Buraczane żniwa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Buraczane żniwa

24.09.2020autor: Kamila Szałaj

Dwa miesiące temu gościliśmy w gospodarstwie Zbigniewa i Izabeli Stajkowskich w Michalczy w związku ze świętem ogórka. 22 września przyszedł czas na buraka ćwikłowego.

Z uprawy i przetwórstwa tego gatunku Grupa Producentów Warzyw Chrobry, której członkiem jest Zbigniew Stajkowski, jest również znana (nie tylko z produkcji ogórka). W tym roku przerobiono w Grupie 200 ton buraka ćwikłowego, ale plany przewidują rozwój tej produkcji. Cały surowiec pochodzi z gospodarstwa rodziny Stajkowskich – braci Zbigniewa i Rajmunda. W tym sezonie z powierzchni 20 ha.

Zbiór trzyetapowy 


Byliśmy świadkami zbioru buraków. Przebiegał w 3 etapach. Najpierw nać i chwasty ścięła ogławiarka i niszczarka naci z firmy Weremczuk. Potem między pasy wjechała kopaczka Holaras. Trzeci etap – zbiór kombajnem ziemniaczanym z przystawką do warzyw i zbiornikiem. Przy taśmie kombajnu 2–4 pracowników separuje z plonu kamienie.

Innowacja podczas zbioru


– Podczas zbioru nieuniknione jest uszkadzanie korzeni, choćby przy cięciu naci – mówił Mirosław Hartwich z firmy ProBiotics. Aby ochronić korzenie przed patogenami, powodującymi gnicie w czasie przechowywania na korzenie są aplikowane pożyteczne mikroorganizmy w stężeniu 5% - kontynuował. Instalację do aplikacji EmFarmaTM (zamgławiania) Rajmund Stajkowski opracował we własnym zakresie. Beczka z mikroorganizmami jest ustawiona na platformie kombajnu. Dysze zamgławiające podają ciecz na korzenie spadające do zbiornika. Nad nimi utworzono foliową kurtynę, żeby mgła nie przedostawała się dookoła (strata cieczy).
r e k l a m a

Tylko Monty


– Odmiana Monty jest na rynku już 8 lat – przekazał Marcin Pawlak z firmy Rijk Zwaan. Przez ten czas zyskał tak wielu zwolenników, że dziś areał tej odmiany w Polsce przekracza 3000 ha. Na polach braci Stajkowskich jest jedyną odmianą. Jest wysiewany siewnikiem zbożowym Amazone w pasy szerokości 150 cm w ilości 3,5 kg/ha.

Taka technologia powoduje spore zróżnicowanie wielkości korzeni. – Cały plon odwozimy do Grupy, gdzie jest sortowany – mówi pan Rajmund. Korzenie o średnicy 5–7 cm są przerabiane w przetwórni Grupy (gotowane i zapakowane próżniowo). Większe sprzedawane do innych przetwórni na wiórki, sok, barwniki itd.

Nie czerwone


Na polach Stajkowskich posiano też próby kolorowych buraków z firmy Bejo. – Korzenie odmiany Boldor (wegetacja 105 dni) o żółtym miąższu można jeść na surowo, są bardzo słodkie – przekonywał Jakub Gęsicki. Dużym zainteresowanie cieszyła się odmiana Chioggia o korzeniach na przekroju białych z różowymi pierścieniami. Ta z kolei jest polecana do pieczenia i spożycia na surowo. W asortymencie Bejo (obok czerwono korzeniowych Wodana czy Bikoresa) jest również odmiana Avalanche (wegetacja 107 dni) o korzeniach białych. 

Katarzyna Wójcik

Piotr Walkowski (poseł na sejm) i Zbigniew Stajkowski (wiceprezes WIR) z żoną Izabelą wznieśli toast kompotem z dyni zakwaszonym sokiem z buraka.

Jakub Gęsicki prezentuje odmiany Boldor i Chioggia.



Próżno szukać na przekroju korzeni odmiany Monty jasnych pierścieni – pokazywał Marcin Pawlak. 

Mirosław Hartwich przekonuje plantatorów do różnych zastosowań pożytecznych mikroorganizmów.

Rodzina państwa Stajkowskich.

Gospodarz Stajkowski zaprosił na spotkanie również swoich pracowników z Ukrainy. Na zdjęciu dwóch Oleksandrów, dwóch Igorów, Witalij, Galina, Dima, Olga, Oksana, Vira i Misza.

W spotkaniu czynny udział brali uczniowie z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych w Gnieźnie.

Hanna Dalbor-Adamska z gnieźnieńskiego PIORiN-u brała czynny udział w spotkaniu, nawet pracując na kombajnie!





Trzyetapowy zbiór: ogławiarka i niszczarka naci z firmy Weremczuk, kopaczka Holaras, kombajn ziemniaczany z przystawką do warzyw i zbiornikiem. Przy taśmie kombajnu 2–4 pracowników separuje z plonu kamienie.



Zbiornik pożytecznych mikroorganizmów. Dysze do zamgławiania korzeni.

Uczestnicy spotkania.

Ładne żniwa…

Buraki przetworzone w Grupie.
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

KOWR: Polska największym producentem buraków ćwikłowych w UE

Krajowe zbiory buraków ćwikłowych kształtują się na poziomie 281–375 tys. ton. Polska jest największym unijnym producentem tych warzyw – poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

czytaj więcej

GUS: warzyw będzie więcej w tym roku

Produkcję warzyw gruntowych ocenia się na blisko 4,0 mln t, czyli o ok. 4 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim – poinformował w najnowszym raporcie GUS.

czytaj więcej

Kłecki Dzień Ogórka. FILM

18 lipca w Michalczy (woj. wielkopolskie) odbyło się wielkie święto - Kłecki Dzień Ogórka. Spotkanie tradycyjnie już zostało zorganizowane przez Naszą Redakcję, Wielkopolskę Izbę Rolniczą oraz Grupę Producentów Warzyw Chrobry. Dopisała nie tylko piękna pogoda, ale i frekwencja, bo na ogórkobranie przybyło ponad 70 osób niemal z całej Polski. ZOBACZ FILM POD ARTYKUŁEM!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)