Czy strefa niebieska ASF zostanie zniesiona dopiero za rok?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy strefa niebieska ASF zostanie zniesiona dopiero za rok?

09.07.2020

Po stwierdzeniu ogniska afrykańskiego pomoru świń w powiecie leszczyńskim zorganizowano w Lipnie spotkanie dla producentów trzody chlewnej, których zwierzęta zostały zablokowane w gospodarstwach w obszarach zapowietrzonym, zagrożonym oraz w strefie niebieskiej. To region o bardzo dużej produkcji świń. Niestety, to, co usłyszeli, raczej ich nie uspokoiło.

Z artykułu dowiesz się

  • Kto będzie kupował tuczniki?
  • Czy wyjście ze strefy niebieskiej będzie możliwe dopiero za rok?
  • Jak zorganizować skup z gospodarstw w strefie ASF? 

Na spotkanie do Lipna w powiecie leszczyńskim przyjechało ponad 100 rolników z wieloma wątpliwościami i pytaniami odnośnie do przyszłości ich gospodarstw. Obawiano się, że strefą niebieską zostanie objęty cały powiat leszczyński, jednak decyzją Komisji Europejskiej ominęła ona gminy Krzemieniewo i Święciechowa, a tam jest prawdziwe zagłębie trzodowe.

Na obszarze zapowietrzonym obrót zwierzętami jest zabroniony na 40 dni

Obostrzenia obowiązują od 13 czerwca i to jest data, od której musimy liczyć wszystkie ewentualne terminy znoszenia stref. Obecnie kończymy perlustrację w gospodarstwach w strefie zapowietrzonej. Pobrane zostały już wszystkie niezbędne próbki do badań, czekamy na wyniki dosłownie kilku. Jak do tej pory, wszystkie wyniki w kierunku afrykańskiego pomoru świń były ujemne – wyjaśniał Jacek Gmerek, powiatowy lekarz weterynarii w Lesznie.

r e k l a m a
Jak wyliczał, na obszarze zapowietrzonym obrót zwierzętami jest zabroniony przez 40 dni, natomiast na zagrożonym – przez 30. Jacek Gmerek zapewniał, że dołoży wszelkich starań, by jak najszybciej znieść obszary zapowietrzony i zagrożony. Jednak aby do tego doszło, inspekcja musi skontrolować wszystkie gospodarstwa w promieniu 10 km od ogniska i nie mogą w nich wystąpić wyniki dodatnie. W powiatowym inspektoracie pracuje zaledwie 7 osób. Według szacunków powiatowego lekarza weterynarii, w obszarze tym znajduje się około 200 gospodarstw utrzymujących świnie. O ile zniesienie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego zależy od działań Inspekcji Weterynaryjnej, o tyle zniesienie strefy niebieskiej jest regulowane przepisami unijnymi i może nastąpić po roku od wystąpienia ostatniego ogniska ASF na danym obszarze.

– W przypadku sprzedaży tuczników bezpośrednio do zakładu mięsnego istnieje możliwość skrócenia zakazu przemieszczania w strefach zapowietrzonej i zagrożonej o 10 dni, ale po pobraniu większej niż standardowo liczby próbek krwi do badań. W przypadku pozostałej części strefy niebieskiej, poza promieniem 10 km od ogniska, można cały czas składać wnioski do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii o chęć sprzedaży świń do zakładu ubojowego – mówił Jacek Gmerek.

Jak wyjaśniali przedstawiciele WIR oraz PIW, do dzisiaj w Wielkopolsce nie funkcjonuje ani jedna rzeźnia, która odebrałaby żywiec ze strefy niebieskiej. Od lewej: Stanisław Ciesielski, Jacek Gmerek, Łukasz Litka (wójt gminy Lipno)
  • Jak wyjaśniali przedstawiciele WIR oraz PIW, do dzisiaj w Wielkopolsce nie funkcjonuje ani jedna rzeźnia, która odebrałaby żywiec ze strefy niebieskiej. Od lewej: Stanisław Ciesielski, Jacek Gmerek, Łukasz Litka (wójt gminy Lipno)

Organizacja skupu z gospodarstw w strefie ASF

Problem w tym, że w całym województwie wielkopolskim nie ma ani jednej ubojni z uprawnieniami do odbioru świń ze strefy niebieskiej. Póki co tuczniki będą więc jeździć ponad 400–500 km.

– Przecież żeby mógł ruszyć transport na wschód Polski, samochód musi być pełny, żaden przewoźnik nie weźmie kilkunastu czy kilkudziesięciu sztuk. Nie wszyscy rolnicy są w stanie zapełnić jednorazowo cały samochód. Jak więc zorganizować skup z naszych gospodarstw w strefie ASF? – pytali zgromadzeni na sali rolnicy.

W takim przypadku konieczne jest wyznaczenie punktu skupu, do którego rolnicy dowiozą swoje świnie. Musi to być miejsce zabezpieczone i dezynfekowane. Oczywiście w praktyce wyznaczenie takiego miejsca wcale nie jest proste, bo nikt nie chce go mieć w swojej okolicy i odpowiadać za utrzymanie tego terenu. Przepisy zabraniają, aby samochód odbierający tuczniki jeździł od gospodarstwa do gospodarstwa, choć osobiście uważam, że byłoby to lepsze. Wystarczyłoby, aby rolnik dostarczył zwierzęta do bramy, aby samochód nie wjeżdżał na teren gospodarstwa. Ale musimy przestrzegać obowiązującego prawa – tłumaczył Jacek Gmerek.

Rolnicy także uważają, że byłoby to bezpieczniejsze niż wożenie świń z wielu chlewni różnymi transportami, nie zawsze przystosowanymi i zabezpieczonymi. Punkt skupu to większe zagrożenie.

Jak informował Jacek Gmerek, są prowadzone rozmowy z trzema zakładami mięsnymi i być może jedna rzeźnia w powiecie rawickim w niedługim czasie uzyska uprawnienia umożliwiające skup zwierząt ze strefy niebieskiej.

– Zakłady mięsne ponoszą dodatkowe koszty, mięso musi być poddane obróbce termicznej, jest specjalnie oznakowane, więc niechętnie zgłaszają chęć skupu świń ze stref ASF. Oczywiście mogą to traktować też jako pretekst do obniżania cen skupu – tłumaczył powiatowy lekarz weterynarii w Lesznie.

W obecnej sytuacji tuczniki ze strefy zagrożenia ASF, które muszą przemierzyć cały kraj, aby znaleźć się w innej strefie niebieskiej, są zdaniem rolników potencjalnym zagrożeniem. Powiatowy lekarz weterynarii zapewniał, że transporty są odpowiednio plombowane i dezynfekowane, a procedury rygorystycznie przestrzegane. Jak informowali zebrani rolnicy, obecnie w strefach niebieskich w Wielkopolsce skupujący proponują cenę poniżej 3 zł za kilogram żywca. Ich zdaniem to karygodne.

Jak twierdził przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Lesznie Stanisław Ciesielski, który też jest producentem trzody chlewnej, oferty skupu świń z niebieskiej strefy są i będą udostępnione na stronie internetowej Izby, ale oczywiście pochodzą one z zakładów mięsnych zlokalizowanych na wschodzie Polski.

Pomimo reżimu sanitarnego rolnicy postanowili przyjechać do Lipna, by dowiedzieć się, jakie zasady produkcji i sprzedaży świń ich obecnie obowiązują
  • Pomimo reżimu sanitarnego rolnicy postanowili przyjechać do Lipna, by dowiedzieć się, jakie zasady produkcji i sprzedaży świń ich obecnie obowiązują

Rolnicy naciskają na większą redukcję populacji dzików

Powiatowy lekarz weterynarii apelował do rolników o przestrzeganie zasad bioasekuracji. Jak podkreślał, ASF rzadziej dotyczy gospodarstw, w których zapewnione są zasady biobezpieczeństwa.

Z praktyki wiem, że im mniej świń w gospodarstwie, tym bioasekuracja gorsza, a tacy rolnicy nie przejmują się tym, że zostanie im wybite stado. Nie myślą o zagrożeniu, jakie stanowią dla innych chlewni. Nie przejumą się, że producenci trzody chlewnej będą przez nich cierpieli – mówił Jacek Gmerek.

Oczekiwania producentów świń dotyczyły jednak czegoś innego, a mianowicie większego nacisku na redukcję populacji dzików. Uważają, że dotychczas zbyt mało zrobiono w tej kwestii i dlatego teraz mamy problem z ASF w Wielkopolsce.

Trzeba zmodyfikować plany łowieckie, aby faktycznie ta redukcja postępowała. O ile wiosną populacja dzików mogła wydawać się ograniczona, o tyle teraz można je spotkać wszędzie. Już nie żerują tylko w nocy. Widujemy je również w ciągu dnia – mówił Stanisław Ciesielski.

Skąd wirus w stadzie?

W okolicach Ratowic, gdzie wystąpiło drugie ognisko afrykańskiego pomoru świń w Wielkopolsce, odbyły się w ostatnim czasie trzy przeszukania lasów pod kątem padłych dzików i nie znaleziono zakażonych sztuk. Skąd więc ognisko w gospodarstwie? – pytali rolnicy zgromadzeni w Lipnie.

Mało prawdopodobne jest, że wirus pochodził od dzików z najbliższej okolicy. To raczej wynik przemieszczania się ludzi i ruchu turystycznego. Na terenie Papierni (osady leśnej w gminie Włoszakowice w powiecie leszczyńskim na obszarze Przemęckiego Parku Krajobrazowego pomiędzy jeziorami Brzeźnie, Maszynek i Zapowiednik – przyp. red.) od kwietnia były znajdowane chore padłe dziki. W sumie 22 zakażone sztuki. Wprowadzono obostrzenia ze względu na występowanie dzików z ASF, ale nie było zakazu wstępu do lasu i najprawdopodobniej wirus został zawleczony z tamtejszych okolic przez przemieszczających się ludzi. Podczas weekendu są to dziesiątki osób z różnych regionów odwiedzających okolice jezior – opowiadał Jacek Gmerek.

W całym ubiegłym roku na terenie powiatu leszczyńskiego w ramach odstrzału sanitarnego odstrzelono 126 dzików. Od początku tego roku – 455 sztuk. Według kół łowieckich jest to dla nich zbyt duża liczba, którą ciężko zrealizować. Zdaniem Stanisława Ciesielskiego z WIR, dziki pozyskiwane podczas polowań powinny być od razu utylizowane, dzięki czemu wydajność odstrzałów byłaby dużo większa i pozwoliłoby to uniknąć problemów z zagospodarowaniem tusz. W jego opinii, pomimo bardzo trudnej sytuacji z ASF niestety dziki wciąż z niewiadomych powodów są pod ochroną i takiego też zdania byli podczas spotkania rolnicy.

– Walka z afrykańskim pomorem świń w środowisku, czyli w populacji dzików, jest zupełnie nieskuteczna. Dziki bada się wszystkie, a świnie tylko wyrywkowo, niektóre sztuki i nasz obszar określa się jako potencjalnie skażony. Przebadajcie nasze świnie i jeśli okażą się zdrowe, pozwólcie je nam normalnie sprzedać w cenie jaką otrzymują inni rolnicy w kraju – było słychać głosy z sali.

Sytuacja, w jakiej znaleźli się rolnicy z okolic Leszna, nie napawa optymizmem. Już teraz wiedzą, że długo będą musieli funkcjonować w rzeczywistości pełnej obostrzeń i niepewności. Obecność wirusa u dzików i coraz większa liczba zakażonych sztuk w lasach w Wielkopolsce oznacza dla nich, że będzie tylko gorzej, a strefy mogą obejmować kolejne obszary lub zmieniać swoje granice. Budowa płotów trochę spowolniła rozprzestrzenianie się wirusa ASF na zachodzie kraju, ale chyba nie do końca wykorzystano ten czas na przygotowanie się na nadejście epidemii, czego efektem może być kryzys na rynku trzody chlewnej, a nawet bankructwo wielu gospodarstw. 

Dominika Stancelewska
Zdjęcia: Dominika Stancelewska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

ASF nie odpuszcza – liczba ognisk wirusa w Polsce wciąż się powiększa

Ostatnie ogniska są rozsiane w różnych regionach kraju w pięciu województwach. Najwięcej stwierdzono w Lubelskiem, bo aż 16 od 22 lipca. Z informacji podanych przez Główny Inspektorat Weterynarii wynika, że dotyczą głównie stad liczących kilkadziesiąt świń, ale są też duże chlewnie powyżej tysiąca zwierząt. Jeszcze 6 sierpnia były 32 ogniska ASF u świń, a 10 sierpnia Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że jest już 47 ognisk ASF.

czytaj więcej

ASF znowu uderza – niemal 2 tys. świń do wybicia

Służby weterynaryjne potwierdziły wybuch 8. ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Przez wirusa ASF w gospodarstwie we wsi Gorajec-Zastawie zostanie ubitych niemal 2000 świń, w tym ponad 400 prosiąt.

czytaj więcej

Dopóki strefa niebieska obowiązuje, ceny żywca są niskie

Wojewoda wielkopolski zniósł obszar zapowietrzony i zagrożony w powiatach poznańskim i szamotulskim, jednak to nie poprawia sytuacji rolników, którzy wciąż pozostają objęci strefą niebieską, a co za tym idzie – otrzymują niższe ceny za żywiec. Jeśli Komisja Europejska nie wyrazi zgody na szybsze jej zniesienie, sytuacja może się utrzymać nawet przez rok.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)