37,4 mld euro na rolnictwo i rozwój wsi w latach 2023-2027
r e k l a m a
Partnerzy portalu

37,4 mld euro na rolnictwo i rozwój wsi w latach 2023-2027

02.11.2021

37,4 mld euro zostanie przeznczone na rolnictwo i rozwój wsi w latach 2023-2027. Ministerstwo rolnictwa zapowiada także kontynuację większości programów pomocowych z budżetu krajowego w przyszłym roku.

Po posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa poświęconej sprawą budżetowym pojawił się nowy minister rolnictwa wicepremier Henryk Kowalczyk.

Przenoszenie środków w ramach unijnego budżetu

Minister Kowalczyk poinformował, że Polska wykorzysta możliwość elastycznego przenoszenia środków w ramach unijnego budżetu na lata 2023-2027 pomiędzy pierwszym i drugim filarem. I tak pierwotna alokacja na sfinansowanie dopłat bezpośrednich wynosiła 15,4 mld euro a lokacja rozwoju obszarów wiejskich ze środków UE wynosiła 6,6 mld euro. — Decyzja o wykorzystaniu mechanizmu elastyczności miedzy filarami WPR skutkować będzie transferem ponad 1,9 mld euro ze środków na płatności bezpośrednie. Po transferze na ich finansowanie będzie dostępne ponad 17,3 mld euro, a na wsparcie rozwoju obszarów wiejskich blisko 4,7 mld euro – mówił minister H. Kowalczyk.

 

Do tego trzeba doliczyć dofinansowanie krajowe w wysokości 3,1 mld euro. A więc całkowity budżet na rozwój obszarów wiejskich wyniesie prawie 7,8 mld euro.

r e k l a m a

 

Na co zostaną przeznaczone pieniądze?

W przypadku płatności bezpośrednich większość środków (45%) skierowane będzie na podstawowe wsparcie dochodu. Na ekoschematy 27% środków, płatności związane z produkcją 15%, a płatność redystrybucyjną 11%.

 

Dodatkowe 10 mld euro

Jednocześnie w kolejnej perspektywie finansowej dwukrotnie wzrosną wydatki z polityki spójności (Umowa Partnerstwa) na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Będzie to kwota 10 mld euro.

 

Minister H. Kowalczyk zaznaczył przy tym, że rozwój obszarów wiejskich będzie również wspierany ze środków Krajowego Planu Odbudowy w kwocie 2,3 mld euro.
– Dzięki temu więcej środków z mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej, z PROW będzie mogło być skierowanych bezpośrednio do rolnictwa, a nie na infrastrukturę techniczną – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

 

Jakie formy pomocy będą finansowane z budżetu krajowego?

Minister Henryk Kowalczyk poinformował posłów, że poniższe formy pomocy finansowane z budżetu krajowego będą kontynuowane również w 2022 r:
 • dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych (budżet 2021 r. - 30 mln zł)
 • kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji rolnej lub sfinansowanie kosztów odtworzenia środków trwałych (budżet 2021 r.- 54 mln zł)
 • udzielanie gwarancji i poręczeń spłaty kredytów ARiMR ma w 2021 r. (budżet 2021 r -1,4 mln zł)
 • nieoprocentowane pożyczki na sfinansowanie zobowiązań producentów świń działających w strefach ASF (budżet 2021 r.- 17 mln zł)
 • pomoc finansowa dla rolników, którzy zaprzestali produkcji świń (budżet 2021 r.-5 mln zł)
 • pomoc finansowa dla producentów świń na wyrównanie strat (budżet 2021 r.- 150 mln zł)
 • finansowanie kosztów zbioru i utylizacji padłych zwierząt (budżet 2021 r.- 152 mln zł)
 • pomoc dla pszczelarzy (budżet 2021 r.- 20,5 mln zł)
 • refundacja kosztów bioasekuracji (budżet 2021 r.- 15 mln zł)
 • dopłaty do materiału siewnego (budżet 2021 r.- 75 mln zł)
 • dopłaty do ubezpieczeń rolnych (budżet 2021 r.- 900 mln zł)
 • zwrot kosztów akcyzy zawartej w paliwie (budżet 2021 r.- 1,1 mld zł)

 

Do tego dochodzą dotacje na postęp biologiczny i ulgi w podatki rolnym.

 

WK

 

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Finanse

Uzupełniająca płatność obszarowa powraca

Rząd przywraca uzupełniającą płatność obszarową. Na lata 2022-2023 przeznaczy na ten cel 400 mln zł, które mają zmniejszyć różnice w średnim wsparciu bezpośrednim w Polsce i w Unii Europejskiej.

czytaj więcej
Finanse

Restrukturyzacja to najtańsze rozwiązanie dla zadłużonego rolnika

Daje też ochronę przed wszczętą egzekucją . Każdy zadłużony rolnik może sięgnąć po rozwiązanie pozwalające na oddłużenie oraz zachowanie gospodarstwa. Jest nim restrukturyzacja, która zapewnia ochronę przed wierzycielami i egzekucją komorniczą, nawet jeśli została już wszczęta. A najtańszą tego typu procedurą jest uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne.

czytaj więcej
Finanse

Inflacja na rekordowym poziomie i jeszcze będzie rosła!

Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI w Polsce zwiększyła się we wrześniu do 5,9% wobec 5,5% w sierpniu, kształtując się powyżej wstępnego szacunku GUS (5,8%) oraz wyraźnie powyżej konsensusu rynkowego (5,5%). Tym samym inflacja kształtuje się na najwyższym poziomie od czerwca 2001 r. i od 6 miesięcy pozostaje powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP (3,5% r/r).

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.