r e k l a m a
Partnerzy portalu
GUS: warzyw będzie więcej w tym roku
02.10.2020autor: Kamila Szałaj
Produkcję warzyw gruntowych ocenia się na blisko 4,0 mln t, czyli o ok. 4 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim – poinformował w najnowszym raporcie GUS.
Na obecnym etapie łączną produkcję warzyw gruntowych (wczesnych i późnych) GUS szacuje na niespełna 4,0 mln t, tj. na poziomie o blisko 4 proc. wyższym w porównaniu do roku ubiegłego. Jednak o ostatecznej wysokości zbiorów warzyw, szczególnie odmian późnych zadecydują warunki dalszej wegetacji, w drugiej połowie września i w październiku. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację, GUS przewiduje zwiększenie produkcji wszystkich podstawowych gatunków warzyw gruntowych w stosunku do poprzedniego sezonu z wyjątkiem produkcji pomidorów gruntowych i ogórków.
Tegoroczne zbiory kapusty GUS ocenia na ponad 0,9 mln t, a kalafiorów na nieco ponad 200 tys. t.
Produkcję cebuli przewiduje się na poziomie ok. 580 tys. t.
Zbiory marchwi oceniono na ponad 700 tys. t, natomiast produkcja buraków została oszacowana na ponad 300 tys. ton.
Zbiory pomidorów GUS przewiduje w wysokości ok. 230 tys. t, a ogórków – ponad 215 tys. ton.
Łączną produkcję pozo-stałych gatunków warzyw szacuje się na ok. 900 tys. ton.
Ostateczna wysokość zbiorów będzie uzależniona jednak od dalszego przebiegu warunków pogodowych oraz występowania chorób i szkodników.
r e k l a m a
Najpierw chłodno, potem deszczowo
Z uwagi na niskie temperatury powietrza, a także przesuszenie wierzchniej warstwy gleby w okresie wiosny, sezon wegetacyjny dla warzyw gruntowych rozpoczął się nieco później niż w roku ubiegłym. Warunki wilgotnościowe poprawiły się dopiero w maju, ale bardzo chłodny maj nie sprzyjał wegetacji szczególnie pomidorów, a majowe przymrozki występujące lokalnie w rejonach uprawy tego gatunku spowodowały konieczność ponownych nasadzeń.
Intensywne opady deszczu w czerwcu i lipcu przyczyniły się do przyrostu masy biologicznej warzyw zwłaszcza kapustnych, więc GUS szacuje wyższe plony tej grupy warzyw.
- Warunki pogodowe w tym czasie były mniej sprzyjające dla rozwoju warzyw ciepłolubnych, w tym pomidorów, papryki i ogórków gruntowych. Zaobserwowano na tych plantacjach porażenie chorobami pasożytniczymi i bakteryjnymi – ocenia GUS.
ksz, oprac. na podst. GUS, fot. K.Wójcik
Kamila Szałaj
uprawa warzyw i owoców miękkich
dziennikarz redakcji internetowej
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a