szczególnie różowo. Już teraz liczba zarażonych dzików jest wyższa niż w całym 2019 roku. Od początku roku potwierdzono 2879 przypadków afrykańskiego pomoru świń, które objęły niemal 4900 tych zwierząt. I właśnie to jako główny problem wymieniają nasi rozmówcy. Rząd nie kontroluje sytuacji, zwłaszcza jeśli chodzi o zmniejszenie występowania ASF u dzików. Służby reagują zbyt wolno.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Już prawie nie ma dnia bez nowego ogniska ASF w Polsce

Potwierdzono kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń. W sumie mamy ich już 47, przy czym aż 40 odnotowano od 22 lipca. Nie ma więc praktycznie dnia, aby służby weterynaryjne nie ogłaszały nowych zakażeń w stadach trzody chlewnej. Wygląda na to, że ten rok będzie pod względem liczby ognisk ASF gorszy niż poprzedni.

czytaj więcej

ASF znowu uderza – niemal 2 tys. świń do wybicia

Służby weterynaryjne potwierdziły wybuch 8. ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Przez wirusa ASF w gospodarstwie we wsi Gorajec-Zastawie zostanie ubitych niemal 2000 świń, w tym ponad 400 prosiąt.

czytaj więcej

Czy strefa niebieska ASF zostanie zniesiona dopiero za rok?

Po stwierdzeniu ogniska afrykańskiego pomoru świń w powiecie leszczyńskim zorganizowano w Lipnie spotkanie dla producentów trzody chlewnej, których zwierzęta zostały zablokowane w gospodarstwach w obszarach zapowietrzonym, zagrożonym oraz w strefie niebieskiej. To region o bardzo dużej produkcji świń. Niestety, to, co usłyszeli, raczej ich nie uspokoiło.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)