Czy można wyłączyć ojca z dziedziczenia spadku po matce?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy można wyłączyć ojca z dziedziczenia spadku po matce?

17.02.2020autor: Alicja Moroz

Wolą zmarłej osoby było przekazanie gospodarstwa dzieciom. Testamentu jednak nie sporządziła. Wdowiec po zmarłej kobiecie, z którą był w separacji, deklaruje, że będzie dochodził swoich praw. Czy dzieci będą musiały dzielić się z ojcem spadkiem?

Z artykułu dowiesz się

  • Czy ojciec ma prawo do spadku?
  • Jak prawa ojca mogą zablokować dzieci zmarłej?
  • Kiedy do sprawy włączy się sąd?

Prawo do dziedziczenia

Ojciec będzie miał prawo do swojej części spadku, jeżeli nie zostanie wyłączony od dziedziczenia. Artykuł 940 § 1 Kodeksu cywilnego przewiduje, że małżonek jest wyłączony od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione. Wyłączenie następuje na mocy orzeczenia sądu, a może go żądać każdy z pozostałych spadkobierców ustawowych powołanych do dziedziczenia w zbiegu z małżonkiem. Termin do wniesienia pozwu wynosi 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku (śmierci spadkodawcy), nie dłużej jednak niż jeden rok od otwarcia spadku.

Ojciec niegodny dziedziczenia

Jednak przepis ten może mieć zastosowanie tylko wtedy, gdy spadkodawca zmarł w toku procesu o rozwód lub o separację. W tej sytuacji pozostaje tylko domaganie się, aby sąd uznał ojca za niegodnego dziedziczenia. W myśl art. 928 § 1 pkt 1 k.c. jest to możliwe, jeżeli spadkobierca dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy. Nie ma przy tym znaczenia czas, w jakim przestępstwo zostało popełnione, ani upływ terminów jego przedawnienia.

Alicja Moroz
fot. Pixabay
autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ryczałt VAT

Jak odliczyć cały VAT?

Od kilku lat prowadzę gospodarstwo rolne nastawione na produkcję mleka. W celu ograniczenia kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej zdecydowałem się w ubiegłym miesiącu na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej na budynku inwentarskim. Gospodarstwo i dom mieszkalny korzystają z jednego licznika energii elektrycznej w taryfie C12A. Z urzędem skarbowym rozliczam się na zasadach ogólnych. Czy w takim przypadku należy mi się zwrot całego podatku VAT od przeprowadzonej inwestycji?

czytaj więcej
Dziedziczenie

Wspólne podwórze, wielu spadkobierców

Chciałbym sprzedać gospodarstwo, ale nie mogę porozumieć się ze spadkobiercami, którzy mają prawo do części podwórza. Co w takiej sytuacji mam zrobić? W Agrarlex pytanie rolnika z Wielkopolski.

czytaj więcej
Dziedziczenie

Wydziedziczenie, spadek i przebaczenie

Ostatnio dość często kłócę się z ojcem o to, jak powinno się gospodarzyć. Widzę, że nie wykorzystujemy potencjału naszego gospodarstwa, ale Tato jest uparty. Nie docenia kwalifikowanego materiału siewnego, gardzi uprawą bezorkową, nie chce się uczyć nowości. Co rusz krzyczy, że mnie za moje pomysły wydziedziczy – a przecież chcę dobrze dla naszej rodziny. Czy wtedy stracę prawo do ojcowizny? – żali się i pyta redakcję Agrarlex 28-latek spod Jeleniej Góry.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)