Orlen inwestuje w odnawialne źródła energii – farmy wiatrowe i słoneczne
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Orlen inwestuje w odnawialne źródła energii – farmy wiatrowe i słoneczne

31.07.2023

Orlen prężnie inwestuje w odnawialne źródła energii. Poza farmami wiatrowymi i słonecznymi chce inwestować w małe reaktory jądrowe. Grupa w maju informowała, że jako pierwsza w Polsce zaplanowała budowę infrastruktury, która umożliwi dostarczenie energii elektrycznej, produkowanej na morzu.

Pierwsza farma morska - Baltic Power

Już w maju Grupa Orlen chwaliła się, że jako pierwsza w Polsce zaplanowała budowę infrastruktury umożliwiającej dostarczenie do sieci energii elektrycznej produkowanej na morzu – farmę wiatrową Baltic Power, która od 2026 r. ma dostarczać energie. Finalnie ma zasilać 1,5 mln polskich gospodarstw domowych. Prace nad nią mają rozpocząć się już niedługo, bo w 2024 r.

Na całą farmę składać się będzie 76 turbin, każda o mocy 15 MW i wysokości 200 m, rozmieszczonych na obszarze 130 km kw.  Farma znajdować się będzie ok. 23 km od brzegu, na wysokości Choczewa i Łeby. W czasie tworzenia projektu zadbano, jak zapewniał prezes Daniel Obajtek, żeby inwestycja miała jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne oraz omijała obszary cenne przyrodniczo. Choć instalacja biegnie pod plażą, wciąż będzie można z niej korzystać.
Nie jest to koniec budowania farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim – w sumie Grupa Orlen posiada 6 lokalizacji.
r e k l a m a

Co jeszcze jest w przygotowaniu?

Kolejne inwestycje zostały zaplanowane w woj. wielkopolskim: projekt Opalenica, w którego skład wchodzić mają trzy farmy słoneczne i będzie gotowy jeszcze w 2023 r. oraz projekt Sompolno – w postaci hybrydowej, łączącej wykorzystanie turbin wiatrowych i instalację fotowoltaiczną, gotowym w 2024 r. Za budowę odpowiadać będzie Greenvolt Power, spółka należąca do Grupy Greenvolt.

– Nabywane aktywa w ciągu roku mogą wyprodukować 111 GWh energii – podaje Obajtek – czyli równowartość zużycia ponad 55 tys. gospodarstw domowych.
Wcześniej zrealizowano budowę innych farm fotowoltaicznych: PV Wielbark w woj. warmińsko-mazurskim, PV Gryf w woj. wielkopolskim. Planują stworzenie kolejnych – PV Mitra i PV Żuki. Obecnie finalizują projekt budowy pięciu małych instalacji fotowoltaicznych.

Jaka emisja dwutlenku węgla i ile pieniędzy?

Do końca 2030 Grupa Orlen ma zamiar dysponować odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy 9 GW. Poza wiatrowymi farmami morskimi, lądowymi i słonecznymi, mają zamiar zainwestować w wytwórcze jednostki na biogaz i biometan. Energia ma być produkowana również z wykorzystaniem małych reaktorów jądrowych.

– Orlen przewiduje, że do końca 2030 r. obniży intensywność emisji dwutlenku węgla w swoim segmencie energetyki o 40 proc. Łącznie do końca dekady koncern przeznaczy na zielone inwestycje aż 120 mld zł – informuje.

Teresa Kawracka 
Fot: envato.elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Fotowoltaika i biogaz

Zielony wodór z OZE: możliwości wykorzystania jako paliwa

Wodór jest najprostszym i najlżejszym pierwiastkiem chemicznym, a na dodatek jest świetnym paliwem, po które warto sięgnąć. Jak można wykorzystać zielony wodór?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Słonecznik po raz kolejny pod Namysłowem. Nie może Was zabraknąć!

To już kolejna edycja spotkania ze słonecznikiem u plantatora, miłośnika tej uprawy Dariusza Klusko. Jego firma – Agro-Team – zaprasza do Wojciechowa koło Namysłowa! Kiedy odbędzie się spotkanie?

czytaj więcej
Fotowoltaika i biogaz

Jak nowa ustawa o biogazowniach może przyspieszyć transformację energetyczną wsi?

W maju br. Sejm jednogłośnie przyjął ustawę ułatwiająca inwestycje w biogazownie rolnicze oraz regulujące przepisy dotyczące Narodowego Celu Wskaźnikowego i definiujące standard benzyny E10.  Ustawa przeszła przez Senat i 13 lipca 2023 weszła w życie. O ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także jak ich funkcjonowanie może przyspieszyć transformację energetyczną obszarów wiejskich. dyskutowali politycy i eksperci podczas konferencji w siedzibie resortu rolnictwa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)