Zapomniane warzywo - topinambur. Jak uprawiać gdulę ziemną?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zapomniane warzywo - topinambur. Jak uprawiać gdulę ziemną?

12.03.2023autor: Małgorzata Wyrzykowska

Zwany jest również słonecznikiem bulwiastym, bulbą, gdulą ziemną, kanadyjską truflą, a także karczochem jerozolimskim. Jadalny, leczniczy, ozdobny. Nadal mało popularny w Polsce. Może to kwestia niewiedzy, a może uprzedzeń wynikających z tego, że kiedyś był pokarmem dla biedoty i paszą dla by­dła.

Jak uprawiać topinambur?

Topinambur najwięcej wysiłku wymaga podczas sadzenia. W późniejszym rozwoju nie jesteśmy mu potrzebni. Jest jednak roś­liną bardzo ekspansywną, dlatego należy trzymać ją w ryzach. A że jest wieloletnia, trzeba pilnować, by zanadto się nie rozrosła. W naszych warunkach uprawia się ją 2–3 lata, bo dłuższa uprawa w tym samym miejscu zazwyczaj prowadzi do zmniejszenia plonu. Ma niewielkie wymagania glebowe – najlepiej rośnie na glebie żyznej, umiarkowanie wilgotnej, głęboko uprawionej, bogatej w próchnicę i przepuszczalnej, słabo natomiast na kwaśnej i podmokłej. Uprawa topinamburu jest zbliżona do uprawy ziemniaka, ale w przypadku słabej ziemi topinambur wygrywa, ponieważ lepiej plonuje. Jest odporny na szkodniki i choroby, dlatego nadaje się do upraw ekologicznych.

r e k l a m a

Jak wygląda ta roślina?

Topinambur dorasta do 2–3 m wysokości. Ma długie, wzniesione łodygi i, podobnie jak słonecznik, szorstko owłosione. Liście ma owalne, piłkowane, zaostrzone. Kwitnienie zaczyna późnym latem bądź wczesną jesienią, tworząc na szczytach pędów żółte, miododajne kwiaty o średnicy około 10 cm. Często wykorzystywane są jako kwiat cięty. W naszych warunkach topinambur nie wydaje nasion, toteż rozmnaża się go tylko z bulw sadzonych wczesną wiosną, gdy tylko ziemia rozmarznie. Najlepiej pod koniec lutego i na początku marca. Jest bardzo odporny na mrozy (–30°C), więc wiosenne spadki temperatur mu nie zaszkodzą.

Zanim rozpoczniemy sadzenie, warto glebę dobrze odchwaścić, głęboko przekopać i zastosować nawożenie organiczne. Podczas wegetacji zasilamy rośliny gnojówką z pokrzyw oraz nawozami wieloskładnikowymi bogatymi w potas.

Do sadzenia używamy całych bulw lub ich części, które mają dwa lub trzy oczka. Umieszczamy je w glebie na głębokości do 10 cm w rzędzie co 30–50 cm, zachowując 60-centymetrowe odstępy między rzędami. Wschody następują po około 2 tygodniach po posadzeniu. Początkowo gdula rośnie bardzo wolno, ale z każdym dniem rozwoju przyspiesza, aż do osiągnięcia właściwej wysokości w sierpniu. Okres wegetacji trwa do 240 dni. Topinambur tworzy rozłogi o długości do 1 m, na końcach których tworzą się bulwy o przeróżnych kształtach, z wypukłymi oczkami. Barwa skórki bulw zależy od odmiany i może być kremowa, żółta, biała, czerwona, a nawet fioletowa. W naszych warunkach uprawia się odmianę Albik o białych, maczugowatych bulwach. Dostępny jest również Rubik, który tworzy bulwy o skórce fioletowej, ale bardzo nieregularnym kształcie, sprawiającym trudności przy obieraniu.

Topinambur bardzo się rozrasta, należy tego pilnować

Po przekwitnięciu i pierwszych przymrozkach rośliny zamierają – czernieją im łodygi i liście. Topinambur zimuje w postaci bulw, a wiosną odrasta z organów podziemnych. Ponieważ rośnie wysoko, tworzy cień dla roślin sąsiednich. Najlepiej w jego towarzystwie rosną sałata, szpinak, brokuły, kapusta, melony czy ogórki. Nie poleca się sadzenia ziemniaków ani pomidorów. Bulwy topinamburu zbieramy jesienią do pierwszych mrozów i przechowujemy zakopane w glebie, skąd pobieramy je, gdy zajdzie potrzeba, aż do wiosny. Można również przechowywać je w lodówce do 2 tygodni – zadołowane w piasku z torfem wytrzymają do 3 miesięcy. Najgorsze dla przechowywanych bulw jest suche powietrze, które doprowadzi do zasychania.

Topinambur do Polski przywędrował w XVIII wieku. Dziś, po latach, powraca dzięki wykwintnemu smakowi bulw

  • Topinambur do Polski przywędrował w XVIII wieku. Dziś, po latach, powraca dzięki wykwintnemu smakowi bulw
fot. Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 10/2023 na str. 69. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W marcu można wysiać wężymord. Co to za warzywo?

Skorzonera, zwana wężymordem, a czasem czarnym korzonkiem, jest smacznym warzywem o wartościowych korzeniach. Podobnie jak cykoria i sałata głowiasta, jest rośliną z rodziny złożonych. Tworzy długi, cylindryczny korzeń o brązowoczarnej lub ciemnobrązowej skórce, dorastający w sprzyjających warunkach do 30 cm długości i 3 cm średnicy. Jest bardzo delikatna w smaku, lekkostrawna i wyjątkowo zdrowa dzięki dużej zawartości soli mineralnych.

czytaj więcej

Dwa sposoby na dobre plony w przydomowym warzywniku, czyli jakie?

Czekamy na pierwsze listki sałaty i świeże warzywa z własnego ogródka. Gdy tylko nadejdzie wiosna, z radością zajmiemy się siewem i sadzeniem, by jak najszybciej uzyskać pierwsze plony.

czytaj więcej

Zbuduj inspekt i dużo wcześniej ciesz się warzywami z ogródka

Przy odrobinie zdolności do majsterkowania można samemu zrobić okna inspektowe. Dzięki nim przyspieszymy rozwój warzyw czy kwiatów. Można oczywiście nabyć gotowe szklarnię czy tunel foliowy, ale prosty inspekt bez większych nakładów finansowych jest w zasięgu naszych możliwości.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)