KOWR: Polska największym producentem buraków ćwikłowych w UE
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KOWR: Polska największym producentem buraków ćwikłowych w UE

01.12.2020autor: Kamila Szałaj

Krajowe zbiory buraków ćwikłowych kształtują się na poziomie 281–375 tys. ton. Polska jest największym unijnym producentem tych warzyw – poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Burak ćwikłowy jest popularnym warzywem uprawianym w Polsce. Krajowe zbiory kształtują się na poziomie 281–375 tys. ton, co plasuje nasz kraj na pierwszym miejscu w unijnej produkcji buraka ćwikłowego. Udział Polski w 2019 r. w produkcji UE wyniósł 35 proc.

Burak ćwikłowy jest chętnie spożywany w Polsce. Warzywo to jest powszechnie cenione za swoje właściwości zdrowotne i lecznicze.  Jest lekkostrawne i niskokaloryczne. Dzięki dużej zawartości błonnika wpływa korzystnie na procesy trawienne. Zawarte w nim sole mineralne działają odkwaszająco. Z uwagi na trwałość przechowalniczą może być spożywany w stanie świeżym prawie przez cały rok. Jest cennym surowcem wykorzystywanym powszechnie w przemyśle przetwórczym do produkcji suszu, mrożonek, różnego rodzaju konserw, ćwikły oraz soków pitnych i zagęszczonych, a ostatnio w coraz większym stopniu – do produkcji naturalnych barwników.
Sprzedaż zagraniczna świeżych buraków ćwikłowych jest stosunkowo niewielka.

- W ostatnich pięciu latach eksport buraków kształtował się w przedziale 16–25 tys. ton, co stanowiło średnio 7 proc. ich zbiorów w Polsce. Wartość eksportu wynosiła od 7 mln euro do 14 mln euro - informuje KOWR.
W 2019 r. buraki ćwikłowe sprzedawano głównie na rynku UE (16 tys. ton, 88 proc. wolumenu eksportu), przede wszystkim na Słowację (4,3 tys. ton, 24 proc. udziału), do Czech (3,6 tys. ton, 20 proc.) oraz Rumunii (2,3 tys. ton, 13 proc.). Znaczącym odbiorcą buraków ćwikłowych spośród krajów trzecich była Ukraina (1,8 tys. ton, 10 proc. wolumenu eksportu).
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Buraczane żniwa

Dwa miesiące temu gościliśmy w gospodarstwie Zbigniewa i Izabeli Stajkowskich w Michalczy w związku ze świętem ogórka. 22 września przyszedł czas na buraka ćwikłowego.

czytaj więcej

Wiadomości ze świata: zbiory ziemniaków poniżej średniej

Susza i ekstremalne temperatury wpływają na wszystkie uprawy, w tym na plonowanie ziemniaków. W Bawarii zgodnie z szacunkami przed zbiorami należy się spodziewać się plonów poniżej średniej. Jest to najniższy wynik na przestrzeni 10 lat.

czytaj więcej

„Nasze regionalne bogactwo na stoły!” – Święto Pomidora w Rogożewie

W Rogożewie w powiecie rawickim 11 września 2022 roku odbyło się wydarzenie organizowanie przez Wielkopolską Izbę Rolniczą - „Nasze regionalne bogactwo na stoły!”. Tym razem celem spotkania była promocja pomidorów i lokalnych przetwórców i producentów. Co się działo?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)